Povodom održavanja današnjeg vojnog mimohoda uoči 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluja”, Centar za mirovne studije (CMS) Gordana Bosanaca u utorak je poslao priopćenje za medije u kojem je izrazio “duboko žaljenje što predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i Predsjednik Vlade Zoran Milanović nisu bili spremni pokazati drugo lice Hrvatske i zaustaviti ‘paradiranje’ tenkova po zagrebačkim ulicama”.
“Nakon izazvanih podjela i skandala, kao najznačajniji uspjeh ove manifestacije pokazala se njena očita ispraznost. Zveckanje oružjem nije način za premošćivanje prepreka koje su nam na put stavljene 90-ih godina, a koje ne obećavaju ni skori početak slavljenja mira umjesto rata”, ističu u priopćenju iz CMS-a, dodajući kako je društvo “predugo bilo okovano militarističkim frazama”.
“Nevjerojatna je simbolika da će vojska koračati ulicama koje su dobile nazive po gradovima koji su teško stradali u prošlim ratovima – Vukovar i Sarajevo”, navodi Bosančeva udruga, tvreći da je “ponovna simbolička militarizacija upravo tih ulica krajnje neprikladna bez obzira na to što se radilo o vojsci koja je branila grad”.
“Rat se neće spriječiti naoružanjem i demonstracijom vojne sile, već jedino izgradnjom povjerenja i suočavanjem s prošlošću”, poručuju iz CMS-a, koji bi htjeli spriječiti vojnu paradu povodom proslave ‘Oluje’, ali bi uveli obilježavanje civilnih žrtava.
Navode da su u proteklih nekoliko dana zaprimili mnogo poruka građana – od prijetećih do podržavajućih te postavljaju pitanje kako je moguće da u ovoj zemlji i dalje žive ljudi koji antiratne i mirovne poruke čuju kao prijetnju i na nju reagiraju govorom mržnje i novim prijetnjama. Također, ocijenili su i da je debata koja je razvijena oko vojnog mimohoda, pokazala koliko našoj zemlji nedostaju politike suočavanja s prošlošću.
CMS je pozvao institucije i političke aktere “da preuzmu odgovornost i ne manipuliraju građanima kako bi ostvarili političke bodove”.
Kao alternativu veličanja rata, CMS je predlažio obilježavanje mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja kojom je bez ispaljenog metka i bez izgubljenog ljudskog života vraćen čitav teritorij pod puni suverenitet Hrvatske”, zaključuju u priopćenju.
Podsjetimo, prije nekoliko dana u Zagrebu su osvanule poruke protiv vojnog mimohoda. Poruke poput “Rat je gotov, idite kući” i “Rat je gotov, na mjestu voljno” nalijepljene preko plakata kojima se građane poziva na mimohod na kojem će hrvatske vojne jedinice demonstrirati naoružanje.
Centar za mirovne studije na Facebooku je u subotu objavio seriju fotografija s porukama protiv vojnog mimohoda u Zagrebu, te je pozvao na vandalizaciju plakata i da im građani koji su u kvartu nabasali na poruke “otpora militarizaciji društva” pošalju fotografije.
Nakon poderanih plakata, u Zagrebu su ovog jutra osvanule i poruke protiv vojnog mimohoda. Očito ima još građana koji…
Posted by Centar za mirovne studije on 31. srpanj 2015
Galerija naslovljena “Zagreb je rekao NE vojnom mimohodu” sadrži desetak slika s porukama protiv vojne parade.
U Centru za mirovne studije smatraju da “očito ima još građana koji smatraju da je nadolazeća vojna parada nepotrebna”. “Ostavimo rat i militarističke simbole u prošlosti, okrenimo se izgradnji mira u Hrvatskoj – rat je gotov, odavno”, zaključuju.