Čelnici Liječničke komore protiv ograničavanja ovlasti, Varga najavljuje uvođenje reda

Zagreb,8.05.2015. Hrvatska lijeènièka komora (HLK) obilježava 20 godina obnovljenog djelovanja simpozijem "Lijeènièka samouprava u Europi - 20. obljetnica obnovljenog rada Hrvatske lijeènièke komore" pod visokim pokroviteljstvom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar- Kitaroviæ. Pozdravnim govorom i izlaganjem nazoènima se obratio ministar zdravlja Siniša Varga . Na slici Siniša Varga i Hrvoje Minigo. foto Hina/ Tomislav Pavlek/tp

Čelnici Hrvatske liječničke komore (HLK) u petak su se usprotivili ograničavanju javnih ovlasti te autonomne strukovne organizacije liječnika, kako je to predloženo izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, na što je ministar zdravlja Siniša Varga poručio da će se uspostaviti nadzor nad svim tijelima s javnim ovlastima, te najavio uvođenje reda u rad sedam komora u zdravstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po nacrtu novog zakona, HLK gubi neke od javnih ovlasti, poput registra liječnika, davanja mišljenja na neke zakonske akte i mrežu zdravstvene zaštite. “Mi smo protiv toga, vjerujem da takav prijedlog neće biti konačan”, poručio je predsjednik Komore Hrvoje Minigo uoči tradicionalnog stručnog simpozija HLK-a “Liječnička samouprava u Europi”.

Pojasnio je da se, po nacrtu zakona koji još nije u javnoj raspravi, Ministarstvu daju veće ovlasti u upravnom nadzoru – ono bi moglo poništavati odluke Časnog suda, pa i smjenjivati čelnike HLK-a.

“Nećemo dopustiti da zakonske izmjene u tom obliku idu u javnu raspravu. To je korak unatrag jer Komora mora biti neovisna samostalna udruga liječnika koja ima svoje ciljeve i javne ovlasti”, ističe Minigo. Tako je, kaže, uređeno svugdje u zapadnom svijetu, pa isto treba biti i u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno je i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) pozvala Vargu da odustane od upravnog nadzora nad radom komora, ocjenivši predložene zakonske izmjene “nametanjem političke moći neovisnim institucijama”.

No, Varga, koji je također sudjelovao na simpoziju HLK-a, u izjavi novinarima istaknuo je kako je “nedavna ciljana inspekcija” utvrdila da tri od sedam komora u zdravstvu ne radi sukladno propisima. “To je nedopustivo, moramo imati zakonske ovlasti da uvedemo red tamo gdje ga nema”, poručio je.

Ministarstvo, kaže Varga, traži rješenja da komore kod provedbe javnih ovlasti budu pod neposrednom kontrolom tijela državne uprave, odnosno Ministarstva, kako bi njihov rad bio usklađen sa zakonskim propisima, što dosad nije uvijek bio slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan za opasnost od “privatizacije i amerikanizacije” sustava javnoga zdravstva ako budu prihvaćene najavljene zakonske izmjene, predsjednik Komore odbio je komentirati to pitanje istaknuvši da je riječ o “političkoj odluci”. No, u slučaju da se ide u privatizaciju, istaknuo je, treba postaviti pravila igre tako da pacijenti ne budu oštećeni i da svatko ima pravo dobiti zdravstvenu zaštitu iz osnovnog zdravstvenog osiguranja.

Ovogodišnji VIII. simpozij HLK-a bavio se položajem strukovnih komora, njihovog odnosa prema drugim liječničkim organizacijama, sudjelovanjem komora u zdravstvenoj politici, te suradnjom s nacionalnim upravnim i regulatornim tijelima.

Simpozij je organiziran uoči svečanosti u povodu 20. godišnjice obnovljenog rada HLK-a, sa ciljem pokretanja javne rasprave i donošenja kvalitetnih zaključaka koji će doprinijeti boljem radu Komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.