“Hrvatski narod u BiH je skoro pa dekonstituiran. Osnovno ljudsko pravo im nije zagarantirano – da biraju svoga člana. Današnji predstavnik Hrvata u Predsjedništvu BiH, Željko Komšić, biran je ‘nehrvatskim’ glasovima.”, istaknula je u razgovoru za Narod.hr predsjednica saborskog Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Zdravka Bušić.
Zastupnica Bušić, koja je bila nositeljica HDZ-ove liste za dijasporu, za Narod.hr govorila je o predstojećim izborima u Mostaru te o položaju Hrvata unutar Bosne i Hercegovine.
Podsjetimo, u Mostaru će se 20. prosinca održati prvi lokalni izbori nakon 12 godina. Izbori su važni zbog perspektive hrvatskog naroda, ne samo u Mostaru nego i u BiH.
> Zašto je Mostar čekao 12 godina na održavanje izbora?
“Hrvatski narod u BiH je skoro pa dekonstituiran”
“Više od 12 godina, izbora u Mostaru nije bilo. Obilježili smo nedavno i 25 godina od Daytonskog sporazuma. Hrvatski narod u BiH je skoro pa dekonstituiran. Izmjene i amandmani Ustava BiH išle su na štetu hrvatskog naroda.”, kazala je Bušić.
U razgovoru je istaknula kako je svjesna da je Mostar duboko podijeljen grad, no jako važan za Hrvate koji žive u njemu te se osvrnula na izbor hrvatskog člana predsjedništva BiH Željka Komšića, koji je na izborima u Mostaru podržao probošnjački blok. Naime, čelnik Demokratske fronte, Komšić pozvao je Mostarce da na lokalnim izborima podrže probošnjački blok kojega predvodi SDA, poručivši kako hercegovačko središte nije hrvatski stolni grad u BiH.
“Komšić je biran ‘nehrvatskim’ glasovima”
Bušić je odgovorila: “Amandmani su omogućili da Bošnjaci biraju hrvatskog zastupnika i člana Predsjedništva. Komšić je već treći put izabran ‘nehrvatskim’ glasovima. Današnji predstavnik Hrvata u Predsjedništvu BiH, Komšić nikada – po izvornom duhu Daytona – ne bi mogao biti izabran. Također, Hrvati, a niti Hrvatska ne bi bili suglasni s tim. Njega biraju Bošnjaci, što nije teško utvrditi. U općinama gdje ima 1 posto Hrvata, on dobije 90 posto glasova.”, pojasnila je Bušić i dodala:
“Hrvatski narod u BiH je diskriminiran i ugroženo je njegovo osnovno ljudsko pravo. Upozorili smo Odbor za ljudska prava UN-a kako hrvatskom narodu u BiH, pravo da bira svoga člana. nije zagarantirano. BiH mora odgovoriti Ujedinjenim narodima i objasniti zašto.”, kazala je Bušić.
Kako još Hrvatska može doprinijeti boljem položaju Hrvata u BiH i koja je važnost ovogodišnjih izbora u Mostaru pogledajte u cijelosti na poveznici: