Predložene dopune Zakona o nadzoru državne granice i Zakona o obrani, koje je u petak usvojila Vlada, omogućit će Oružanim snagama da u slučaju potrebe asistiraju policiji u nadzoru državne granice, a dogodi li se ta mogućnost vojska će na terenu prema riječima ministra obrane Josipa Buljevića postupati isključivo po napucima policije.
Inicijativu za vojnu potporu policiji, prema predloženim zakonskim dopunama, pokreću ministar unutarnjih poslova ili predsjednik vlade, a odluku o pružanju potpore Oružanih snaga policiji donosi Vlada na prijedlog ministra obrane i uz prethodnu suglasnost predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga, pojasnio je Buljević novinarima nakon sjednice Vlade.
Na pitanje koja bi sredstava prisile vojska imala na raspolaganju, ministar je rekao da „vojska postupa isključivo po napucima policije”. „Ono što policija ocijeni da je potrebno i ono što traži od vojske, vojska će izvršiti ovisno o konkretnom slučaju“, kazao je ministar.
Na upit postoji li neki broj pripadnika vojske koje će slati kao potporu policiji, Buljević je rekao da zasad nema nikakvih konkretnih brojeva jer nisu još zaprimili nikakav zahtjev niti se za to ukazala potreba. „Međutim, kad se ukaže potreba, ovisno o problemu koji trebamo riješiti, u dogovoru s Ministarstvom unutarnjih poslova donijeti ćemo procjenu o ukupnom broju ljudi“, rekao je.
Uputan postoji li neki broj na koji računaju, kazao je: „Naravno, ovisno o problemu o kojem se radi, koji trebamo riješiti, taj problem može biti humantiarni, može biti sigurnosni“.
Dodao je da Oružane snage raspolažu s 15.000 pripadnika i da mogu računati na svakoga od njih.
Na upit tko će zapovijedati vojskom ako vojska odgovara policiji, ministar je rekao da vojskom zapovijeda načelnik Glavnog stožera koji s MUP-om dogovara postupanje vojske.
Ministar je novinarima odgovorio i da je izazak vojske na ulice, a ne samo na granice, poptuno nespojiv s ovim što se danas govori, a govori se isključivo o pomoći policiji u nadzoru državne granice.
Upitan hoće li vojska izaći na granične prijelaze ili na zelenu granicu rekao je da o tome ne može govoriti jer još nije donosena odluka o vojnoj potpori policiji već je izmjenama otvorena mogućnost.
Na pitanje je li vladina odluka potvrda razvoja sustava domovinske sigurnosti, ministar je rekao da je sustav domovinske sigurnosti način razmišljanja, a ne formalizacija nekog koncepta.
„O sustavu domovinske sigurnosti se razmišlja na način da se učini efikasnijim i da se pojefitni sustav obrane i nacionalne sigurnosti. Prema tome, ovo jest u duhu razvoja sustava domovinske sigurnosti“, kazao je ministar.
Novinarima je potvrdio da se spremaju za rezove u proračunu za Ministarstvo obrane. Upitan hoće li biti veliki, rekao je koliko bude potrebno. Dodao je da je o tome još prerano govoriti, ali će nastaviti sa svim razvojnim projektima.
Upitan hoće li proračun za obranu biti još više u nesrazmijeru s obzirom na obveze Hrvatske prema Nato-u, ministar je rekao da je to još prerano govoriti, ali će nastaviti prema cilju od dva posto.
Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić na primjedbu novinara kako je nedavno izjavio da neće biti potrebna vojska na granici, rekao je da su dopune dvaju zakona refleks na konkretnu situaciju i okolnosti te da one ne znače da nadzor granice prelazi s policije na vojsku.
Dopunama tih dvaju zakona, naime, omogućava se da iznimno, kada Ministarstvo ili predsjednik Vlade ocijene potrebnim zbog sigurnosnih ili humanitarnih razloga, Oružane snage mogu pružiti potporu u zaštiti državne granice, a Orepić kaže: “Znači, policija nastavlja raditi svoj posao i moći će obaviti sve poslove. Tako da nemojte stavljati to pitanje u taj kontekst. Budite sigurni da ću prvi ja reći, ako budu tendencije u nekom drugom smjeru”.
Pozitivnim pritom ističe to što se dopunama “ide u smjeru objedinjavanja i racionalnog korištenja svih raspoloživih sigurnosnih sustava”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa