Site icon narod.hr

Čedomostvo u Zagorju: Majka ubila tek rođenu bebu

čedomorstvo

Foto: iStock by Getty images

Novi slučaj čedomorstva zaprepastio je Hrvatsku. DORH je objavio kako je do teškog ubojstva novorođenčeta došlo u subotu na području Krapinsko-zagorske županije. Uhićena je 22-godišnjakinja. Mediji pišu kako je riječ o majci ubijene bebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DORH se ovom slučaju oglasio nakon što je informacija o čedomorstvu objavljena u medijima.

Očevid je proveden 29 lipnja ”u jednom mjestu na području Krapinsko-zagorske županije povodom osnova sumnje na počinjenje kaznenog djela”.

>Užas u Lici: Nađena 20-godišnjakinja koja je bacila novorođenče u bunar

Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu u nedjelju je ispitalo hrvatsku državljanku (2002.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela teško ubojstvo iz članka 111. točke 2. Kaznenog zakona na štetu novorođenčeta, nakon čega je doneseno rješenje o provođenju istrage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatraženo je istražni zatvor za osumnjičenicu od Županijskog suda u zagrebu i to zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, opasnosti od ponavljanja kaznenog djela i zbog posebno teških okolnosti počinjenja ovog kaznenog djela.

Licemjerje na djelu: Zgražanje nad mrtvim novorođenčetom u Zagorju i feticid kao ‘građanska hrabrost’

”Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu prihvatio je prijedlog ovog državnog odvjetništva i okrivljenici 30. lipnja 2024., odredio istražni zatvor po predloženim zakonskim osnovama”, priopćeno je iz DORH-a.

Priopćenje policije

Policijski službenici policijske uprave krapinsko-zagorske dovršili su kriminalističko istraživanje povodom pronalaska tijela novorođenčeta na području Svetog Križa Začretje, koje je pronađeno 29. lipnja 2024. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na mjestu događaja obavljen je očevid kojim je rukovodila zamjenica Županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu u suradnji s policijskim službenicima Policijske uprave krapinsko-zagorske. Nakon obavljenog očevida, tijelo je prevezeno na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku.

Zbog osnova sumnje u počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva osumnjičena 22-godišnja hrvatska državljanka je uhićena, predana pritvorskom nadzorniku i protiv nje je podnijeta kaznena prijava nadležnom odvjetništvu.

”Imajući u vidu zaštitu i dobrobit obitelji nismo u mogućnosti iznositi više detalja provedenih izvida kriminalističkog istraživanja”, priopćili su iz PU krapinsko-zagorske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugo čedomorstvo u godinu dana

Podsjetimo, ovo je drugi slučaj čedomorstva u manje od godinu dana. U kolovozu prošle godine 28-godišnjakinja iz Like osumnjičenja je za ubojstvo svoje tek rođene bebe. Tijelo novorođenčeta nađeno je slučajno u crnoj vreći bačenoj u bunar.

>Ostavljeno novorođenče stabilno. Dr. Ribičić: ‘Pronađeno je u zadnji trenutak’

Početkom 2023. tijelo novorođenčeta nađeno je i kod Đurmanca u Zagorju, no kasnije se ispostavilo da je beba rođena mrtva.

Tragičan ishod spriječen je pak nedavno pribranom reakcijom dvojite tinejdžera u Zaprešiću koji su u kanti za smeće našli novorođenče. Dječačić je preživio te je ubrzo i udomljen.

Prijedlog udruge U ime obitelji

Nakon slučaja iz Zaprešića, udruga U ime obitelji uputila je prijedlog hitnog zakona koji omogućuje anonimni porod u bolnicama i otvaranje posebnih punktova, tzv. gnijezda za bebe, gdje bi roditelji mogli ostaviti svoju tek rođenu djecu za koju se ne mogu ili ne žele skrbiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujući ovakvim mjerama, novorođenčad ostavljena u skrbi države može brzo naći novi dom. Naime, za svako dostupno dijete u Hrvatskoj, postoji šest parova spremnih za usvajanje, što osigurava da svako dijete dobije priliku na ljubav i sigurnost u novoj obitelji.

>Nakon slučaja iz Zaprešića: U ime obitelji traži uvođenje mogućnosti anonimnih poroda

Anonimni porodi i gnijezda za bebe spašavaju živote

“Moramo djelovati brzo. Iz ovog tragičnog slučaja vidimo kako najranjivije žene rađaju u nesigurnim uvjetima, riskirajući svoje živote i živote svojih beba. Anonimni porodi i gnijezda za bebe spašavaju živote”, poručuju iz Udruge.

>Hod za život u Zagrebu: Očekujemo zakon koji štiti pravo na život nerođenog djeteta!

U Austriji takva mogućnost postoje već više od 20 godina. Pri dolasku u bolnicu majka nije dužna dati svoje podatke niti podatke o ocu djeteta. Ako ostane pri tom da ga ne želi ili ne može zadržati, rađa u sigurnim uvjetima i zatim predaje centru za socijalnu skrb. U Austriji pravo na anonimni porod koristi oko 35 žena godišnje.

“Pobjeda u ovoj kampanji dovela bi do značajnih pozitivnih promjena. Najugroženije trudnice i rodilje bi imale pristup sigurnim okruženjima za porod. Pružanjem legalne alternative roditeljima koji se ne mogu brinuti za svoju novorođenčad smanjio bi se rizik čedomorstva i pružila zdravstvena skrb najugroženijim rodiljama”, dodaju.

Javno zdravstvo i socijalna skrb u nadležnosti su Ministarstva zdravstva i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Ovi prijedlozi izravno se odnose na zdravlje majke i djeteta, usklađujući se s njihovim temeljnim dužnostima. Rješavanje problema nesigurnog poroda i potpora ranjivim skupinama promiče socijalnu pravdu, smanjuje razlike u pristupu zdravstvenoj skrbi i uslugama promičući jednakost i pravednost. Ulaganje u zdravlje majke i djeteta donosi dugoročnu društvenu korist. Briga o majkama i djeci pozitivno pridonosi zajednicama, poboljšavajući društvenu koheziju, ekonomsku produktivnost i opću dobrobit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version