Dobrović: Gradnja centra za gospodarenje otpadom na Babinoj gori protivna je suvremenim tehnologijama zbrinjavanja otpada

Foto: fah

Mostov saborski zastupnik i bivši ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović podržao je u četvrtak karlovačku Građansku inicijativu za borbu protiv gradnje centra za gospodarenje otpadom na Babinoj gori, ističući kako taj projekt, iako je na popisu nacionalnih strateških projekata, treba zaustaviti jer je protivan suvremenim tehnologijama zbrinjavanja otpada i kao takav neće dobiti novce iz EU fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobrović je na konferenciji za novinare te karlovačke inicijative rekao kako projekt centra na Babinoj gori treba zaustaviti bez obzira na to koliko je novca uloženo u njegovu izradu, otkup zemljišta i gradnju infrastrukture, jer Hrvatskoj, ustvrdio je, ne trebaju tako velika odlagališta miješanog komunalnog otpada. Treba, uvjerava, graditi sustav odvajanja i recikliranja svih iskoristivih frakcija otpada, jer će se po EU direktivama već od 2020. morati odvajati najmanje 50 posto, a od 2030. i do 75 posto otpada za ponovno iskorištavanje.

“Uz gradnju centara poput Babine gore ne može se spasiti svijet od propasti. Iako je Babina gora na listi strateških projekata RH, treba reći da je jedini strateški interes da ti centri budu što manji ili da ih ni ne bude. Jer svijet možemo spasiti samo ako se otpad vrati u upotrebu, u industriju, a ne da samo zbog želje da se investira, da iskoristimo hrvatske EU novce za zastarjelu tehnologiju koja njima više ne treba, jer više nitko u uređenim sustavima ne zbrinjava tzv, miješani komunalni otpad, već se radi sustav sortirnica i reciklažnih dvorišta s kompostarnicama”, poručio je.

Karlovačka ekološka aktivistica Biserka Schmuck upozorila je kako projekt Babine gore prijeti da će miješani komunalni otpad iz cijele Karlovačke te dijelova Ličko-senjske i Sisačko-moslavačke županije, na tom kraškom terenu bogatom podzemnim vodama završiti u prirodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikola Vuljanić, bivši saborski zastupnik i europarlamentarac, rekao je da se projekti ovakvog tipa donose diljem zemlje, “s nakanom da se priđe mega investicijama jer njih političari vole, a kako je zemlja temeljito opljačkana, sada se tako nešto može nastaviti samo preko investicija, makar na teret šuma, voda i ekologije”. Naglasio je kako planove za sve regionalne centre za gospodarenje otpadom “treba resetirati, jer je tu riječ o ekološkim i ekonomskim svinjarijama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.