Dok se u petak sprema novi val bojkota i to ne samo trgovina, već i kafića, frizera i slično, ekonomski analitičar Ivica Brkljača u kratkim je crtama objasnio zašto su cijene u Hrvatskoj visoke.
”1. Hrvatsko gospodarstvo funkcionira na rubu proizvodnih mogućnosti već neko vrijeme. Štoviše, mogli bismo reći i da je pregrijano. Vodopad novca iz EU fondova je na vrhuncu, a investicije (najviše u građevinu) piče sto na sat. Nezaposlenost je rekordno niska te uvozimo veliki broj stranih radnika, što je situacija koju nikada ranije nismo imali. Plaće u takvim uvjetima značajno rastu.
2. Država umjesto da vodi restriktivnu ili barem neutralnu fiskalnu politiku, udara gas po potrošnji. Iako joj prihodi jako rastu, rashodi joj rastu još brže tj. zadužuje se i tako dodatno ubacuje realni novac u već pregrijano gospodarstvo.
>Bojkot trgovina i uzroci inflacije: Jesu li baš za sve krivi ‘pohlepni trgovci’?!
3. Plaće su jako porasle, a najviše u državnom i javnom sektoru (onakav brutalni rast kao na proljeće prošle godine nikada ranije nismo vidjeli). Ljudi plaće uglavnom troše, a dodatno se i pojačano zadužuju – rast gotovinskih nenamjenskih kredita počeo je rasti stopama iznad 15%, značajno više nego ranije.
4. Ponuda (proizvodnja) na takav rast potražnje ne može dovoljno brzo odgovoriti. To se najbolje vidi kod ponude usluga, gdje su u kratkom roku prirodno veća ograničenja rasta. Veću potražnju za robama možemo u dobroj mjeri zadovoljiti većim uvozom, ali onda ovisimo o svjetskim tržišnim kretanjima tih roba. One pak ponovno rastu; inflacija je i dalje globalno prisutna.
5. I što nužno slijedi kada rast potražnje premašuje rast ponude? Što se događa kada količina novca u realnom gospodarstvu raste značajno brže od rasta produktivnosti? Pa cijene svega nemaju kamo nego – uzlaznim smjerom.
>Polšak Palatinuš: Iš’o medo u dućan…
Eto, to bi bilo najkraće moguće s moje strane. Objašnjenje fenomena inflacije zahtjeva malo duže tekstove, koji su pak dostupni na Ekonomskom labu pa se možete tamo informirati”, napisao je Brkljača na Facebooku.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.