Dr. sc. Ivanov: ‘Cijeli svijet je u stanju inflacije i kad uvedemo euro naše plaće će vrijediti sve manje’

Marijana Ivanov
Zagreb, 22.5.2015. - Udruga Hrvatski izvoznici, uoèi 10. konvencije hrvatskih izvoznika, održala je susret s novinarima na temu "Važnost makroekonomske i monetarne politike u poticanju izvoza", o èemu je uz predsjednika te udruge Darinka Bage govorila i Marijana Ivanov (na fotografiji) sa zagrebaèkog Ekonomskog fakulteta. foto HINA / Denis CERIÆ / mm

‘Cijeli svijet je u stanju inflacije i kad ćemo uvoditi euro, izgledno je da će cijene biti u uzlaznom stanju te da će u tom smislu naša plaće vrijediti sve manje. To će biti i utjecaj svjetskog rasta cijena’, kazala je profesorica i ekonomska stručnjakinja prof. dr. sc. Marijana Ivanov u intervjuu za RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska 1. siječnja sljedeće godine postaje 20. članica eurozone. S plaćanjem u eurima kreće se za pet mjeseci, a od danas je poznat i fiksni tečaj konverzije kuna u euro – 7,53 kune. Svi trgovci i oni koji izražavaju cijene i bilo koje druge financijske pokazatelje, već mogu sada, a od 5. rujna su u obvezi, dvojno iskazivati cijene, i u kunama i u eurima, i ta obveza će trajati do kraja 2023. godine.

>Marić otkrio: I od 14. siječnja moći će se plaćati kunama, ali ostatak će se dobivati samo u eurima

Profesorica Marijana Ivanov rekla da je vrijeme u kojem uvodimo euro ‘vrlo nezgodno’ jer cijene nisu transparentne sada, a neće biti ni tada, jer ne znamo koliko što vrijedi, a ‘inflacija zamagljuje sliku’. No kaže i da ‘nema razloga za plakanje’ jer je Europa cijela pod utjecajem geopolitičkih rizika, a taj će se rizik, kako Ivanov tvrdi, smanjiti kada uvedemo euro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svim tržištima mogle bi se povećati cijene za čak jedan posto

‘Da je inflacija ostala na nekakvih dva posto godišnje, tada bi učinak eura na cijene bio oko 0,25-0,50 posto. Međutim kad je stopa inflacije veća, upravo te okolnosti netransparentnosti na svim tržištima mogle bi povećati cijene za čak jedan posto, a možda čak i do 1,5 posto’, pojasnila je ekonomska stručnjakinja te dodala da će prelazak na euro najviše pogoditi one koji imaju niske plaće.

Na pitanje je li država dovoljno učinila da se pripremi za uvođenje eura, Ivanov je odgovorila da su se državne institucije zadnje dvije godine intenzivno bacile s institucijalnom pripremom države za uvođenje eura. No smatra da je kampanja bila slaba jer mnogim građanima nije jasno zašto napuštamo kunu i uplašeni su zbog inflacije i uvođenja eura.

‘Mislim da ne razumiju makroekonomske koristi koje dolaze s uvođenjem eura, a one su daleko veće od troškova. Građani neće prvih nekoliko godina na svojoj koži osjetiti pozitivne efekte uvođenja eura’, kazala je Ivanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.