Visoki upravni sud proglasio je zakonitom odluku o novčanoj pomoći za roditelje odgojitelje u Zagrebu te će se tako naknada smanjiti na iznos minimalne plaće u Hrvatskoj. Zamjenica gradonačelnika Zagreba Danijela Dolenec komentirala je odluku VUS-a o mjeri roditelj odgojitelj.
Dolenec: Pozdravljamo odluku VUS-a
“Mi pozdravljamo odluku VUS-a. Njoj smo se nadali. S nekoliko stvari smo se uhvatili u koštac početkom mandata. Upravo jedna odluka je bila da se izmijeni novčana pomoć roditeljima odgojiteljima. S obzirom na to da smo puno puta rekli da smatramo da se radi o odluci koja je neustavna i nepravedna jer ženama brana i sudjelovanja na tržištu rada i brani upis djece u vrtić”, kazala je Dolenec.
>Visoki upravni sud odbio tužbu roditelja odgojitelja! Dr. Markić: Nastavljamo pravnu borbu
Tvrdi da pohađanje predškolskog odgoja ima pozitivne ishode te brojna istraživanja pokazuju da je uključivanja žena u tržište rada važno u borbi protiv siromaštva.
“Od početka smo naglašavali da se radi o Bandićevoj odluci koja je bila fiskalno neodrživa. Do danas na tu je odluku utrošeno 2, 4 milijarde kuna. Samo prošle godine na tu je odluku utrošeno 520 milijuna kuna”, kaže Dolenec.
Vrijedi podsjetiti da smo prošlo ljeto izmijenili inicijalnu odluku koju smo predlagali i da smo uvažili ono što su bili prigovori suda a to je da treba smanjiti teret koji korisnici osjećaju u prilagodbi na nove okolnosti, a to je da se novčana pomoć s vremenom smanjuje i ukida i da se korisnici, najčešće su to žene, preko 90 posto, vraćaju na tržište rada”, objašnjava Dolenec.
Do kraja ožujka sve isto
Ističe da je današnjom odlukom potvrđuje odluka Grada donesena prošle godine.
“Do kraja ožujka sve ostaje isto, nakon čega visina naknade postaje u visini minimalne plaće u RH koja je sada oko 4 160 kn. U eurima 553. Nakon toga na kraju lipnja naknada iznosi pola minimalne plaće i takva ostaje dok god korisnici ostaju u mjeri, a ostaju dok dijete ne navrši 7 godina”, ističe Dolenec.
Dodaje da se izmjenom stvaraju uštede koje će usmjeriti u izgradnju predškolskog odgoja i obrazovanja te da se oslobađa 160 milijuna kuna ove godine.
O korisnicima
Trenutno je broj korisnika mjere 5 380, a predviđa se da u listopadu oko 55 posto korisnika izlazi iz mjere. S obzirom na tu dinamiku na mjeru će se utrošiti oko 365 milijuna kuna, a 2024. će trošak biti oko 90 milijuna kuna, ističe Dolenec.
“Ovako velika financijska obveza Grada za ovako za mali broj korisnika sigurno je bila vezena da prošla gradska uprava nije adekvatno pratila potrebe grada. Mi smo to vrlo naglo zaokrenuli, prijavili smo 21 projekt, za 16 dobili sufinanciranje. Sad smo sigurno s ovom današnjom odlukom suda da ove 3/4 možemo i hoćemo osigurati iz gradskog proračuna. Fer je reći da nećemo moći ove godine odgovoriti na potražnju u vrtićima, ali druge godine bit ćemo vrlo blizu ili potpuno u ostvarenju cilja. Nećemo stati dok gradski vrtići ne budu dostupni svima”, dodaje Dolenec.
Udruge su najavile da će slučaj prijaviti Ustavnom sudu.
“Sada je odluka proglašena zakonitom. Mi smo po njoj već planirali proračun. Tako i planiramo 2024. Ako u nekom trenutku bude neki drugi sudski ishod mi ćemo se prilagoditi. Ali ne vjerujemo više u takvu mogućnost”, dodaje Dolenec.
“Mislim da je važno napomenuti da kod inicijalnog dizajna u vrijeme Bandiće mjera nije imala element cenzusa, provjere imovinskih stanja obitelji, pa i nekih okolnosti koje spadaju pod socijalnu skrb. Takve okolnosti, djeca s poteškoćama ili obitelji koje su nižeg imovinskog cenzusa i onako pripadaju unutar zagrebačke odluke o socijalnoj skrbi. Apsolutno ima prostora i gledat ćemo kako da najranjivijim u Zagrebu olakšamo”, naglašava Dolenec.