Predsjednica udruge B.a.B.e Sanja Sarnavka, kao i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić ignorantski i vrlo rezervirano su reagirale na pitanje narod.hr o seksističkim napadima na za sad jedinu ženu predsjedničku kandidatkinju Kolindu Grabar Kitarović. Pritom je Sarnavka kazala kako je Grabar Kitarović okružena isključivo muškarcima te ima zaštitu generala, dok je pravobraniteljica istaknula kako nije zaprimila niti jednu pritužbu vezanu uz rodno omalovažavanje u kampanji.
Kolinda Grabar Kitarović nedavno je progovorila o seksističkim napadima kazavši kako se svakodnevno susreće s porukama “ti si žena i mjesto ti je u kuhinji”, također predsjednik Josipović od početka kampanje govoreći o svojoj protukandidatkinji koristi izraze poput “ima slike, nema tona”, “ne može, ne zna i neće”, a posljednja u nizu njegovih izjava glasi kaže kako je Grabar Kitarović krenula na tečaj računovodstva. Također Grabar Kitarović navodi kako niti jedna nevladina udruga ili pravobraniteljica nisu reagirali.
Sarnavka navodi kako su B.a.B.e. reagirale na prvu izjavu predsjednika Josipovića u kojoj je komentiravši Grabar Kitarović, Josipović kazao “važno je da osim fotografije imamo i ton”. Tada su B.a.B.e upozorile kako je Josipović prenaglasio fizičku pojavu protukandidatkinje “što nije bio slučaj kada se radilo o protukandidatima koji su muškog roda”.
Danas Sarnavka smatra kako je podrška udruge B.a.B.e koja štiti ženska ljudska prava, s naglaskom na rodnu ravnopravnost, Kolindi Grabar Kitarović nije potrebna kada je “netko ružno pogleda ili nešto kaže, uz podršku HDZ-a i koalicijskih partnera”. Ocijenila je kako je previše žena koje trebaju našu pomoć, a koje su siromašne i zaboravljene od institucija.
“Koliko sam vidjela, okružena je isključivo muškarcima, a uz generale koje je žarko željela uza se, mogla bi jedino ona nama pružiti zaštitu, a ne mi njoj”, smatra Sarnavka. Dodaje kako se predsjednička kandidatkinja nije obratila ženama niti tražila njihovu podršku.
Sarnavka smatra kako bi bilo dobro imati ženu predsjednicu, ali ne pod svaku cijenu. “Bila žena ili muškarac, izabrana osoba mora zastupati temeljne vrijednosti demokracije, vladavine prava i poštivanja dostojanstva svih ljudi koji žive u Hrvatskoj”, kazala je Sarnavka.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić na pitanje o spremnosti hrvatskog društva na ženu predsjednicu kazala je da to u osnovi smatra retoričkim pitanjem. “Jednako pitanje se svojevremeno postavljalo i za poziciju predsjednice Vlade RH, što se u praksi uopće nije pokazalo relevantnim”, kazala je.
Ljubičić je istaknula jedan primjer iz medija u kojem se o predsjedničkoj kandidatkinji Kolindi Grabar Kitarović govori kao o mladoj, lijepoj i obrazovanoj ženi s međunarodnom karijerom.
“Kada se piše o uspješnim ženama nerijetko se daje osvrt i na njihov fizički izgled pa im se tako pripisuju epiteti koji nemaju veze s funkcijom koju obnašaju niti sa temom teksta. Slijedom društvenih konvencija koje stereotipno uvjetuju „vrijednost“ žena prema njihovom fizičkom izgledu, takve osobine se ne propuštaju spomenuti kada se govori o njima, pogotovo ako su mlade i lijepe. U isto vrijeme takva praksa ne postoji kada je riječ o muškarcima”, navodi Ljubičić.
Pravobraniteljica ističe kako je reagirala tijekom „afere Barbika“ u kojoj je istaknula kako smatra žalosnim što se žene u politici stavlja u kontekst u kojem se o političarki govori kao o Barbiki, te da bi se na isti način tako moglo govoriti i o „kampanji Ken“.
Smatra kako je u predizbornoj kampanji bilo politički nekorektnog govora, no oko seksističkih poruka u predizbornoj kampanji do sada nije zaprimila još niti jednu pritužbu. Navodi da ukoliko zaprimi, postupit će sukladno svojim ovlastima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa