HRT-ova urednica i voditeljica emisije “Prizma – multinacionalni magazin” te vršiteljica dužnosti urednice HTV-ovog Prvog i Drugog programa Daniela Draštata Flock stavljena na “crnu listu” Rusije. Draštata Flock inače je suradnica londonskog Instituta za medijsku raznolikost (MDI) zbog čega je i završila na listi nepoželjnih, kao i njeni kolege Milica Pešić i John Owen. Kakva je to organizacija s kojom je povezana urednica javne televizije, a koju financiraju strane vlade?
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije objavilo je u kolovozu da su na svoje “crne liste” stavili nekoliko članova britanskih think tankova i konzultantskih agencija.
Razlog za to je, kažu iz Kremlja, što te organizacije daju “značajan doprinos neprijateljskim naporima Londona. Njihove stručne procjene i način na koji artikuliraju ciljeve često uključuju miješanje u unutarnje poslove stranih država i naširoko se koriste pri provođenju antiruske politike kolektivnog Zapada”.
Dodaju da organizacije šire dezinformacije kako bi diskreditirale rusku državu putem mainstream medija i interneta. Na listi su se tako našli suradnici Instituta za medijsku raznolikost: osnivačica Milica Pešić te suradnici Daniela Draštata i John Owen.
>Javni servis: Političke jednostranosti HRT-a tijekom godine
Što je Institut za medijsku raznolikost (MDI)?
Institut za medijsku raznolikost (MDI) radi na međunarodnoj razini kako bi “potaknuo točna i istinita izvještavanja o pitanjima rase, vjere, etničke pripadnosti, klase, dobi, invaliditeta, spola i seksualnog identiteta u medijskom okruženju diljem svijeta, stoji na njihovim stranicama”. U svakodnevnom radu usmjereni su “na njegovanje praktičnih vještina za borbu protiv negativnih stereotipa i dezinformacija, poboljšanje medijske i informacijske pismenosti i utjecaj na razgovor o različitosti i medija”.
Organiziraju razne konferencije i radionice za novinare “koji pokazuju želju za daljnjim razumijevanjem pitanja različitosti i proizvode medije koji poboljšavaju izvještavanje o manjinskim skupinama u njihovoj zemlji”. Rade s civilnim društvima i podučavaju kako stvoriti učinkovite kampanje. Rade s edukatorima na stvaranju nastavnih planova i programa koji integriraju programe medijske i informacijske pismenosti za učenike svih uzrasta. MDI pridružio se nizu drugih organizacija za razvoj medija u izradi preporuka i zahtjeva vlada, medijskih kuća i regulatornih organizacija diljem svijeta. Surađuju s “donositeljima odluka u medijima, od urednika do viših rukovoditelja kako bi osigurao da oni omoguće vrstu izvještavanja koja se često zanemaruje, iz različitih dijelova svijeta”.
>Neviđeni izljevi bijesa na molitelje krunice; pogledajte kako HRT izvještava o tome
Pro LGBT
MDI bio je u početku Europski centar za rat, mir i informativne medije. Počeli su s obukom novinara na ”Balkanu, u Rusiji i Južnom Kavkazu” o tome kako koristiti medije za zacjeljivanje rana zaostalih nakon sukoba koji su opustošili zemlju. Kako stoji na stranicama, shvatili su da ne treba samo razgovarati o sukobu, nego i o raznolikosti, ali i da novinari sami ne mogu promijeniti svijet. “Morali smo početi razgovarati s medijskim donositeljima odluka“.
Iako posebno naglašavaju vjerske slobode, iz njihovog programa, projekata i objava jasno je da promiču LGBT ideologiju.
Ističu da se bore protiv vjerske diskriminacije što se, u većini slučajeva, svodi na suzbijane anti-islamskog diskursa u javnosti i medijima. Pokrenuli su i projekt za borbu protiv diskriminacije i netolerancije na vjerskoj osnovi u Europi “Get The Trolls Out!”.
Over the past few days, there’s been a rise in anti-Muslim hate in the UK fuelled by far-right nationalism. GTTO stands with all threatened communities. Violence and hate have no place in society. The media must inform accurately and prevent misinformation. #StandTogether pic.twitter.com/BWmI9SLunv
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Get The Trolls Out! 🚫👹 (@GetTrollsOut) August 5, 2024
#Sexist and #racist tropes take their toll in US #media about candidate @KamalaHarris
👇Excellent read by @guardian US columnist @Sulliview https://t.co/qGl0OAKMne
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Media Diversity Institute (@MDI_UK) July 31, 2024
Tko ga financira?
Sjedište organizacije u Londonu, a sestrinske organizacije imaju u Bruxellesu, Beogradu, Erevanu i Gloucesteru (SAD). U financijskom izvješću iz 2022. vidljivo je da sredstva za rad Institutu dobiva od Europske unije, Međunarodnog centra za novinare, te Ministarstva vanjskih poslova SAD-a. Imaju i donatore, no podaci o njima nisu dostupni.
>Iako je Otvoreno društvo ‘otišlo’ iz Hrvatske ’06., Sorosevu agendu za njega su nastavile ove udruge
U nekim projektima Institut je surađivao sa Zakladom Otvoreno društvo, ljevičarskog investitora Georgea Sorosa, no nije poznato sudjeluje li Soros u financiranju MDI-a.
Ljudi s “crne liste”
Institut je osnovala srpska novinarka Milica Pešić, koja je u to vrijeme radila za Centar za rat, mir i medije NYU. Izvještavala je za BBC, Radio Slobodna Europa, Times HES, TV Srbije i druge medije. Magistrirala je međunarodno novinarstvo na Sveučilištu City u Londonu. Prije MDI-a radila je za Sveučilište New York, IFJ (Bruxelles) i Alternative Information Network (Pariz).
Zajedno s Pešić i Draštata Flock, na “crnoj listi” našao se još jedan suradnik Instituta John Owen koji iza sebe ima bogatu novinarsku karijeru. Profesor je emeritus novinarstva na Sveučilištu City, a zadnjih godina je radio kao izvršni producent/programa za Al Jazeera English Channel u Washingtonu i Londonu. No, zanimljivo je da je Owen također povezan i s Otvorenim društvom Georgea Sorosa.
On je bio povjerenik Projekta ratnih zločina Zaklade Otvoreno društvo/London koju podržava Soros. Također, Owen kao najveće prijetnje demokraciji i slobodi izražavanja vidi Trumpa, Erdogana, Putina i Orbana.
>Izvješće o napadima na Katoličku Crkvu i vjernike: ‘Da je riječ o nekoj manjinskoj ili drugoj skupini cijela Hrvatska bi vrištala’
Daniela Draštata Flock dugogodišnja je novinarka Hrvatske radiotelevizije te voditeljica i urednica multikulturalnog magazina Prizma koji se bavi nacionalnim manjinama.
Uz to trenutno obavlja vršiteljica dužnosti urednice HTV-ovog Prvog i Drugog programa. Zbog toga se posebno povlači pitanje je li u redu da novinari, a posebno urednici javne televizije budu dio organizacija koje financiraju strane vlade.
Draštata Flock dugogodišnja je suradnica u institutu. Na stranicama MDI-a može se naći njena izjava da je odrastala kao novinar uz Institut. Istaknula je kao veliki uspjeh partnersku suradnju na EU projektu New Neighbours čiji je cilj “bio istaknuti pozitivne društvene i gospodarske doprinose migranata i izbjeglica u zajednicama diljem Europe”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa