Djeca u Hrvatskoj susreću se s različitim opasnostima na internetu i trebaju bolju zaštitu

Foto: Thinkstock

Internet predstavlja svojevrsni prozor u svijet, naročito mlađim generacijama. Ustvrdio je to i istraživački tim prvog nacionalnog komparativnog istraživanja o medijskim navikama djece u sklopu međunarodnog projekta EU Kids Online, kojeg se provodi u 33 europske zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opći cilj istraživanja bio je steći bolji uvid u navike djece pri korištenju interneta i suvremenih tehnologija, ispitati učestalost i oblike izloženosti djece uznemirujućim sadržajima i nasilju te ispitati zaštitne faktore i ulogu okoline u zaštiti i edukaciji djece i mladih o opasnostima na internetu. U istraživanju je sudjelovalo 1.017 djece u dobi od 9 do 17 godina te onaj roditelj koji ima više uvida u prakse djeteta na internetu.

Prve rezultate istraživanja predstavili su partneri projekta EU Kids Online, predvođeni Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK), Agencijom za elektroničke medije i Hrvatskim Telekomom, piše tportal. Istraživanje su poduprli i Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Većina djece pristup internetu ima uvijek kada želi ili treba. S porastom dobi djeteta raste i mogućnost pristupa internetu pa je ¾ djece u dobi 15-17 godina koja internetu pristupaju kada god to žele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najčešće to čine putem pametnih telefona, ali i laptopa, računala… Ipak, prilikom korištenja internetom, tek svaki četvrti ispitanik u dobi od 9 do 14, odnosno svaki treći u dobi od 15 do 17 godina izrazio je zabrinutost za svoju privatnost na internetu.

Da djeca nisu svjesna rizika koji ih čekaju „iza ekrana“ govori i činjenica da svako deseto dijete prihvaća zahtjeve za prijateljstva na društvenim mrežama od strane nepoznatih ljudi. Uz to, ne znaju promijeniti postavke privatnosti na svojim društvenim mrežama te se upuštaju u komunikaciju s neznancima. To čini svako deseto dijete u dobi od 9 do 11 godina, svako četvrto dijete u dobi od 12 do 14 godina te gotovo 1/2 djece u dobi od 15 do 17 godina.

Djeca su usmjerena na socijalizaciju i komunikaciju s drugima, što često uključuje nepoznate osobe, a tako nosi i određene rizike sa sobom. Oni se nalaze u razvojnom periodu kada su im odnosi s vršnjacima i drugim ljudima važni, pri čemu su usmjereni na istraživanje i eksperimentiranje u svijetu koji ih okružuje. Tako se i 1/10 djece u dobi od 9 do 17 godina odlučila na susret s nepoznatom osobom koju su upoznali na internetu. To je napravilo svako četvrto dijete u dobi od 15 do 17 godina i svako deseto dijete u dobi od 12 do 14 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona djeca koja provode više vremena na internetu spremnija su otići na takav susret. Osim rizika koji idu uz susret s nepoznatom osobom, postoje i rizici vezani uz samu „online komunikaciju“.

Naučite kako djecu obraniti od predatora na internetu

Više od polovice ispitane djece u posljednjih je godinu dana primilo povređujuću ili neprimjerenu poruku, jedan dio djece je bio i zastrašivan, a čak 2/3 djece na internetu je u proteklih godinu dana vidjelo seksualne fotografije ili film gole osobe, a da im nije bila namjera vidjeti ih. Neprimjereni, seksualizirani sadržaji očito su vrlo lako dostupni, a djecu je potrebno educirati i podučiti kako kontrolirati sadržaje kojima su izloženi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uloga roditelja vrlo je važna u medijskom opismenjavanju djece, a istraživanje pokazuje kako roditelji češće o aktivnostima na internetu razgovaraju s djecom mlađe dobi. Također, mlađu djecu puno češće nadziru, a jednako tako i savjetuju što učiniti ukoliko ih netko uznemirava na internetu.

Rezultati pokazuju kako je i djeci i roditeljima potrebna edukacija. Trebaju nam novi modeli medijskog odgoja ponajviše u skupini djece od 9 do 11 godina budući da je ovo vrlo osjetljivo razdoblje u kojem je djeci potrebna odlučnija pomoć roditelja i odgojno obrazovnih institucija’, istaknuo je Igor Kanižaj, potpredsjednik DKMK-a i koordinator hrvatskog tima EU Kids Online.

(FOTO) Prvi dan konferencije U ime obitelji otvorena tema ovisnosti mladih – o alkoholu, drogi, ali i internetu i videoigrama

Podsjetimo, o određenoj vrsti ovisnosti o internetu, mobitelima ili video igricama govorilo se i na ovogodišnjoj međunarodnoj konferenciji u organizaciji udruge „U ime obitelji“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovisničko ponašanje o internetu i tehnologijama nije uvršteno u klasifikacije sustave bolesti, ali postoje zajednički simptomi koji se manifestiraju. Umor, problemi sa spavanjem, otežan vid, bolovi u vratu, pad imuniteta, manjak bavljenja tjelovježbom… Mnogo je pokazatelja pretjeranog korištenja računalom, a kod djece se ovisnost o internetu može povezati i s neprijateljskim ponašanjem, hiperaktivnošću ili depresijom, naglasila je Sanja Jandrić iz Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju KBC Osijek.

Opasnosti video igara naglasio je i Danijel Labaš s Hrvatskih studija, jedan od članova istraživačkog tima spomenutog istraživanja. Slabljenje školskog uspjeha, zloporaba alkohola i droga, slabljenje odnosa s roditeljima i prijateljima i nasilje samo su neki problemi koje se može vezati uz video igre. Ipak, zabrana nije strategija već je potrebno medijsko opismenjavanje društva i uključenost svih slojeva u edukaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.