Centar za mirovne studije i pučka pravobraniteljica tvrde da hrvatska policija postupa nezakonito prema migrantima

Foto: fah, facebook/ CMS; fotomontaža: narod.hr

Centar za mirovne studije i pučka pravobraniteljica Lora Vidović žale se na navodno loše postupanje policije prema ilegalnim migrantima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Centar za mirovne studije (CMS) ustvrdio je u srijedu da anonimna pritužba službenika granične policije o sustavnim nezakonitim postupanjima koje provodi hrvatska policija pokazuje da sustav “puca po šavovima”, te je zatražio neovisnu i učinkovitu istragu i zaustavljanje i sankcioniranje nezakonitih postupaka.

(FOTO) Breitbart otkriva: Centar za mirovne studije iz Zagreba uz pomoć Georgea Sorosa lobira u Bruxellesu za otvorene granice

Pučka pravobraniteljica Lora Vidović u utorak je objavila anonimnu pritužbu službenika granične policije o sustavnim nezakonitim postupanjima koje provodi hrvatska policija, a CMS tvrdi da je to prva javna potvrda takvih postupanja policijskih službenika na terenu koji su u njih izravno uključeni, s obzirom da brojne domaće i međunarodne organizacije, institucije i mediji već nekoliko godina upozoravaju na takve prakse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritužba je objavljena nakon što je prošloga tjedna predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović za švicarsku televiziju izjavila kako se u Hrvatskoj događa praksa ilegalnih protjerivanja (pushbacks) uz uporabu “malo sile”, o čemu se MUP, unatoč zahtjevima, još uvijek nije očitovao, navodi CMS u priopćenju.

CMS: “Vladavina prava u Hrvatskoj je ozbiljeno narušena”

“Činjenica da pučka pravobraniteljica, opunomoćenica Hrvatskoga sabora za zaštitu i promicanje ljudskih prava i sloboda, nakon zatražene istrage od DORH-a nije dobila povratne informacije, a odgovor nije dobila ni od Hrvatskog sabora i saborskih odbora kojima se obratila, govori o tome da je vladavina prava u Hrvatskoj ozbiljno narušena”, poručuje CMS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrde kako pravobraniteljica već mjesecima upozorava da joj se uskraćuje pristup podacima o postupanju prema migrantima, koji joj zakonski moraju biti na raspolaganju.

CMS: “Čelni ljudi MUP-a, Ravnateljstva policije i policijskih uprava moraju snositi odgovornost”

“Taj nedostatak povjerenja jasno nam pokazuje kako sustav puca po šavovima i da je ovakva situacija neprihvatljiva te neodrživa. Nitko se zbog odbijanja nezakonite naredbe i upozoravanja na takve prakse ne bi trebao bojati za svoj status i položaj”, poručuje CMS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto nasilne i ilegalne prakse nisu razlog za smjenu odgovornih dužnosnika i službenika, pita CMS te zaključuje da je Hrvatskoj potrebna korjenita rekonstrukcija Vlade i sustava, daleko temeljitija od one koja se najavljuje.

Tko stoji iza Centra za mirovne studije

Centar za mirovne studije (CMS) nevladina je udruga građana koja se zalaže za društvenu promjenu temeljem načela nenasilja, izgradnje mira i ljudskih prava koji povezuju obrazovanje, istraživanje, aktivizam i rad na javnim politikama, ističe UNHCR uz čiju podršku CMS provodi projekt Podrška integraciji izbjeglica: iz prakse u politiku.

Centar za mirovne studije izrastao je iz različitih oblika izravne izgradnje mira u zapadnoj Slavoniji (Volonterski projekt Pakrac, 1993. -1997.), gdje se 1996. godine prvi put i razgovaralo o osnivanju organizacije,a formalno je osnovan godinu dana kasnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udrugu koja se danas pretežito bavi pitanjem prihvata migranata i otvaranjem granica za iste zastupao je Gordan Bosanac, a koji je danas jedan od članova tijela koje provodi građanski nadzor nad sigurnosno-obavještajnim aparatom Republike Hrvatske te vodi kolegij Ljudska sigurnost na CMS-u.

CMS stajao iza osnivanja Documente Vesne Teršelić i GOLJP-a Zorana Pusića

Centar za mirovne studije nalazi se na adresi Selska cesta 112 na kojoj se nalazi i Platforma 112, unutar koje djeluje 60 organizacija civilnog društva kojima pripadaju i CMS uz B.a.B.e., Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), Documentu – Centar za suočavanje s prošlošću, GONG i drugi.

Članovi izvršnog odbora CMS-a Cvijeta Senta, Lana Jurman, Sara Kekuš, Gordana Borić i Sara Lalić.

Centar za mirovne studije također je jedan je od osnivača Documete, a uz Centar za građanske inicijative Poreč, Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP Zorana Pusića), Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Documentu-Centar za suočavanje s prošlošću i udrugu Terra, osnovali i zakladu Solidarna.

CMS između ostalih financira Sorosova Zaklada za otvoreno društvo, Vlada RH, Ured za udruge, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, MZOS, Grad Zagreb, EU, UNHCR, Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

Među predavačima na CMS-u Eugen Jakovčić, Ana Raffai i Rada Borić

Ova udruga također organizira razne radionice i kolegije, mentorske koji ima nekoliko desetaka stoga vrijedi izdvojiti tek nekoliko istaknutiji: Amir Hodžić (Spol Rod Queer), Ana Raffai, Otto Raffai (Nenasilno djelovanje), Vesna Teršelić (Suočavanje s prošlošću), Gordan Bosanac (Ljudska sigurnost).

U njihovim predavanjima sudjeluju i druge udruge među kojima vrijedi izdvojiti: Eugen Jakovčić (Documenta), Vildana Semić Isaković (Medžlis Islamske zajednice Sisak), Vesna Zovkić (Isusove male sestre), Princ Wale Soniyi (Društvo Afrikanaca u Hrvatskoj), Rada Borić (Ženski studiji), Lorena Drakula (Studentski zbor FFZG).

Godišnje dobivaju oko 4,5 milijuna kuna, a partner im je Srpsko narodno vijeće

CMS danas financiraju, među ostalima, Europska unija, Vlada RH, Ured za udruge,
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Sorosev Open Society Foundations, UNHCR, Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške, Ministarstvo, znanosti, obrazovanja i sporta RH, Grad Zagreb i drugi. Preko 70 posto sredstava dobivaju izvana, a godišnje primaju oko 4,5 miljuna kuna (oko 700.000 eura).

Među partnerima CMS-a navode se Ekonomski institut u Zagrebu, Ekonomski fakultet na Sveučilištu u Splitu, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Ured pučke pravobraniteljice, Pravni fakultet i Fakultet političkih znanosti u Zagrebu i Srpsko narodno vijeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.