CRO Demoskop, redovito mjesečno istraživanje o društvenim i političkim preferencijama provedeno početkom ožujka pokazuje učinke najnovijih događaja na političkoj sceni na stranački rejtning i percepciju političkih aktera (situacija u Agrokoru, posjet srbijanskog predsjednika Hrvatskoj, zbivanja u Saboru, politički sukobi), navodi HRT.
Iz rezultata istraživanja da se zaključiti kako su posljednji politički događaji negativno djelovali na percepciju rada Vlade, predsjednice Republike i Hrvatskog sabora, ali nisu pomogli povećanju izborne podrške glavnoj oporbenoj političkoj stranci u zemlji.
> Silvana Oruč Ivoš: Što je Pupovac radio u Tesla štednoj banci?
Da su parlamentarni izbori provedeni početkom ožujka, HDZ bi i ovaj mjesec bio relativni izborni pobjednik. Na ljestvici preferencija političkih stranaka vrh pripada HDZ-u s izborom od 28,9 posto. To je ujedno najslabija izborna podrška stožernoj stranci vladajuće koalicije od posljednjih parlamentarnih izbora.
SDP na drugom mjestu bilježi izbor od 20,8 posto. Tako se prednost HDZ-a pred vodećom oporbenom strankom zadržala na razini od oko 8 posto, koliko je iznosila i posljednjih pet mjeseci. Na trećem je mjestu Živi zid s izborom od 10,9 posto. Tako je ta stranka nakon pet mjeseci rasta izborne podrške zabilježila okretanje trenda rasta u negativnom smjeru.
Most je četvrti mjesec zaredom na četvrtom mjestu, sada s izborom od 7,1 posto. Usporedbom rezultata ovomjesečnih istraživanja može se zaključiti da su tri od četiri stranke u mjesečnom negativnom trendu (HDZ -0,4; SDP -0,2; Živi zid -0,9), dok je Most u pozitivnoj tendenciji (+1,0).
> (VIDEO) Dr. Zlatko Hasanbegović: ‘Hrvatskom vlada kartel postkomunističkih oligarha’
Najveći rast zabilježili su Neovisni za Hrvatsku, koji s izbornom potporom od 2 i pol posto dijele peto mjesto s HSS-om.
Na ljestvici rejtinga političkih stranaka nakon ovog vodećeg četverca, na petom mjestu s izbornom podrškom od 2,5 posto su dvije stranke: HSS (prije mjesec dana 2,9 posto) i Neovisni za Hrvatsku (u veljači 1,2 posto).
> Pupovčeve Novosti financirane iz proračuna RH: medij za širenje mržnje i netrpeljivosti
Slijedi Stranka rada i solidarnost BM 365 koja je zadržala istu razinu izborne potpore od 2,2 posto. Podršku između jedan i dva posto bilježi pet stranaka: HNS (2,0 posto), IDS (1,6 posto), Pametno (1,4 posto), Glas i HSU (po 1,0 posto). Tri su stranke s izborom manjim od 1 posto: HSLS (0,8 posto), HSP AS (0,7 posto) i HDSSB (0,4 posto). Ostale stranke bilježe skupni izbor od 1,6 posto. I u ovomjesečnom je istraživanju zabilježen relativno visoki udio neodlučnih birača koji sada iznosi 14,7 posto (prema prošlomjesečnih 15 posto).
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović na vrhu je ljestvice pozitivnog doživljaja hrvatskih političara s izborom od 16,9 posto hrvatskih građana (u odnosu na 19,2 posto iz veljače). Na drugom se mjestu nalazi “nitko”. Premijer Plenković zadržao se na trećem mjestu s 12,5 posto. Slijede Božo Petrov i Ivan Pernar.
> Božo Petrov: ‘Most jest lider oporbe’
Na vrhu ljestvice negativnog doživljaja hrvatskih političara je premijer Plenković s izborom od 22,7 posto. Drugo mjesto dijele “svi političari”. Prvi put se na trećem mjestu nalazi vodeći predstavnik srpske nacionalne zajednice u Hrvatskoj, Milorad Pupovac. Četvrto mjesto drži Davor Bernardić s izborom od 9,2 posto. Veliki skok izbora zabilježila je potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić čiji je izbor s prošlomjesečnih 1,5 posto narastao na 5,7 posto.
> Plenković daje, a Hrvati plaćaju da Pupovčeve Novosti huškaju na mržnju prema Hrvatskoj
Razina potpore politici Vlade u šesnaestom mjesecu njezina mandata iznosi 32,9 posto, što je drugi najslabiji rezultat u dosadašnjem mandatu Vlade Andreja Plenkovića. Kada je riječ o nepodržavanju politike Vlade, u ovomjesečnom istraživanju ono iznosi 51,5 posto. Ovomjesečna ocjena najniža je mjesečna ocjena rada Vlade u njezinu mandatu.
U izboru za najvažniju temu/događaj mjeseca Agrokor i događaji vezani uz njega nakon dvomjesečne stanke (i drugog, odnosno trećeg mjesta iz siječnja i veljače) vratili su se na vrh ljestvice s izborom od 50,7 posto (prošli mjesec je to bila najvažnija tema za 14,6 posto hrvatskih građana).
Posjet srbijanskog predsjednika Vučića Hrvatskoj druga je najvažnija tema s izborom od 13,6 posto, dok je dugotrajna društvena kriza i iseljavanje mladih u ovomjesečnom istraživanju najvažnija tema za 9,1 posto ispitanika.
Ledeni val u zemlji i problemi koje je prouzročio tema je mjeseca za 6,1 posto građana, a ostavka državnog tajnika Marina Strmote na petom je mjestu s 4,9 posto izbora za najvažniji događaj mjeseca.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.