Dobitnici nagrade „Europski građanin” su Isusovac Tvrtko Barun i Hrvatska udruga Transplant

Voditelj Isusovačke službe za izbjeglice u jugoistočnoj Europi Tvrtko Barun i Hrvatska udruga Transplant dobitnici su ovogodišnje nagrade „Europski građanin“, koju Europski parlament svake godine dodjeljuje istaknutim pojedincima, udrugama i organizacijama za iznimna postignuća u njihovu radu i predanost promociji europske suradnje i zajedničkih vrijednosti, priopćeno je u ponedjeljak iz Ureda za odnose s javnošću Europske pučke stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament ovu nagradu dodjeljuje od 2008. godine. Vrednuju se aktivnosti ili djela građana, skupina, udruga ili organizacija koje su pokazale angažman u promicanju boljeg uzajamnog razumijevanja i jače povezanosti građana država članica ili olakšavanju prekogranične ili transnacionalne suradnje unutar Europske unije. Kandidate predlažu zastupnici u Europskom parlamentu. Nagrada je simboličkog karaktera i dodjeljuje se u obliku medalje časti.

Tvrtka Baruna za nagradu „Europski građanin“ nominirala je voditeljica HDZ/EPP delegacije Dubravka Šuica uz potporu zastupnika Ivane Maletić, Željane Zovko i Ivice Tolića.

Hrvatsku udrugu Transplant nominirao je zastupnik Tonino Picula (SDP, S&D).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluku je 7. lipnja donio Odbor za nagradu „Europski građanin” Europskoga parlamenta. Odbor je odlučio da Hrvatska ove godine iznimno dobije dva laureata, navodi se u priopćenju.

Zastupnica Šuica izrazila je zadovoljstvo ovim ishodom: „Drago mi je što je Odbor za nagradu ‘Europski građanin’ prepoznao rad i vrijednosti koje isusovac Tvrtko Barun zagovara i prenosi. Solidarnost i poštivanje ljudskog dostojanstva temelji su na kojima je suvremena Europa izgrađena i kojima treba težiti. U povodu Svjetskog dana izbjeglica koji se obilježava 20. lipnja, pozivam sve da pokažu suosjećanje prema najranjivijoj skupini društva“.

Tvrtko Barun, 32-godišnji magistar duhovnosti, voditelj je Isusovačke službe za izbjeglice u jugoistočnoj Europi i mladi svećenik isusovac koji je nakon završenog studija filozofije na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove, pohađao teologiju na Facultes jesuites de Paris, gdje je magistrirao duhovnost. Osim što vodi Isusovačku službu za izbjeglice, uči vjeronauk djecu stranaca katolika u Zagrebu te organizira i glumi u lutkarskim predstavama za djecu izbjeglice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrćući se na humanitarni karakter Isusovačke službe, Barun ističe sljedeće: „Naš rad utemeljen je na vrijednostima Evanđelja. Mislim da je biti otvoren drugima i drugačijima izazov za sve ljude bez obzira na vjeru. Kristov život i Kristove riječi mogu nama kršćanima samo pomoći da se lakše odlučimo za tu otvorenost, prihvaćanje stranca, prepoznavanje dobroga u drugome, dopuštanje da nas drugi obogati svojom različitošću, traženje i pronalaženje Božjeg lica u osobi koja je u potrebi. Na svakom kršćaninu je odluka u kojoj mjeri i na koji način želi odgovoriti na taj poziv“.

Isusovačka služba za izbjeglice (JRS) je neprofitna humanitarna udruga sa tridesetpetogodišnjim iskustvom čije je poslanje pratiti, služiti i zagovarati prava izbjeglica i drugih nasilno raseljenih osoba koja od 1993. djeluje u zagrebačkom uredu u Hrvatskoj. Služba djeluje u 50 zemalja svijeta te tako pomaže gotovo jedan milijun izbjeglica i drugih prisilno raseljenih osoba. S obzirom na različite potrebe raseljenih osoba i JRS djeluje na razne načine: od pomaganja izbjeglicama u velikim izbjegličkim kampovima ili u gradovima, brige za osobe raseljene unutar njihove vlastite zemlje, zagovaranje tražitelja azila do pomaganje osobama zatvorenim u prihvatnim centrima za strance.

Središnja proslava za laureate iz svih država održat će se u Bruxellesu u srijedu, 11. listopada ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnik Picula nominirao je Hrvatsku udrugu Transplant drugi put zaredom jer je zahvaljujući njezinu sustavnom radu Hrvatska već godinama među prve tri zemlje u svijetu po broju darivatelja i izvršenih transplantacija organa.

„U Hrvatskoj danas živi oko 4000 osoba s presađenim organima, na presađivanje čeka nešto više od 300 osoba dok godišnje umire preko 200 ljudi ne dočekavši transplantaciju“, istaknuo je Picula, objašnjavajući nominaciju u priopćenju početkom travnja.

Cilj rada udruge Transplant je povećanje broja transplantacija, poticanje pojedinaca na brigu o vlastitom zdravlju i kreiranje zdravstvene politike. U njoj aktivno djeluje pedesetak volontera, a u aktivnostima sudjeluje i više stotina aktivista i stručnih suradnika.

Udruga Transplant osnovana je 2005. godine i okuplja transplantirane pacijente, one na listi čekanja, članove njihovih obitelji i prijatelje te zdravstvene radnike s područja transplantacijske medicine s ciljem promicanja darivanja i presađivanja organa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz podršku partnera, 2009. godine udruga je osnovala “Kuću života Zagreb”, prostor namijenjen radu udruga i smještaju osoba koje dolaze na liječenje i kontrolu u neki od transplantacijskih centara u Zagrebu.

„Europski građanin vrijedno je priznanje koje omogućuje kvalitetnim projektima da budu prepoznati ne samo na nacionalnoj već i na europskoj razini zbog čega smatram da udruga zaslužuje dodatni vjetar u leđa svojem dosadašnjem radu“, zaključio je Picula.

Godine 2015. zastupnik Picula imao je čast uručiti ovo važno priznanje Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja u Europskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.