Bruna Esih: ‘Danas je obljetnica jugoslavenske okupacija Hrvatske koja je dokinuta krvlju u Domovinskom ratu!’

Foto: Fah, facebook NHR; fotomontaža: Narod.hr

“Danas, 8. svibnja, obljetnica je ulaska Jugoslavenske armije u opustjeli Zagreb. Događaj je to koji simbolizira pokolje i pljačku”, ističe Bruna Esih, povjesničarka i predsjednica Neovisnih za Hrvatsku (NHR) te dodaje: “Ta okupacija dokinuta je krvlju tek u Domovinskom ratu, kad su Hrvati pokazali da se Hrvatsku može osloboditi samo pod hrvatskom zastavom, ni pod kojom drugom!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Memento uoči Bleiburga (Zagreb) – krvave orgije partizana u glavnom gradu trajale mjesecima

Komentar Brune Esih prenosimo u cijelosti:

“OBLJETNICA PADA ZAGREBA – TRAGIČAN DAN HRVATSKE POVIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas, 8. svibnja, obljetnica je ulaska Jugoslavenske armije u opustjeli Zagreb. Događaj je to koji simbolizira pokolje i pljačku, a jugoslavensku okupaciju Hrvatske obilježilo je skidanje hrvatske i podizanje jugoslavenske zastave; zabrana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i obnova Jugoslavenske akademije; dokidanje studija hrvatskog jezika umjesto kojega se na Sveučilištu studira „narodni jezik“; Društvo književnika Hrvatske stupa na mjesto dotadašnjega Društva hrvatskih književnika, a umjesto „Lijepe naše“, na radiju se izvodi „Uz Tita i Staljina, dva junačka sina…“ Ta okupacija dokinuta je krvlju tek u Domovinskom ratu, kad su Hrvati pokazali da se Hrvatsku može osloboditi samo pod hrvatskom zastavom, ni pod kojom drugom!”

> Titovi zločini: U ovogodišnjim istraživanjima masovnih grobnica na području Zagreba ekshumirani ostatci 265 osoba u Gračanima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnji komentar Brune Esih, predsjednice Neovisnih za Hrvatsku (NHR), ugodno je iznenadio sve one koji su bili žrtve divljačkih pohoda i zločina partizana nakon ulaska u Zagreb 8. svibnja 1945. godine. Dok su 45 godina u Jugoslaviji žrtve partizanskih pokolja, pljački, upadanja u stanove, otimačine i svake vrste zločina morale šutjeti o tome što se događalo, niti slobodna i neovisna Hrvatska nije dala gotovo nikakvu zadovoljštinu žrtvama komunističkog terora u Zagrebu koji je počeo upravo na današnji dan.

> (VIDEO) Lučić Matuli: ‘Vaša interpretacija povijesti posljedica je 30 godina gledanja partizanskih filmova’

> Dok Jakovina opravdava Tajanija, za Nazora ništa u izjavi nije dvosmisleno: ‘To je isto što misli i Vučić’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Peternel ironično na Jakovinine riječi: ‘Moramo vratiti Titov trg i pojačati partizansku društvenu klimu želimo li sačuvati Istru i Dalmaciju’

”To tako mogu gledati samo ustaše”, komentirao je s druge strane za Dnevnik.hr povjesničar Tvrtko Jakovina. Objasnio je da je Jugoslavenska akademija osnovana kao jugoslavenska, kao i da nije nestala hrvatska zastava. ”Žao mi je što tako govori povjesničarka, ali ona to govori zbog svoje ideologije koju sam ranije spomenuo”, ustvrdio je Jakovina.

Podsjetimo, Nacionalna akademija znanosti i umjetnosti u svojim je početnim danima uzela ime akademije Slavorum meridionalium (južnoslavenska) kao iskaz romantično-utopijskog pogleda na slavensko jedinstvo europskog juga, da bi tek u doba samostalne Hrvatske (ne računajući odluku o hrvatskom imenu iz vremena Banovine Hrvatske i razdoblja NDH) u potpunosti zadobila narodno ime koje i danas nosi – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.