Braniteljske udruge: Čeka li Ministarstvo branitelja da umru svi hrvatski branitelji i da tek onda uvede mjere zdravstvene skrbi?

Koordinacija braniteljskih udruga hrvatskog kraljevskog grada Knina uputila je otvoreno pismo ministru branitelja Predragu Matiću. Upozoravaju na povećanu smrtnost braniteljske populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju da je Ministarstvo branitelja u lipnju, 2012. g. pokrenulo znanstveno-istraživački projekt  “Praćenje pobola i smrtnosti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata”, gdje je nakon godinu dana utvrđeno da je od 1998. do 2010. godine umrlo 24.000 hrvatskih branitelja, prosječne životne dobi 50,9 godina. U narednih šest mjeseci utvrđeno ja da su hrvatski branitelji najčešće umirali od novotvorina (tumora).

Početkom 2014. godine išla je najava daje još potrebna usporedba uzroka pobola hrvatskih branitelja s općom populacijom, kako bi dobili cjelovitu sliku i nakon toga napravili strategiju zdravstvene skrbi za hrvatske branitelje, no nakon toga više se nisu oglašavali o toj temi.

U međuvremenu je od 2010. g. do danas umrlo još najmanje 13.000 hrvatskih branitelja nepoznate prosječne životne dobi i nepoznatog uzroka smrtnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da bi se stvorio privid skrbi o zdravlju hrvatskih branitelja Ministarstvo je pokrenulo projekt tzv. veteranskih centara i početkom godine otvorilo jedan veteranski centar u Lipiku (koji je i danas u fazi opremanja) te najavilo otvaranje veteranskog centra u Šibeniku”, upozoravaju u pismu.

Kažu kako je Ministarstvo zdravlja na dvije bolnice ( u Zaboku i Kninu ) postavilo ploče s natpisom da su to i veteranske bolnice, no učinili su to bez ikakve strategije i sadržaja u tim bolnicama koje bi pomogle boljoj zdravstvenoj skrbi za hrvatske branitelje.

Smeta im i izjava ministra zdravlja o uzrocima pobola hrvatskih branitelja i da se pobol hrvatskih branitelja ne razlikuje od pobola opće populacije, a pitaju se i čemu onda služi znanstveno-istraživački projekt Ministarstva branitelja koji provode Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozoravaju da nikako ne dobivaju odgovor Ministarstva branitelja o tome je li završen znanstveno – istraživački projekt. Osim toga, na svojim je stranicama Ministarstvo obećalo da će prema dobivenim rezultatima znanstveno-istraživačkog projekta predložiti preventivni pristup braniteljskoj populaciji kroz sustav sistematskih pregleda, promoviranja ciljanih pretraga i ciljani probir za bolesti s najvećom smrtnošću.

“Čeka li Ministarstvo da umru svi hrvatski branitelji i da tek onda uvede mjere zdravstvene skrbi koje najavljuju na svojim mrežnim stranicama. Zar već nije umrlo dovoljno hrvatskih branitelja (od 1998. g. 37.000, prosječne životne dobi 50,9 godina, od kojih je skoro 10% posto počinilo suicid )! Zar su to ministre zaslužili hrvatski branitelji koji su obranili i utemeljili hrvatsku državu”, pitaju se na kraju pisma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.