Nakon identifikacije žrtava ekshumiranih na Bobotskom mrciništu, Republika Hrvatska putem Ministarstva hrvatskih branitelja traga za još 1840 osoba iz Domovinskog rata.
Na završnoj identifikaciji provedenoj 4. ožujka 2022. na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Osijeku potvrđen je identitet 11 osoba čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz masovne grobnice pronađene na divljem deponiju kod Bobote u blizini Vukovara, izvijestilo je Ministarstvo branitelja.
Nestali iz mjesta Tenje
Prethodno je preliminarno identificirano 12 osoba metodom DNA analize, a na završnu identifikaciju odazvalo se 11 obitelji i svi su prihvatili nalaz identifikacije.
Svih 12 osoba su civili nestali u srpnju 1991. godine u mjestu Tenja pokraj Osijeka, od kojih je njih 11 u Evidenciji osoba nestalih u Domovinskom ratu, a jedna osoba u Evidenciji smrtno stradalih osoba za koje nije poznato mjesto ukopa. Među identificiranima je pet žena, najmlađa žrtva imala je nepunih 19, a najstarija 70 godina. Među pronađenim osobama je jedan bračni par i dva brata.
Teška lokacija
Nakon sustavne analize, zajedno s drugim nadležnim tijelima i službama uključenim u ovaj proces, određeno je područje od 15 tisuća četvornih metara koje je detaljno pregledano probnim iskapanjima provedenim tijekom 46 radnih dana. Lokacija je bila vrlo zahtjevna jer se radi o tzv. divljem i zaraslom deponiju otpada te je bilo potrebno odrediti mikrolokaciju.
Iz pronađene masovne grobnice ekhumirani posmrtni ostaci najprije su obrađeni u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar, a potom prevezeni na daljnju obradu u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu, gdje je metodom analize DNA preliminarno utvrđen identitet 12 osoba na čiju su završnu identifikaciju pozvani članovi obitelji.
Izostanak suradnje Srbije
Ministar Tomo Medved istaknuo je kao ključni problem nedostatak točnih informacija o prikrivenim masovnim i pojedinačnim grobnicama, odnosno izostanak suradnje Republike Srbije u rješavanju otvorenih pitanja.
Dodao je kako je pozvao sve saborske zastupnike da budu konstruktivno usmjereni na obvezu da, ako dođu do informacije, da je dostave nadležnim tijelima te da budu pažljivi u komuniciranju u javnom prostoru vezano za sudbine nestalih osoba.
– Apelirao sam da budemo odgovorni u tom pogledu kako obiteljima koji traže svoje najmilije ne bismo nanijeli dodatnu bol, jer nam cijelo vrijeme u fokusu moraju biti obitelji koje 30 godina traže svoje najmilije, i sve što činimo moramo činiti da ih poštujemo i imamo senzibilitet prema obiteljima kako ih ni u jednom trenutku svojim govorom ne bismo povrijedili, naglasio je ministar.
Po zakonu dužni dostaviti informacije
– Pozivam sve one koji su kroz javni govor ili osobno došli do određenih informacija da ih podijele s nadležnim tijelima, a i po zakonu dužni su dostaviti informacije ako ih imaju”, kazao je Medved, zajamčivši tajnost osobama koje daju informacije o nestalima iz Domovinskog rata.
> Identificirane žrtve iz masovne grobnice u Boboti: ‘Ovo je slika moje majke’
> Kod Bobote ekshumirano najmanje 11 tijela: Nastavlja se pretraga terena
> I žene su među žrtvama u novootkrivenoj grobnici kod Vukovara
Za zločin suđen u Beogradu, ali je oslobođen
Na popisu identificiranih našli su se Marija Cerenko, Ana Horvat, Katica Kiš, Pera Mamić, Josip Medved, supružnici Stipa i Evica Penić, Josip Prodanović, Stevo Topalović te braća Ivan i Vlado Valentić.
– Godinama sam intenzivno tražila informacije o mami koja je ostala u Tenji jer nije željela napustiti svoju kuću. Stara žena je bila uglavnom unutar kuće kad je selo okupirano. Metkom u potiljak ubio ih je čovjek kojeg su oni dobro znali, četnik iz Tenja koji je odrastao s njima i igrao se u prašini s njihovom djecom. Za zločin mu je suđeno u Beogradu, ali je oslobođen – kaže za 24sata ogorčeno Ivka Trajković (74) iz Tenja, koja je u otkrivenoj grobnici konačno našla majku Mariju Cerenko.
“Odmah sam prepoznala mamine ostatke”
– Odmah sam prepoznala mamine ostatke. Ona je imala očnu protezu, umjetno oko, koje sam odmah vidjela na slikama s ekshumacije. Prepoznala sam i njen nakit, naušnice, odjeću. Strašno mi je to vidjeti, ali osjećam kao da mi je kamen pao sa srca jer konačno imamo mjesto gdje ću je pokopati, posjetiti na grobu koji već godinama stoji prazan i čeka – kaže kroz suze Perina kći Vera Perković.
Likvidirao 11 staraca, a oslobođen na sudu
“Tatin ubojica bio je najodgovorniji u skupini četnika koji su ih odveli iz Tenje. Osobno je poubijao 11 staraca koje su kamiončićem odvezli u Silaš. Tamo su ih na kamionu držali cijeli dan, po vrućini. Iako su zapomagali, nikome od tamošnjih ljudi nisu dopustili da im da čašu vode ili krišku kruha. Nakon nekoliko sati odvezli su ih na stočno mrcinište u Boboti i tu su likvidirani. Svjedoci toga su i dva pripadnika te skupine koji su o tome i progovorili. Jedan od njih prijavio je sve Sudu za ratne zločine u Beogradu, gdje je i svjedočio. Do detalja je ispričao što su sve radili tim ljudima i tko ih je ubio. I drugi svjedoci su to potvrdili. Sve je bilo jasno kao dan, ali je ubojica na kraju na sudu oslobođen jer ga sud u Beogradu zapravo ni nije htio osuditi”, govori Josip Valentić (62) iz Tenje, sin Vlade Valentića i nećak Ivana, njegova brata.
Video je snimljen 2020. godine:
Tekst se nastavlja ispod oglasa