Danko Sučević: U svim stečajnim nagodbama banke uvijek bolje prolaze i u potpunosti su isplaćene

Foto: snimka zaslona/studio 4

Privremeno vjerovničko vijeće Agrokora dalo je zeleno svjetlo Ramljakovu nacrtu strukture nagodbe, prema kojemu bi se zdravi dio Agrokorovih tvrtki postao jednostavna centralizirana holding kompanija. Oko 5700 vjerovnika postali bi njezini dioničari. Dio dugova bit će otpisan, a grupa bi se refinancirala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na mnoga pitanja za Studio 4 govorili su stručnjaci čija su se predviđanja u slučaju Agrokor do sad pokazala prilično točnima; to su Danko Sučević, stručnjak za krizni menadžment i Hrvoje Japunčić, burzovni analitičar.

Na pitanje kako mu se čini ideja o podjeli Agrokora na zdravi i nezdravi dio, Sučević je reko da je u ovakvim slučajevima predstečaja ili stečaja uobičajeno kreirati nova društva na koja se prenosi poslovanje. Smatra da tu nema iznenađenja, ali treba znati da je Agrokor angažirao AlixPartnera kao glavnog konzultanta, a riječ je o iskusnoj tvrtki u takvim postupcima. Misli da se njihova ruka vidi u ovom i u ostalim mjesečnim izvješćima Uprave.

Govoreći je li to dobro rješenje, Japunčić je kazao da koliko smo informirani, polazište za ovakvu predloženu strukturu nagodbe, polazi od dva elementa. Agrokor se do sada financirao pod tri pravne jurisdikcije: pod hrvatskim, engleskim i njujorškim pravom. Činjenica je da u konačnici ukupnosti duga veliku većinu nose inozemni kreditori i investitori i u tom kontekstu se išlo za postavkom koja bi mogla zadovoljiti i stvoriti okolnosti da se uzmu, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki kažu da je ovo kompliciranije rješenje Sučević kaže da je vjerojatno bilo i jednostavnijih rješenja, ali pitanje je koliko je jednostavno poslovanje nakon toga. Mogla se zadržati ova struktura i vjerojatnije se jednostavnije riješiti nagodba, ali onda imamo društva koja za sobom vuku nekakve repove. Tužbe koje moraju ići prvo prem tim društvima, a tek onda prema novim društvima, dodao je.

Smatra da ovo i nije toliko složeno rješenje – prebacivanje poslovanja s jedne tvrtke na drugu i nije toliko komplicirano, ovo zapravo pojednostavljuje strukturu Agrokora.

Japunčić je rekao da je postavljena relativno jednostavna struktura, pogotovo kada će se definirati ključevi koja su još otvoreni, a Sučević u ovom nacrtu nisu dane ključne informacije. Javnost najviše zanima koliki će biti otpis, dodao je. Govoreći o stranim vjerovnicima, boji se da će nagodba ići u smjeru postizanja većine, a nju čine financijski vjerovnici, strani vjerovnici i oni koji su osigurani pravima. Njihova potraživanja će biti priznata u 100-postotnom iznosu, a ići će kao u vodopadu prema dolje, prma neosiguranima a to su dobavljači i Sberbank, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje koliko je Ante Ramljak nerealan jer očekuje potporu od 90%, Japunčić smatra da je sada teško špekulirati o tome jer se išlo sa konceptom i nakon povratne informacije će Ramljak moći znati koliko podršku će imati. U startnim osnovama ipak je određeni dio duga plaćen, a biti će plaćen još jedan dio, nije toliko loše koliko je moglo biti, dodaje.

U nacrtu je objavljeno da je ukupan dug 5,5 mlrd. €, u konsolidiranim financijskim izvješćima za 2016. je objavljeno da su 2 mlrd. kn veće obveze od imovine i te 2 mlrd. treba otpisati, kaže Sučević. Ukupan otpis može biti manje od 40%, a pitanje je tko će koliko otpisati. Dobavljači pokušavaju doći u situaciju i reći da je ukupan otpis npr. 30% i da se svima jednako otpiše, što bi bilo najviše fer, pojasnio je.

U svim stečajnim nagodbama banke uvijek bolje prolaze i u potpunosti su isplaćene, dodao je Sučević. Kazao je da se 12. siječnja mora objaviti nagodba, to će biti ključan moment od kojeg se kreće.
Cijelu emisiju možete pogledati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.