Buljan Flander nada se smirenju tenzija, slučaj komentirao i odvjetnik Hodak

hodak flander
Foto: Snimka zaslona; fotomontaža; narod.hr

Gordana Buljan Flander, koja je u četvrtak podnijela ostavku na mjesto ravnateljice Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, gostovala je u programu Hrvatskog radija Sljeme gdje je istaknula kako se nada da će se tenzije smiriti. Podsjetimo, Općinski sud u Zagrebu donio je presudu protiv portala H-alter nakon serije njihovih tekstova kojima se napada Poliklinika i njezini djelatnici. Presudom je određeno da portal ne smije više objavljivati o Poliklinici i njezinoj ravnateljici Buljan Flander, a tu su presudu negativno komentirali premijer i članovi vlade te zagrebački gradonačelnik Tomašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Buljan Flander izrazila je nadu da će se tenzije smiriti jer, kaže, ovo nije dobro ni za koga. Naglašava da su pokušali na razne načine stati na kraj lažnim pisanjima, i demantijima i davanjem podataka. Ne vidi da se guši sloboda medija i moli javnost da shvati da su djelatnici Poliklinike u neravnopravnoj poziciji kada roditelj iznosi neki selekcionirani podatak o djetetu, a oni ne mogu odgovoriti, jer bi tako kršili pravo na privatnost i roditelja i djeteta.

Na pitanje kako komentira odluku gradonačelnika koji je najavio smjenu upravnog vijeća Poliklinike nakon sudske odluke koju je ujedno nazvao presedanom, ravnateljica Poliklinike Gordana Buljan Flander je rekla:

– Ne komentiram to ni na kakav način. To je njegova odluka. Odluka je u njegovoj ingerenciji i ne bih u to ulazila. Da sam znala da će to izazvati ovakve reakcije i smatrati se udarom na slobodu medija, pokušala bih naći neki drugi način, mada ne znam koji, ili bih trpjela, kao što smo trpjeli mjesec i pol prije nego je zatražena neka sudska intervencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je da su tražili način da zaštite uredan, nesmetan, normalan rad poliklinike davanjem ispravnih, točnih podataka “novinarki koja je sustavno pisala neistine, sustavno ocrnjivala rad Poliklinike”.

– Nazvala je serijal “Sustav za zlostavljanje ili zaštitu djece?”, a zapravo je najmanje govorila o sustavu, usmjerena je bila upravo na ometanje rada poliklinike i difamiranje djelatnika poliklinike. Bilo je puno prijetećih reakcija, poziva na linč na društvenim mrežama, neki roditelji su i odustali od dolazaka i stvorila se jedna atmosfera nepovjerenja, linča i zaista je došlo do ometanja rada poliklinike, rekla je.

Na pitanje je li joj žao što je odlučila na taj način pravno djelovati, jer donošenjem sudske odluke kojom se zabranjuje pisanje za jedan medij, nakon toga upravo apsolutno svi pišu o njoj i slučaju novinarke Jelene Jindre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mislim da zaista trebamo njegovati slobodu medija, ali isto tako mediji i novinari trebaju voditi računa, posebno ako imaju istinite podatke, da ih ne izvrću namjerno, rekla je.

Ne očekuje ništa i zadovoljna je da će provesti kontrola poslovanja.

– Voljela bih da se kontrola i prije provela, a ne da se to vuklo po medija bez uvida u medicinsku i svu dostupnu dokumentaciju, jer je to jedini način da se zaštiti i dijete i roditelj. Na žalost, nikada nitko nije dao svoje ime da se se provjeri njegov slučaj, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hodak smatra da su predstavnici vlasti i trebali reagirati

Za Narod.hr cijeli slučaj komentirao je i odvjetnik Zvonimir Hodak.

Narod.hr: Kako komentirate činjenicu da su premijer i ministri komentirali presudu protiv portala H-alter nakon serije tekstova o Poliklinici za zaštitu djece i mladih? Je li to u skladu s trodiobom vlasti i upliću li se vladajući na taj način u pravosuđe?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvonimir Hodak: Ništa nije neograničeno i beskonačno. U ovoj situaciji se pravosuđe, tj. Općinski sud u Zagrebu, umiješalo u Ustav RH. To je zabrana izražavanja i zabrana pisanja. To je ekstremni slučaj koji zaslužuje da ga komentiraju i ministri i premijer. Nije riječ o uobičajenom i svakodnevnom da je sud prihvatio zahtjev da jedan portal ne smije objavljivati u nastavcima čitav niz krajnje dubioznih odluka gđe Flander. To nije situacija od par mjeseci, nego od par godina i mi koji smo u pravosuđu smo imali problem sa stavovima gđe Flander i g. Štimca jer su mnoge stvari bile loše odrađene. Ja osobno sam neobjektivan, meni je apsolutno u redu što je ova novinarka napisala jer imam primjere u svojoj kancelariji u prilog tome. Da sud zabranjuje da se o tome piše – to je ekstremni slučaj u Hrvatskoj. Postoji Zakon o medijima, može se poslije tužiti portal, novinarka, postoji kazneni zakon, privatnom kaznenom tužbom se može tužiti u slučaju da netko piše nešto neistinito. Ali, da sud zabranjuje portalu da piše, to je presedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.