Cijene goriva ponovno niže: Koliko država uzme na litru goriva?

Foto: Vlada RH

Vlada je danas, 8. kolovoza 2022., održala telefonsku sjednicu na kojoj je donijela Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukladno donesenoj Uredbi dosadašnji način izračuna najviših cijena se primjenjuje i za sljedećih sedam dana, pa se najviša cijena utvrđuje prema formuli jednako za sva maloprodajna mjesta u Hrvatskoj, na temelju sedmodnevnog obračunskog razdoblja, s ograničenom maržom od 0,65 kn po litri za benzin i dizel, a za plavi dizel 0,40 kn.

> Energetski stručnjak Štern: ‘Kod nas gorivo poskupljuje bez razloga’

Donošenjem ove Uredbe cijene naftnih derivata za naše potrošače će pasti. Od utorka će tako benzin biti 11,30 kn po litri (smanjenje za 0,70 kn), dizel 12,14 kn po litri (smanjenje za 0,66 kn) i plavi dizel 8,50 kn po litri (smanjenje za 0,66 kn).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da nema mjera Vlade benzin bi bio 13,19 kn po litri, dizel 14,49 kn po litri, a plavi dizel 9,40 kn po litri.

Koliko država uzme na litru goriva?

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja nakon liberalizacije tržišta naftnih derivata izradila je analizu koja se bavi strukturom cijena, a koja je objavljena 2016. godine.

Cijena goriva, dakle, sastoji se od nabavne cijene, premije energetskog subjekta (marže), trošarine (s uključenim naknadama za HAC, HC i HŽ) i poreza na dodanu vrijednost (PDV). Najznačajnije stavke u strukturi maloprodajne cijene goriva čine nabavna cijena i posebni porezi (trošarine).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema ovom istraživanju, nabavna cijena ima udjel od 30 do 35 posto, posebni porez oko 40 posto, dok PDV u strukturi cijene goriva ima udjel od dodatnih 20 posto. Trgovačka marža je između 5 i 10 posto.

“PDV i posebni porezi u cijelosti, a u bitnome i nabavna cijena goriva, predstavljaju elemente cijene na koje sami trgovci ne mogu utjecati”, rekli su tada iz Agencije.

U 2021. kada je iznosilo 11 kuna za litru Eurosupera 95 (zaokruženo radi lakšeg izračuna) 1.1 ide distributeru (vlasniku benzinske), 2.2 za PDV, tj. državi, 4.4 za razne vrste trošarina (državi), a 3.3 je cijena same litre goriva. Država uzima 6.6 kuna po litri. Po spremniku od 50 litara država uzme 330 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne može se reći da je fiksna cijena. Nije svaki spremnik od 50 litara, no država svakako uzme više od 300 kuna po jednom tankanju punog spremnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.