Site icon narod.hr

Članci koje ste ovog tjedna najviše čitali: Odlazak Maje Tenšek, udar na roditelje odgojitelje, bijeg Danijele Dolenec…

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona, Narod.hr, snimka zaslona, Centar za mirovne studije, Facebook

Tjedan koji je uskoro iza nas obilježile su neke teme koje ste vi, naši čitatelji, smatrali bitnima i zbog kojih ste dolazili na Narod.hr. Za vas izdvajamo one tekstove koje ste najviše čitali među kojima je onaj o Maji Tenšek – na vrhu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Maja Tenšek (40) svojoj je djeci zadnje rekla: ‘Bog vas voli takve kakvi jeste’

Tekst o Maji Tenšek, supruzi i majci petero djece, aktivnoj vjernici čija je smrt u 40. godini života dotaknula mnoge, no još više Majin život i radost koju je dijelila, bio je definitivno najčitaniji ovog tjedna na našem portalu. Tekst o Maji Tenšek za Narod.hr napisala je njezina prijateljica i kuma dr. Hana Bokun. Ona je posvjedočila kako je Maja Tenšek i nakon što je dobila tešku dijagnozu znala da ‘najviša vrijednost nije zdravlje već spas duše. Priča o Majinom životu i načinu na koji je nosila svoj križ može nam samo biti nadahnuće u korizmi jer kako Bokun u tekstu o Maji kaže:

”Istovremeno na svom križnom putu nije bivala lišena i Isusova vapaja s križa: Ako je moguće neka me mimoiđe ovaj kalež! (Mt 26, 39) No uvijek na koncu prihvaćajući volju Božju da nastavi nositi svoj križ. Nije ga ona samo podnosila nego ga je doista nosila. I tako je Božje djelo u njoj dolazilo sve više do izražaja jer je uvijek, ali uvijek sve nosila u blagosti i s istim širokim osmijehom, šaleći se na račun svog promijenjenog izgleda i tješeći one koji bi se sažalili nad njom”. Uz ovaj tekst, čitali ste i kolumnu Anje Mihanović s portala Bitno.net o Maji Tenšek i ukidanju mjere roditelj odgojitelj čija je korisnica bila i sama Maja Tenšek.

2. Odvjetnik Novosel o presudi VUS-a: Ovo je sumrak pravosuđa, nešto nedopustivo u civiliziranom sustavu

Tekst o prvoj reakciji odvjetnika Karla Novosela, voditelja pravnog tima udruge U ime obitelji i opunomoćenika velikog broja roditelja odgojitelja drugi je najčitaniji u tjednu na izmaku. On je nakon presude Visokog upravnog suda kojom je dano za pravo ekstremno lijevoj gradskoj vlasti na čelu s Možemo da ukine ovu demografsku mjeru izjavio kako je riječ o ”sumraku pravosuđa”. Iznio je komentar iz pravnog aspekta navevši samo neke nelogičnosti i rupe u ovom procesu protiv tisuća i tisuća roditelja i njihove djece u Zagrebu. Najavio je kako borba ide dalje preko Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Što je dr. Željka Markić rekla u emisiji s koje je Danijela Dolenec pobjegla

Ovo je treći najčitaniji tekst ovog tjedna i također je vezan za temu ukidanja mjere roditelj odgojitelj, a još više na reakciju gradskih vlasti. Naime, dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, gostovala je 28. veljače, nakon presude Visokog upravnog suda, u emisiji Dnevni ritam Hrvatskog radija, a u kojoj se nije pojavila zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića (Možemo). Umjesto da argumentirano raspravlja o ukidanju mjere roditelj odgojitelj, Danijela Dolenec je pobjegla s HRT-a. Dr. Markić stoga je iznijela važne informacije o roditeljima odgojiteljima i zašto će se nastaviti boriti protiv ukidanja ove mjere.

4. Afera Zambija: Kako tumačiti izjave Plenkovića i Dobronića i što se zna o naprasno ugašenoj udruzi?

Tekst o aferi Zambija koju Narod.hr intenzivno prati proteklih mjeseci, našla se na četvrtom mjestu najčitanijih tekstova. U ovom smo tekstu pisali o reakcijama predsjednika Vlade Andreja Plenkovića te predsjednika Vrhovnog suda RH Radovana Dobronića, a u kontekstu ranije izjave Gauthier Luyela, ravnatelja zaduženog za zaštitu djece u kongoanskom Ministarstvu za obitelj i djecu, koji je izjavio da stranci ne mogu legalno posvajati djecu iz DR Kongo još od 2017. godine, kada je donesen novi zakon o obiteljskom pravu. ”To je nedvosmisleno”, kategorički je izjavio Luyela i odbacio svaku pomisao da su hrvatskim parovima kongoanski sudovi, otkad je taj zakon usvojen mogli odobriti posebno izuzeće za posvojenje. ”Ne postoji načelo od slučaja do slučaja, ne znam kako su uspjeli dobiti te sudske presude”, rekao je Luyela.

Unatoč decidiranoj i nedvosmislenoj izjavi čovjeka koji je u DR Kongu zadužen za zaštitu djece, ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić i premijer Andrej Plenković eksplicitno tvrde kako Hrvatska ima pravo dovesti sumnjivo posvojenu djecu iz Afrike u RH, jer ”djeca imaju hrvatske dokumente”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Centar za mirovne studije iz kojeg su potekli Benčić i Bosanac u 2021. primio 5.6 milijuna kuna donacija

Tekst o donacijama nevladine organizacije koja je bila rasadnik aktivističke klike okupljene danas oko platforme Možemo, bio je također među sadržajem koji vas je najviše zanimao. Tako je naš novinar Stjepko Vladić analizirao financijsku sliku ove udruge te istaknuo tko su najveći donatori.

Centar za mirovne studije je 2021. godine uprihodio 5.627.222 kuna. A usporedbe radi 2020. 4.878.584. Udruga je 2021. godine imala 5.888.755 kuna rashoda. Milijun kuna više nego 2020. godine. Pri tome treba istaknuti da su se najviše povećala davanja od inozemnih vlada i stranih organizacija dok su one od EU institucija ostale jednako visoke, između 2.3 i 2.7 milijuna kuna.

Konkretno, CMS je u 2020. iz državnog proračuna dobio 266.410 kuna donacija. A 2021. 188.369 kuna. Od inozemnih vlada i stranih organizacija CMS je 2020. dobio 746.767. A 2021. čak 2.438.072 kuna. U 2020. godini CMS je od institucija i tijela EU uprihodio 2.380.778. Dok je od istih u 2021. dobio nešto manje, 2.380.778 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačno, CMS u izvješću za 2021. godinu navodi da “najveći udio u donacijama čine prihodi od donacija inozemnih vlada i međunarodnih organizacija (Foundation Open Society Institute, Fond za aktivno građanstvo u Hrvatskoj, Global fund for Children, The Dutch Council for Refugees) te institucija i tijela EU (AMIF, REC, HORIZON, EACEA, ERASMUS) – 91%”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version