Damir Jugo novi predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola

Zagreb, 29.02.2016. - Prvi potpredsjednik Vlade RH Tomislav Karamarko primio je u sjedištu Vlade voditelja ekspertne radne skupine za provedbu Cjelovite kurikularne reforme Borisa Jokiæa. Sastanku su nazoèili i ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar te posebni savjetnik za društvene djelatnosti prvog potpredsjednika Vlade Damir Jugo (na fotografiji). foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Damir Jugo, dekan Edward Bernaysa, visoke škole za komunikacijski menadžment, novi je predsjednik Vijeća veleučilišta i visokih škola, piše u subotu Večernji list, dodajući da će se Jugo zalagati za razvoj dualnog visokog obrazovanja u kojem studenti svladavaju teorijska i praktična znanja pa nakon završetka studija imaju radna iskustva i kontakte s poslodavcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugo je na čelu Vijeća naslijedio donedavnog predsjednika Vlatka Cvrtilu, a svoju će predsjedničku dužnost i službeno preuzeti s prvim danom listopada.

Riječ je o tijelu koje okuplja dekane 39, kako privatnih tako i javnih veleučilišta i visokih škola, koje djeluju na području Hrvatske, a koji izvode stručne studije u visokom obrazovanju, koje obuhvaća više od 50 tisuća studenata, ističe dnevnik.

Vijeće, koje će početkom akademske godine preuzeti Damir Jugo, propisuje uvjete za ocjenu nastavne i stručne djelatnosti u postupku izbora za nastavna zvanja, predlaže članove iz veleučilišnih i visokoškolskih redova u Savjet za financiranje znanstvene djelatnosti i visokog obrazovanja te razmatra problematiku rada i razvoja veleučilišta i visokih škola i o tome donosi preporuke i mišljenja. No, prije svega, ono promiče zajedničke interese privatnih i javnih veleučilišta i visokih škola, a posebno razvoja dualnog visokog obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dualno obrazovanje u hrvatskom školskom sustavu spominje se odnedavno, ali isključivo u kontekstu srednjih škola.

I dok u Ministarstvu obrazovanja po pitanju dualnog obrazovanja love konce i pokušavaju propisati osnove za uspostavljanje takvog modela školovanja te unatoč činjenici da su im pomoć nudili i Austrijanci i Nijemci svojim iskustvom s takvim oblikom nastave, najveći zagovornici pravog dualnog obrazovanja u srednjim školama članovi su Hrvatske gospodarske komore i poslodavci, navodi Večernji list.

Nasuprot dualnom obrazovanju u srednjim školama, dualno obrazovanje u visokoškolskim ustanovama još je više na marginama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o modelu kojim bi student svladavao teorijska i praktična znanja i nakon završetka studija već imao kontakte s poslodavcima i radna iskustva. Upravo je to ključna prednost stručnih studija u odnosu na one znatno razvikanije, sveučilišne.

“Velika prednost stručnih studija u odnosu na one sveučilišne jest povezanost s praksom što rješava jedan od ključnih problema na tržištu koje se mijenja mnogo brže nego prije, a to je da se studenti puno brže prilagode potrebama svojih poslodavaca. Činjenica da u Hrvatskoj djeluje čak 39 veleučilišta i visokih škola dovoljno govori o važnosti stručnih studija čije je prednosti potrebno svakodnevno približavati današnjim maturantima, a sutrašnjim studentima. Vijeće je vrlo važno tijelo u sustavu visokog obrazovanja i čast mi je da su me kolege izabrali na ovu važnu dužnost”, kazao je Jugo za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.