Snimka na kojoj bivši ministar poljoprivrede Josip Dabro puca, a zbog koje je dao ostavku, povukla je niz pitanja. U medijima su se pojavile informacije da je takvih snimki više. Pitanje koje se stavlja na dnevni red i kako je Dabro, koji ima reputaciju ‘bećara koji zapuca u slavlju, za što su mnogi znali, uopće mogao postati ministar i potpredsjednik Vlade. Ministri danas ne prolaze sigurnosne provjere, jer je Zakon izmijenjen 2012. Plenković tvrdi da on nema zakonske osnovne za provođenje provjera, no to baš nije tako.
Hrvatska ima Zakon o sigurnosnim provjerama. Njime se utvrđuju pojam, vrste i stupnjevi sigurnosne provjere, sigurnosne zapreke te njihovo provođenja.
>Policija Dabri pretresla kuću, sumnjiče ga za posjedovanje oružja i povredu djetetovih prava
SOA provodi provjere
Sigurnosnu provjeru provodi nadležna sigurnosno-obavještajna agencija. Tri su vrste sigurnosne provjere. Prva je sigurnosna provjera za pristup klasificiranim podacima. Ona se odnosi na fizičke osobe kojima je, u obavljanju poslova iz djelokruga ili dodijeljenih ovlasti, nužan pristup klasificiranim podacima stupnja tajnosti »Vrlo tajno«, »Tajno« i »Povjerljivo«. Također i na pravne osobe koje s državnim tijelima, tijelima jedinica lokalne i regionalne samouprave te pravnim osobama s javnim ovlastima sklapaju klasificirane ugovore stupnjeva tajnosti »Vrlo tajno«, »Tajno« i »Povjerljivo«.
>Kako je predsjednički kandidat Milanović ukinuo sigurnosne provjere dužnosnika?
Druga, temeljna sigurnosna provjera, provodi se za osobe koje se imenuju ili su imenovane na dužnost, na zahtjev čelnika tijela; za osobe koje se imenuju ili su imenovane za rukovodeće državne službenike; za osobe koje se primaju na rad ili rade u tijelima sigurnosno-obavještajnog sustava Republike Hrvatske i td.
Treća je sigurnosna provjera u svrhu zaštite sigurnosti štićenih osoba i objekata.
Sigurnosne zapreke
Sigurnosne zapreke u sigurnosnoj provjeri za pristup klasificiranim podacima su neistinito navođenje podataka u upitniku za sigurnosnu provjeru, činjenice koje su propisane kao zapreke za prijam u državnu službu, stegovne sankcije i druge činjenice koje su osnova za sumnju u povjerljivost ili pouzdanost osobe za postupanje s klasificiranim podacima.
U temeljnoj sigurnosnoj provjeri sigurnosne zapreke su činjenice koje upućuju na zloporabu ili postojanje rizika od zloporabe radnog mjesta ili dužnosti, prava ili ovlasti na štetu nacionalne sigurnosti ili interesa RH.
>Silvana Oruč Ivoš: Čudimo se aferama? Pa Milanović je ukinuo sigurnosne provjere dužnosnika!
Sigurnosne zapreke u sigurnosnoj provjeri u svrhu zaštite sigurnosti štićenih osoba i objekata su činjenice koje upućuju na postojanje rizika za njihovu sigurnost.
Plenković: Nema zakonske osnove za provjeru
Dakle, sigurnosne provjere prolaze suci, zaposlenici SOA-e, PNUSKOK-a, DORH-a... No ministri u Vladi nisu dužni proći sigurnosnu provjeru. Ovo se pitanje provlačilo i prije pet godina, kada zbog imovinske afere razriješen ministar zdravstva Milan Kujundžić. Premijer Andrej Plenković rekao je da ministri ne prolaze sigurnosne provjere te da on kao premijer nema mehanizama provjeriti podatke koji se pojavljuju u medijima.
“Ako imenujete ravnatelja, dajete sigurnosnu provjeru. Ako imenujete ministra, nema zakonske osnove za sigurnosnu provjeru. Ja ne mogu raditi nešto za što nemam zakonsku osnovu i to je vrlo važno. Netko tko se bavi politikom, idete na aspekt povjerenja”, rekao je tada premijer.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović također je rekao da su potrebni kontrolni mehanizmi.
Bivši ministar financija Zdravko Marić više je puta naglašavao kako su sigurnosne mjere potrebne. On je, naime, 2006. prvi put ušao u sustav državne uprave kao pomoćnik ministra i tada je prošao detaljne provjere. Više puta je istaknuo da je njemu nevjerojatno da su one kao takve ukinute.
>Mikulić: Josipović ne bi bio predsjednik da je prošao provjeru
Milanović ukinuo sigurnosne provjere
Zakon o sigurnosnim provjerama izmijenjen je 2012. To mnogi smatraju ključnim za ukidanje provjera ministara. Naime, u starijoj verziji Zakona stoji da se temeljna sigurnosna provjera provodi se za “osobe koje se imenuju ili su imenovane na dužnost”.
U novijoj verziji zakona iz 2012. koji j progurala Milanovićeva Vlada stoji isto, uz dodatak da se provjere vrše “na zahtjev čelnika tijela”. Prema tome, sigurnosna provjera ministara vršila bi se na zahtjev premijera. Plenković dakle, od SOA-e može zatražiti provjeru ministara. Nije poznato je li to ikad napravio stoga smo Vladi poslali upit.
>DORH ima snimku na kojoj Dabro daje pušku maloljetniku; DP se ograđuje od svega
U raspravi uoči izmjene Zakona 2012., na pitanje jesu li svi dužnosnici njegove Vlade prošli sigurnosne provjere, Milanović je rekao da u “sadašnjem zakonu postoji odredba koja predviđa da svi koji stupaju na dužnost moraju biti sigurnosno provjereni”.
“Kada bi provodili taj zakon u najboljoj vjeri i u smislu kako je pisan, naša bi Vlada počela funkcionirati tek oko Uskrsa… Taj ćemo zakon malo prilagoditi realnosti, bit će demokratičniji i normalniji”, rekao je Milanović.
Istaknuo je tada da sigurnosnu provjeru, uz njihovu suglasnost i znanje, trebaju proći ljudi koji stupaju u kontakte s određenim dokumentima i koji rade specifične policijske, državnoodvjetničke ili diplomatske poslove, ali nećemo raditi “cvjetajuću industriju sigurnosnih provjera” za sve koji hodaju ovom zemljom.
Prema izmijenjenom Zakonu, osim što provjere nisu obvezne, za ministre bi se provodila najniža razina provjere, treća. Prema kojoj, na primjer, nema provjere imovinskog stanja dužnosnika ni njegove obitelji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.