“Danas, 8. svibnja, obljetnica je ulaska Jugoslavenske armije u opustjeli Zagreb. Događaj je to koji simbolizira pokolje i pljačku”, ističe Bruna Esih, povjesničarka i predsjednica Neovisnih za Hrvatsku (NHR) te dodaje: “Ta okupacija dokinuta je krvlju tek u Domovinskom ratu, kad su Hrvati pokazali da se Hrvatsku može osloboditi samo pod hrvatskom zastavom, ni pod kojom drugom!”
> Memento uoči Bleiburga (Zagreb) – krvave orgije partizana u glavnom gradu trajale mjesecima
Komentar Brune Esih prenosimo u cijelosti:
“OBLJETNICA PADA ZAGREBA – TRAGIČAN DAN HRVATSKE POVIJESTI
Danas, 8. svibnja, obljetnica je ulaska Jugoslavenske armije u opustjeli Zagreb. Događaj je to koji simbolizira pokolje i pljačku, a jugoslavensku okupaciju Hrvatske obilježilo je skidanje hrvatske i podizanje jugoslavenske zastave; zabrana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i obnova Jugoslavenske akademije; dokidanje studija hrvatskog jezika umjesto kojega se na Sveučilištu studira „narodni jezik“; Društvo književnika Hrvatske stupa na mjesto dotadašnjega Društva hrvatskih književnika, a umjesto „Lijepe naše“, na radiju se izvodi „Uz Tita i Staljina, dva junačka sina…“ Ta okupacija dokinuta je krvlju tek u Domovinskom ratu, kad su Hrvati pokazali da se Hrvatsku može osloboditi samo pod hrvatskom zastavom, ni pod kojom drugom!”
Današnji komentar Brune Esih, predsjednice Neovisnih za Hrvatsku (NHR), ugodno je iznenadio sve one koji su bili žrtve divljačkih pohoda i zločina partizana nakon ulaska u Zagreb 8. svibnja 1945. godine. Dok su 45 godina u Jugoslaviji žrtve partizanskih pokolja, pljački, upadanja u stanove, otimačine i svake vrste zločina morale šutjeti o tome što se događalo, niti slobodna i neovisna Hrvatska nije dala gotovo nikakvu zadovoljštinu žrtvama komunističkog terora u Zagrebu koji je počeo upravo na današnji dan.
”To tako mogu gledati samo ustaše”, komentirao je s druge strane za Dnevnik.hr povjesničar Tvrtko Jakovina. Objasnio je da je Jugoslavenska akademija osnovana kao jugoslavenska, kao i da nije nestala hrvatska zastava. ”Žao mi je što tako govori povjesničarka, ali ona to govori zbog svoje ideologije koju sam ranije spomenuo”, ustvrdio je Jakovina.
Podsjetimo, Nacionalna akademija znanosti i umjetnosti u svojim je početnim danima uzela ime akademije Slavorum meridionalium (južnoslavenska) kao iskaz romantično-utopijskog pogleda na slavensko jedinstvo europskog juga, da bi tek u doba samostalne Hrvatske (ne računajući odluku o hrvatskom imenu iz vremena Banovine Hrvatske i razdoblja NDH) u potpunosti zadobila narodno ime koje i danas nosi – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.