Čovjek koji je prosvjedovao protiv Vlade i podržao Frljića u Hrvatskoj vidi ‘tendencije fašizma i ustaštva’

Split, 09.05.2016 - U Gradskoj dvorani Gradske knjižnice Marka Maruliæa u Splitu održano je predstavljanje Antifašistièke lige, uprilièeno u povodu Dana pobjede nad fašizmom, 9. svibnja. Na slici Zoran Pusiæ i Dragan Markovina. foto HINA/ Mario STRMOTIÆ /ds

Predsjednik Antifašističke lige Hrvatske Zoran Pusić ocijenio je u ponedjeljak u Splitu da je antifašizam u Hrvatskoj ugrožen trendencijama fašizma i ustaštva te dodao da ga zabrinjava takav razvoj događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Antifašizam ugrožavaju neke tendencije koje prepoznajemo u pokretima koje smo zvali fašizam i ustaštvo, a taj se trend pojačava nakon što je Hrvatska ušla u Europsku uniju”, ustvrdio je Pusić u Splitu na predstavljanju Antifašističke lige, upriličenom u povodu Dana pobjede nad fašizmom, 9. svibnja.

Pusić smatra da je takav trend zabrinjavajući jer “priziva nasilje” protiv neistomišljenika. “Pojavljuju se ideje koje su po mnogočemu slične idejama u NDH-u i izazvaju strah”, dodaje.

Odgovarajući na novinarska pitanja, ocijenio je blasfemičnom kritiku splitskog svećenika Luke Prcele upućenu predsjednici Republike Kolindi Grabar Kitarović zbog njene nedavne izjave da je NDH bila najmanje nezavisna i najmanje je štitila interese hrvatskog naroda, a da je ustaški režim bio zločinački režim. Pusić navodi kako je izjava svećenika Prcele, u kojoj je napao predsjednicu Republike, na tragu njegova djelovanja. “On ne može prepoznati da je NDH bila zločinačka”, rekao je, dok je, kaže, predsjednica to konačno izjavila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Pusićevim riječima, “zločinačka država” može se dogoditi svakom narodu. Dogodila se i Nijemcima, u još gorem izdanju, ali Njemačka je danas, smatra Pusić, “mnogo više na tragu antifašizma nego sadašnja hrvatska Vlada”.

Komentirajući odluku predsjedništva SDP-a da raspusti splitski stranački odbor na čelu s Ivom Baldasarom, Pusić je rekao kako ga to “malo brine”, ali je i dodao kako je Hrvatskoj potrebna snažna socijaldemokratska stranka koja će znati da postoje standardi ispod kojih nikakvi kompromisi i političke pogodbe nisu moguće.

Povjesničar Dragan Markovina je ustvrdio da “kampanja neoustaškog govora pretvara u neprijatelje svoje neistoimšljenike.”
“Što god netko mislio o partizanskoj borbi, to je bila borba za domovinu i cilj joj je bio da se uspostavi bratski odnos Hrvata, Srba i židovske zajednice u Hrvatskoj. Domovinski rat je također bio obrambeni i branitelji su s punim pravom branili Hrvatsku od Miloševićeve velikosrpske agresije, ali ostvaren je cilj HDZ-a – nacionalistička hrvatska država u kojoj dominantnu ulogu ima Katolička crkva”, ustvrdio je Markovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Ministarstvo vanjskih poslova, dok je ministrica bila Vesna Pusić, nije štedjelo te je za djelovanje organizacija civilnoga društva dodijelilo 1.884.084,16 kuna. Među organizacijama čiji se projekti financiraju, uz Centar za mirovne studije, Gong, i BABE, našla se i Documenta-centar za suočavanje s prošlošću. Za projekt pod nazivom “Izgradnja kapaciteta ukrajinskih OCD-a za istraživačko dokumentacijski rad na teškim kršenjima ljudskih prava” Documenti je od strane ministarstva kojim dodijeljeno 248.992,80 kuna. Zanimljivo je da je, ne baš slučajno, predsjednik Upravnog odbora Documente Zoran Pusić, a uz njega, članovi odbora su i Živana Heđbeli, Pero Jurišić te Goranka Lalić. Voditeljica Documente je Vesna Teršelič. Više o tome pročitajte ovdje.

Zoran Pusić ne tako davno prosvjedovao je protiv nove hrvatske Vlade, a podržao je i Olivera Frljića, te je poručio da ne može vjerovati da je hrvatska politika, takvim porukama, pala na grane mafijaške organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.