U srijedu je Službenički sud u Ministarstvu uprave saslušao diplomata Sabljaka kojeg je ministrica Pejčinović Burić udaljila iz službe kad je službenim predstavkama razotkrio neovlašteno trošenje najmanje dva milijuna kuna državnog novca u SAD-u i Australiji. Kroz dva tjedna se očekuje presuda ovog Suda koji niti ovaj put nije dopustio snimanje televizijskoj ekipi ali je novinarima ipak omogućio pristup.
U Sabljakovom iskazu imali smo se prigodu uvjeriti u način funkcioniranja sustava koji odabranim službenim osobama povezanim s najvišima državnim dužnosnicima omogućava neovlašteno trošenje našeg novca. Sustav je jednostavan – hijerarhijska vertikala izvršne vlasti sve do premijera Plenkovića ignorirala je dokumentirane prijave, a potom je navalila na podnositelja političkim nasiljem. Podsjećamo, ministrica Pejčinović Burić je Sabljaka udaljila iz diplomatske službe nekoliko dana nakon što je premijer Plenković u Saboru otvoreno izjavio da takve predstavke s prijavama ne vode najčešće ničemu. Na dan premijerove izjave u Saboru Jelenićev DORH je refleksno odbacio kaznenu prijavu čije rješavanje je prethodno odugovlačio jednu godinu.
No u ovom je slučaju očekivani smjer promijenjen nakon Sabljakovog svjedočenja u Saboru i priznanja glavnog inspektora ministarstva Božića pred Nacionalnim vijećem za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije. Naime, Božić je priznao su diplomati u Australiji, kao i u SAD-u, doista neovlašteno trošili novac Republike Hrvatske, a upravo zbog toga Sabljak je dostavio inspektoru Božiću prijavu gotovo dvije godine ranije, što je inspektor ignorirao. Nakon Božićevog javnog priznanja Vlada je smijenila glavnu tajnicu ministarstva Bertoša-Kušen, ali potom nije pokazala ni najmanju namjeru vratiti u državni proračun neovlašteno isplaćen novac poreznih obveznika, kao što je učinjeno u nekim prethodnim slučajevima, niti je ministarstvo vratilo Sabljaka na posao nakon udaljenja iz službe. Ni DORH nakon inspektorovog priznanja nije pravio probleme oko neovlašteno potrošenih državnih milijuna. Sabljak je priložio i druge dokaze svoje nevinosti, iako se u demokratskim društvima inače dokazuje krivnja. Naime, priložio je materijalne dokaze kojima potvrđuje kako su i druge službene osobe imale pristup dokumentima i mogućnost njihovog distribuiranja, iako se u optužnici tvrdi kako je to mogao učiniti jedino Sabljak, za što ga pokušavaju osuditi unatoč tome što za takve tvrdnje ne postoji apsolutno niti jedan materijalni ili nematerijalni dokaz.
Štoviše, unatoč inspektorovom priznanju, ministrica je nastavila sudski progoniti Sabljaka, no Sabljak je ministricu u svjedočenju dokumentima osumnjičio za iznošenje neistina u službenoj ispravi dostavljenoj Sudu, pa tek treba vidjeti je li se ministrica zaletjela u ovaj sudski progon ili je on bio tek poligon za kupovanje vremena. Na raspravi smo mogli čuti i kako je Sabljak prvu službenu prijavu poslao još 2016. upravo inspektoru Božiću koji tada nije proveo postupke za koje je ovlašten i koje je bio dužan provesti, što nije učinio, ali sada provodi politički progon u svojstvu glavnog ministričinog izvođača. Otkrivanje pojedinosti tijekom svjedočenja je do te mjere uznemirilo inspektora Božića da ga je predsjednica Sudskog vijeća Kantolić morala nekoliko puta upozoravati da ne ometa Sabljaka u davanju iskaza, pogotovo nakon što je Sabljak sudu priložio i novi dokaz, odnosno presliku službenog e-maila, kako je inspektor Božić još 2016. upravo od diplomata Sabljaka dobio prijavu vezanu za protupravno isplaćivanje državnog novca.
Naša redakcija će i dalje pratiti slučaj te obavijestiti javnost o odluci suda nakon što je završeno posljednje ročište na kojem također nije prezentiran niti jedan dokaz kako je Sabljak učinio ono što mu se stavlja na teret, a sudeći po Sabljakovom iskazu i dokumentima koje je priložio, dokaza nema zato jer to nije ni učinio.
Tekst se nastavlja ispod oglasa