Culej oslobođen optužbi za izazivanje nereda protiv ćiriličnih ploča: Evo što je rekao za Narod.hr

Culej
Foto: fah

Uspio sam 9 godina dokazivati i dokazati hrvatskom pravosuđu da sam nevin. Zbog jedne rečenice su pokušavali naći krivicu u tome za organizaciju pobune, a Radenku Alavanju komandantu štaba teritorijalne obrane Borovo Selo u kojemu je ubijeno preko 80 nesrba – nisu uspjeli ništa naći, čak su ga oslobodili. Nije moje da komentiram pravosudne odluke, ali neka to ostane na razmišljanje nekim studentima prava koji studiraju i posebno medijima, savjesti hrvatske”, rekao je za Narod.hr bivši predstavnik Hrvatskog Sabora Stevo Culej koji je oslobođen optužbe za organiziranje pobune i izazivanje nereda zbog koje mu je prijetila zatvorska kazna do čak pet godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dirigentska palica Zorana Milanovića

“Te 2013. godine pod vlašću i dirigentskom palicom sadašnjeg predsjednika, a tadašnjeg premijera Zorana Milanovića, uz suučestvovanje Orsata Miljenića, Ranka Ostojića, Arsena Bauka, a vjerujem i Predraga Matića da su pokušali provući ćirilizaciju Vukovara.

> Milanović o ćiriličnim pločama: ‘U Vukovaru je to bio sukob zakona i uličara’

Dakle, još jednom su probali nanijeti bol Vukovarcima ničim opravdano ćirilizacijom vukovarskih institucija na način da su pod okriljem noći, pred jutro postavili ćirilične ploče na institucije (suda, uprave, poreznih uprava i drugih tijela) te znajući da će time isprovocirati opravdani revolt hrvatskih branitelja stradalnika Domovinskog rata ubijenih i nestalih Vukovaraca, a i drugih – odmah su poslali na te institucije i policijske snage. Dakle, oni su bili spremni i znali su što čine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izazvali su time opravdani revolt branitelja i obitelji stradalnika te su pokušavali na neki način u svemu onome što je slijedilo opravdati to što su činili. Međutim, došlo je do izlijeva emocija građana, ne kažem bijesa, ne kažem mržnje – jer toga nije bilo”, kaže Culej.

Na krivom mjestu u krivo vrijeme

Toga se dana tamo našao slučajno. Nije ga nitko pozvao, nikakav vukovarski stožer za koji nije, kako kaže, ni znao u tome trenutku ni da postoji.

“Sasvim sam se slučajno našao u Vukovaru gdje sam trebao popiti kavu sa svojim prijateljem sumještaninom koji je dobio stan u Vukovaru – braniteljem Rudikom Puceljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidio sam da masa ljudi ide od dvorca Eltz prema centru. Upitao sam kuda idu, prepoznao sam neke prijatelje iz rata koji su tamo bili. Rekli su mi da su stavili ćirilične ploče i da idu vidjeti tamo. Rekao sam: “Idem pogledati i ja usput te vidjeti o čemu se radi”.

Kada sam došao na mjesto događaja već je bilo više stotina roditelja branitelja poginulih i nestalih, suboraca, branitelja Vukovara koji su većinom mirno prosvjedovali, no bilo je i naguravanja. Nalazio sam se točno 22 koraka dalje, dakle preko puta tijela državne uprave, s druge strane. Razgovarao sam s okupljenima oko mene – prijateljima koji su me znali.

> (VIDEO) 5 stvari koje trebate znati o Milanoviću i ćiriličnim pločama u Vukovaru

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovarali smo kako je sramotno što su nam stavili ćirilične ploče. U jednom sam trenutku razgovarao o političaru iz prošlih vremena o kojem mi je pričao ratni ministar Vekić – koji je na prijetnje iz Beča rekao: “Nemojte nam dolaziti ovamo, doći ćemo vam mi tamo u Beč”. Između ostaloga rekao sam da kada su nam već postavili ćirilične ploče, idemo tamo gdje su postavljene, pa kome razbiju glavu, koga privedu. Kada su nam to već napravili – neka nam porazbijaju glave i privedu nas. To je jedan gandijevski pristup. Rekao sam tu rečenicu”, objašnjava.

Snimka koja ga je diskreditirala tijekom svih ovih godina

Međutim, ostali su stajati gdje su i prvotno bili, nisu nigdje krenuli.

“Našli su se u neposrednoj blizini novinari koji su snimili tu moju famoznu rečenicu i koja je bila dovoljna u kasnijem sudskom postupku i tužiteljstvu da mi prikrpaju da sam jedan od, točnije jedini koji sam ostao 9 godina u sudskom postupku – organizator te pobune i nasilnog rušenja ćiriličnih ploča i izazivač nereda.

Tužiteljstvo se oslonilo na tu snimku kako bi me diskreditirali tijekom svih ovih godina u čemu su prilično i uspjeli. U Hrvatskom Saboru dvaput su mi skidali imunitet zbog ovog montiranog procesa koji ne bi ni završio da nisam pružio adekvatne dokaze u cijelom postupku, da nisu svjedočili njih 20-ak koji su bili svjedoci i negirali kao i ja sam cijeli postupak i krivicu koju su mi pokušali pripisati”, govori Culej.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bitan je i savjetnik predsjednika – Orsat Miljenić

Naglasio je da je cijela ta priča bila iskonstruirana od tadašnje Vlade Zorana Milanovića.

“Ne znam što mu je to trebalo. Vidim da je sada postao najveći desničar te čak i oni koje je pritvarao počeli su se priklanjati jednom takvom liku koji dobro zna manipulirati s emocijama – čovjek koji točno zna što braniteljska populacija želi čuti. Posebno sam siguran u to jer znam tko mu je savjetnik – Orsat Miljenić. Jednom prilikom Miljenić mi je prišao nakon jednog duela u Hrvatskom saboru jer sam emotivno nastupio jer sam ipak bio u ratu. No, međutim on mi je prišao, potapšao me po ramenu i rekao: “Sa svima lijepo, s nikim iskreno“. Dakle, to je ta politika koja nas još uvijek vara.

> Sjećate li se kako je Milanovićeva vlada nasilno uvodila ćirilicu u Vukovar?

Sjetimo se slučaja Pajičića kojemu je u jednom nasilničkom činu, neopravdanom postupanju policajca Sabadoša (inače sin neprijateljskog vojnika, četnika da slobodno kažem), oduzet život. Taj isti četnikov sin zaslužio je, eto, mirovinu s tim istim činom, pa da upitam samo koliki hrvatski policajci, a i moji suborci nisu još dobili mirovine. Vuku se po institucijama ove države. Takvih je problema bilo, ne bih volio da ih bude i dalje”, iskreno kazuje Culej.

O onome što ga je posebno pogodilo

Napomenuo je da vidimo opravdanost neprihvaćanja ćirilice građana Vukovara i stradalnika jer se nisu stekli uvjeti da bude ćirilice i dandanas, a ne bi je ni trebalo biti.

“Nisam mrzitelj nijednog pisma, pa ni ćiriličnog, ali zbog Vukovara i posebnog pijeteta, barem nama koji smo još uvijek živi – nije potrebno”, kaže.

“Posebno me boli što su mi kolege morale oduzeti oružje koje sam časno stekao u Domovinskom ratu. Devet puta sam odlikovan za u zasluge u Domovinskom ratu. U cijelom ratnom putu nije mi se našlo ni jedno zrno nečasnih radnji. Oduzeli su mi pištolj pokojnoga brata, pištolj ministra Jarnjaka, lovačke puške, pušku generala Markača. Žao mi je jako oko toga. Nadam se da su se stekli uvjeti da mi vrate oružje i da mogu ponovno otići u lov kao i svi drugi, a ne da budem predmet sprdnje u lovačkom društvu”, rekao je Culej.

Prikupljene dokumentacije o zločinima u Borovu Selu

Kaže da je sada lako kada su prošle godine, kada je odbačena optužnica kaznenog djela s njegova imena.

“To je priča koja se morala dogoditi, pa bolje da se i meni dogodila, da ja budem optužen za to, barem sam kroz tu borbu dobio motivaciju da se politički angažiram, pa sam uspio doći u Hrvatski sabor.

U dva sam mandata bio sam preferencijalno izabran. Mogu reći da mi je to pomoglo i u prikupljanju dokumentacije vezane za zločine u Borovu Selu 2.5.1991. Vezano s time sam izdao i knjigu “Sjeme zla”. Napravio sam u Hrvatskom saboru sedam izložbi domoljubne ratne tematike vezano uz Vukovar i Borovo Selo. Na neki sam način ispunjen s cijelom tom pričom. Nema odustajanja, nema stajanja. Hrvatska je projekt, nešto iznad nas. Nebitno je što sam prošao, bitno je da smo pobijedili“, govori.

‘Pravosudne odluke neka ostanu na razmišljanje studentima prava i medijima’

“S obzirom da mi je brat skupa sa svojih 11 ubijen u Borovu Selu, bio sam potaknut podnijeti 58 kaznenih prijava iz mirovine te sam tada uvidio svu bijedu hrvatskog pravosuđa koje je oslobađalo zločince, stvarne organizatore oružane pobune u Hrvatskoj, one koji su naoružavali, oni koji su poticali na ubijanje.

> (VIDEO) Tko je bio Vukašin Šoškočanin, četnik odgovoran za masakr nad 12 redarstvenika u Borovom Selu?

Uspio sam 9 godina dokazivati i dokazati hrvatskom pravosuđu da sam nevin. Zbog jedne rečenice su pokušavali naći krivicu u tome za organizaciju pobune, a Radenku Alavanju komandantu štaba teritorijalne obrane Borovo Selo u kojemu je ubijeno preko 80 nesrba – nisu uspjeli ništa naći, čak su ga oslobodili. Nije moje da komentiram pravosudne odluke, ali neka to ostane na razmišljanje nekim studentima prava koji studiraju i posebno medijima, savjesti hrvatske”, ispričao nam je Culej.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.