Sud imenovan od Vlade odbio na svjedočenje u postupku protiv diplomata Sabljaka – koji je otkrio korupciju u MVEP-u – pozvati Plenkovića

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Sudsko vijeće Službeničkog suda u Zagrebu pod predsjedanjem Sandre Kantolić u postupku ministrice Pejčinović Burić protiv diplomata Sabljaka nije dozvolilo svjedočenje ministrice Pejčinović Burić, premijera Plenkovića i bivše ministrice Pusić na ročištu u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grmoja: ‘Službenički sud potvrdio je da je ministrica bez dokaza udaljila sa službe diplomata Sabljaka koji je otrkio korupciju u MVEP’

Ista predsjednica Sudskog vijeća u Sudskom vijeću sjedi zahvaljujući potpisu premijera Plenkovića, a na prijašnjem ročištu zatražila je od Ministarstva dokaze o optužbama protiv Sabljaka, pa se postavlja pitanje na osnovu čega je uopće pokrenut postupak koji već mjesecima privlači pažnju javnosti i praktički potvrđuje podatke Europske komisije o političkoj korumpiranosti pravosuđa u Hrvatskoj.

MVEP: ‘Nije točno da je Sabljak udaljen iz službe jer je upozoravao na korupciju, nego je širio neutemeljene informacije’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Ustavu su svi pred zakonom jednaki i stoga nije bilo formalne, a ni zdravorazumske zapreke da ministrica i premijer svjedoče u sudskom postupku pokrenutom protiv diplomata koji je ministrici i premijeru još 2017. prijavio premijerove znance zbog protupravnog trošenja proračunskog novca u Sydneyu i Washingtonu. Međutim, sve članove Službeničkog suda imenuje Vlada RH, pa je i rješenje o imenovanju svih članova Sudskog vijeća koje sudi diplomatu Sabljaku potpisao osobno premijer Plenković u prosincu 2018.

U Sydneyu su premijerovi znanci kršenjem propisa isplaćivali javni novac bivšoj glavnoj tajnici Ministarstva Bertoša-Kušen koja u Sydneyu nije ni boravila, a kamoli radila. Sve to bilo joj je lakše provedivo s obzirom na to kako je njezin muž, Damir Kušen, upravo u to vrijeme bio veleposlanik u Australiji. O nepravilnostima u Sydneyu diplomat Sabljak je još 2016. podnio prijavu inspektoru MVEP-a Božiću, no inspektor nije reagirao pa je Sabljak nakon jedne godine prijavio i inspektora ministrici, kao i DORH-u koji je rješavanje kaznene prijave odugovlačio još jednu godinu.

A onda je 19. rujna 2018. DORH munjevitom brzinom izdao rješenje o odbačaju Sabljakove kaznene prijave istog dana (!) kad je premijer Plenković u Saboru otvoreno nasrnuo na pravosuđe izjavom da predstavke poput one Sabljakove – “ne vode najčešće ničemu!”. Stariji ljudi još se sjećaju kad je maršal Tito javno davao naloge pravosuđu izjavama poput one legendarne: “Ne ćemo se držati zakona kao pijan plota”. No u demokratskoj Hrvatskoj političari do sada ipak nisu ovako otvoreno nasrtali na pravosuđe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon premijerove totalitarne izjave u Saboru ohrabrila se i ministrica Pejčinović Burić pa je iz službe udaljila diplomata Sabljaka, a svim je zaposlenicima novim pravilnikom brzopleto zabranila slobodu na privatno izražavanje u javnosti bez službene suglasnosti Ministarstva – uključujući čak i objave na društvenim mrežama. Pri donošenju tog totalitarnog propisa ministrica je očito smetnula s uma da se kandidirala za glavnu tajnicu Vijeća Europe europske organizacije koja svojom Konvencijom štiti temeljna ljudska prava, uključujući i pravo na slobodu izražavanja “bez miješanja javne vlasti”.

Novi preokret je nastupio u listopadu 2018. kad je inspektor Ministarstva Božić pritisnut dokazima na saslušanju u Saboru priznao da je glavna tajnica Ministarstva doista prisvajala javni novac kršenjem propisa dok je godinama bila s mužom u Canberri – umjesto u Sydneyu gdje je bila raspoređena i primala plaću. Nakon inspektorovog priznanja premijer Plenković je ipak razriješio s položaja glavnu tajnicu Ministarstva. Inspektor Božić, očito kao kaznu za iskrenost i priznanje činjeničnog stanja, dobio je zadatak da na popravnom ispitu bude opunomoćenik ministrice Pejčinović-Burić nastavku ovog politički montiranog procesa.

U Washingtonu su se, pak, premijerovi znanci dosjetili bez propisanih uvjeta godinama isplaćivati javni novac lokalno angažiranoj osobi, što je utvrdila Državna revizija u Izvješću za 2016. Veleposlanik Paro je svaki mjesec izvjesnom Konstantinoviću protupravno isplaćivao 50.000 kuna našeg novca, sve dok taj perfidni aranžman nakon isplaćivanja gotovo 2 milijuna kuna 2016. nije zaustavio upravo diplomat Sabljak – što je također utvrdila Državna revizija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovih dana pratimo suđenje suradnicima gradonačelnika Bandića koji su isplaćivali javni novac ljudima bez formalnih uvjeta u Zagrebu. No zašto onda ne pratimo i suđenje suradnicima premijera Plenkovića koji su javni novac isplaćivali ljudima također bez formalnih uvjeta u Sydneyu i Washingtonu?

Umjesto toga pratimo kako Službenički sud – čije je članove imenovao premijer Plenković – sudi diplomatu Sabljaku koji je institucijama dvije godine prijavljivao premijerove znance zbog protupravnog trošenja našeg novca.

Suđenje se nastavlja 29.05.2019. u 13.00. na Službeničkom sudu u Maksimirskoj 63, a naša redakcija slučaj će i dalje pažljivo pratiti, svjesni kako postoje mnogi koje zanimaju stvari koje se na javnim provladinim medijima ne mogu čuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.