Tko su članovi Upravnog odbora Ine na čijoj smjeni inzistira hrvatska Vlada?

INA zgrada Ine
Foto HINA

Tko su članovi Upravnog odbora Ine, na čijoj smjeni inzistira hrvatska Vlada?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, nakon što je Sandor Fasimon ponudio ostavku na mjesto predsjednika Uprave INA-e zbog afere s preprodajom plina, održan je sastanak ministra gospodarstva Davora Filipovića s predstavnicima mađarskog MOL-a. Filipović je potom izjavio:

– Mogu Vas informirati da su shvatili poruku premijera Andreja Plenkovića kako Uprava INA-e više nema povjerenje Vlade. Zato je danas predsjednik Uprave INA-e Fashimon podnio ostavku, rekao je.

Ponovio je da će Vlada inzistirati na smjeni svih članova Uprave INA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– To sam komunicirao i s predstavnicima MOL-a danas. Oni su shvatili poruku premijera Plenkovića. gospodin Fasimon je podnio ostavku, a inzistirat ćemo da odu i ostali članovi. Uprava je kolektivno tijelo u kojem mađarska strana ima većinu, prema tome, cijela uprava mora otići, istaknuo je.

> Filipović: ‘Vlada će NO-u sutra predložiti da se hrvatski članovi uprave INA-e razriješe’
> Šola: Od obitelji Špiljak i Broz pa do SDP-ovih vlada nitko nije odgovarao za upropaštavanje nekad hrvatske kompanije INA-e

Vlada će NO-u sutra predložiti da se hrvatski članovi uprave INA-e razriješe.

Tko su članovi Uprave Ine:

Sándor Fasimon

predsjednik Uprave, ponudio ostavku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sandor fasimon
Foto: Ina

G. Fasimon imenovan je predsjednikom Uprave Ine s danom 1. srpnja 2018. godine.

Od 1991. godine radio je na različitim rukovodnim pozicijama u naftnoj i plinskoj kompaniji Mineralimpex. U razdoblju od 1996. do 1997. bio je rukovoditelj Mađarskog komercijalnog odjela u Tripoliju, Libija. G. Fasimon došao je u MOL 1998., kada je imenovan na mjesto direktora opskrbe za sirovu naftu i naftne derivate. Godine 2002. dolazi na poziciju glavnog izvršnog direktora Moltrade-Mineralimpexa. Godinu kasnije imenovan je izvršnim direktorom Sektora prirodnog plina. U razdoblju od 2006. do 2009. godine obnašao je dužnosti glavnog izvršnog direktora u ruskoj podružnici MOL-a, nakon čega je nastavio karijeru kao viši potpredsjednik Opskrbe i Tradinga. Godine 2011. postaje izvršni direktor Segmenta djelatnosti Istraživanje i proizvodnja, a od 2012. godine obnašao je dužnosti glavnog operativnog direktora MOL-a Mađarska.

Sándor Fasimon diplomirao je ekonomiju 1990. godine na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose (MGIMO). U razdoblju između 1990. i 1991. godine pohađao je postdiplomski studij na Sveučilištu u Kairu, gdje je studirao arapski jezik, navode na stranicama Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niko Dalić

član Uprave

niko dalić
Foto: Ina

Niko Dalić imenovan je članom Uprave Ine u veljači 2011. godine. Karijeru je započeo 1986. godine kao geolog na istražnim i proizvodnim projektima u Hrvatskoj, nakon čega 1996. postaje rukovoditeljem poslovne jedinice zadužen za istočnu Slavoniju i Podravinu. Od 2005. do 2008. obnaša funkciju pomoćnika izvršnog direktora Naftaplina te vodi projekte u inozemstvu. Osim toga, voditelj je timova za strategiju Naftaplina i Energetsku strategiju Republike Hrvatske te tima za IPO.

Nakon te funkcije od 2008. do 2009. direktor je Sektora za istraživanje. Od lipnja 2009. na mjestu je člana Uprave u Edini, zajedničkoj kompaniji Ine i talijanskog Edisona, gdje se usmjerio na aktivnosti na polju Izabela na Sjevernom Jadranu. Diplomirao je te kasnije i magistrirao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, a Stručni ispit pri Ministarstvu znanosti položio je 1996. godine. Pohađao je i brojne dodatne seminare i profesionalna usavršavanja u zemlji i inozemstvu. Član je mnogobrojnih stručnih udruga i društava te je objavio nekoliko radova. Od 2005. do 2009. bio je predsjednik Hrvatskog geološkog društva. Od prosinca 2014. g. Dalić je Dopredsjednik za geologiju u HUNIG-u (Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa).

Niko Dalić je u javnosti najpoznatiji kao suprug Martine Dalić, istaknute HDZ-ovke koja je bila i potpredsjednica Vlade Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Martina Dalić morala je napustiti Vladu 2018. godine zbog korupcijske afere Borg u kojoj je otkrivena njezina prepiska s konzultantima koji su pisali lex Agrokor, a kasnije ih je privremena uprava angažirala. No, 2021. godine premijer Plenković imenovao ju je na mjesto direktorice Podravke.

József Simola

član Uprave

jozsef simola
Foto: Ina

G. Simola imenovan je članom Uprave Ine s danom 1. veljače 2021. godine.

Od 1991. do 1992. bio je zaposlen kao stručnjak za SAP u tvrtki General Electric –Tungsram. Nakon toga pridružio se kompaniji Arthur Andersen kao revizor i savjetnik. 1996. godine nastavio je karijeru u Boston Consulting Group, gdje je obnašao razne rukovodeće položaje u Mađarskoj, Njemačkoj i Australiji. G. Simola pridružio se MOL-u 2003. godine, a član je Izvršnog odbora od travnja 2006. Također je imenovan izvršnim potpredsjednikom Korporativnog centra MOL-a između 2006. i 2011., a od svibnja 2011. je glavni financijski direktor MOL Grupe. Gospodin Simola bio je član Nadzornog odbora INA-e između 2016. i 2020. godine.

Darko Markotić

član Uprave

darko markotić
Foto: Ina

Darko Markotić, inače Ćorićev odabranik, zaposlen je u Ini od 2000. godine, gdje je u različitim organizacijskim jedinicama obavljao više funkcija unutar kompanije. Na samom početku karijere u Ini radi u Sektoru pravnih poslova. U lipnju 2002. godine preuzima mjesto poslovnog tajnika u Uredu člana Uprave za koordinaciju privatizacije Ine, a 2005. godine imenovan je tajnikom kompanije i na tom mjestu radi tri godine.

Za novog člana Uprave Ine izabran je 2008. godine te je nakon godine dana na toj funkciji 2009. godine imenovan izvršnim direktorom PF Korporativni servisi. Od listopada 2010. godine radi na mjestu izvršnog direktora djelatnosti Trgovina na malo dok je u srpnju 2017. godine izabran na poziciju operativnog direktora za Usluge kupcima i maloprodaju. Od srpnja 2019. savjetnik je predsjednika Uprave Ine. Darko Markotić diplomirao je 1998. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Valja napomenuti kako je Markotić 2011. u ime Ine potpisao kupnju ženskog nakita Swarovski koji se trebao prodavati na benzinskim postajama uz bok motornim uljima, o čemu se zbog 2,5 milijuna kuna štete vodila i istraga.

Markotić je svojim potpisom omogućio sklapanje ugovora kojim je Ina išla na ruku tvrtki H. L. Jewel u vlasništvu mađarskog državljanina Andrasa Zsolta Szigetija.

Time je bila oštećena za iznos od najmanje 2.5 milijuna kuna. No, Markotić je oslobođen krivnje te nije podnesena kaznena prijava.

Barbara Dorić

članica Uprave

barbara dorić
Foto: Ina

Dr. sc. Barbara Dorić u Upravu Ine dolazi s mjesta direktorice tvrtke LNG Hrvatska te iza sebe ima više od 12 godina iskustva u vođenju projekata i upravljanju kompanijama iz energetskog sektora. Od veljače 2014. do travnja 2018. kao predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike bila je odgovorna za praćenje i nadzor svih radova vezanih uz istraživanje i proizvodnju nafte i plina u Republici Hrvatskoj, kao i obvezne zalihe nafte i naftnih derivata. Svoju poslovnu karijeru započela je u Dalmacijacementu gdje je radila na poslovima prodaje i operacija.

Za vrijeme MBA studija, zaposlila se u američkoj konzultantskoj kući A. T. Kearney gdje je stekla bogato iskustvo na projektima organizacije i transformacije različitih industrija u Jugoistočnoj Europi s naglaskom na energetiku i telekomunikacije. Vodila je energetske projekte u Centru za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI). Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Beču, završila MBA studij i doktorirala na Sveučilištu u Ljubljani na temu upravljanja naftnim i plinskim sektorom.

Dr. sc. Barbara Dorić diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Beču, završila MBA program i doktorirala na Sveučilištu u Ljubljani na temu upravljanja u naftnoj i plinskoj industriji.

Ferenc Horváth

član Uprave

ferenc horvath
Foto: Ina

G. Horváth imenovan je članom Uprave Ine 1. veljače 2021. godine.

Od 1984. do 1991. bio je uključen u uvoz sirove nafte i prirodnog plina te izvoz naftnih derivata u vanjskotrgovinskoj kompaniji Mineralimpex. Između 1991. i 1998. vodio je mađarsko zajedničko poduzeće Mineralimpex i Phibro Energy, Allcom Trading Inc., koje trguje sirovom naftom i naftnim derivatima u Europi. Pridružio se MOL-u 1998. godine kao direktor novoosnovane kompanije za UNP. Od 2001. godine, kao direktor prodaje MOL-a, bio je odgovoran za prodaju svih proizvoda koje proizvodi MOL (benzin, dizel, kemijski proizvodi, bitumen, UNP, maziva itd.). Od 2002. do 2003. bio je komercijalni direktor MOL-a, a uz prodaju, njegove su se aktivnosti proširile na nabavu sirove nafte i sirovina za preradu nafte.

Od studenog 2003. bio je Izvršni potpredsjednik Sektora za Rafinerije i marketing MOL-a, dok je od 1. svibnja 2011. do 14. srpnja 2020. godine obnašao ulogu Izvršnog potpredsjednika za Downstream MOL Grupe. Nadalje, član je Upravnog odbora SLOVNAFT-a od 2003., predsjednik Nadzornog odbora kompanije MOL Petrochemicals od 2018., predsjednik Upravnog odbora IES Mantua od 2007., član Upravnog odbora MSZKSZ (Mađarski ugljikovodici Suradnik za prikupljanje zaliha) od 2020. i posebni izaslanik predsjednika MOL Grupe od 15. srpnja 2020.

Od 2012. do 2020. g. Horváth bio je član Nadzornog odbora Ine.

G. Horváth je studirao na Državnom sveučilištu u Sankt Peterburgu, gdje je diplomirao međunarodnu ekonomiju.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.