Dr. sc. Marijan o Klasićevoj knjizi: ‘Mika Špiljak nije bio državnik nego tipični ‘aparatčik’ komunističkog sustava’

Foto: SpeedyGonsales, commons.wikimedia.org

Povodom predstavljanja nove knjige Hrvoja Klasića “Mika Špiljak – Revolucionar i državnik”, o Miki Špiljku zamolili smo za komentar s dr. sc. Davora Marijana, povjesničara s Hrvatskog instituta za povijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. sc. Davor Marijan kaže kako još nije pročitao knjigu, iako to namjerava učiniti, no o njezinom naslovu kratko ističe:

“Mike Špiljka sam se dotakao pregledavajući arhiv CK SKH, nešto što je godinama bilo nedostupno. Iz toga mogu reći da je Mika Špiljak bio jedan tipični ‘aparatčik’ tog sustava. Nazvati ga državnikom – to je poprilično pretjerivanje”, istaknuo je za Narod.hr dr. sc. Marijan.

Podsjetimo, u srijedu, 30. listopada u Novinarskom domu u Zagrebu predstavljena je knjiga Hrvoja Klasića “Mika Špiljak – Revolucionar i državnik”. Na predstavljanju je govorio Hrvoje Klasić, Tvrtko Jakovina i Mladen Pejnović, a razgovor je moderirao Boris Rašeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvoje Klasić docent je na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Istražuje i predaje teme iz suvremene hrvatske i svjetske povijesti.

Mika Špiljak (Odra kraj Siska,1916. – Zagreb, 2007.) bio je jugoslavenski komunistički političar. Za vrijeme Drugog svjetskog rata bio je jedan od organizatora partizanskog pokreta u sisačkome kraju.

Nalogodavac ubojstva Stjepana Đurekovića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1942. bio je politički komesar 6. banijskog bataljuna Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, a potkraj rata bio je imenovan tajnikom Pokrajinskoga komiteta SKOJ-a za Hrvatsku. Bio je tajnik Gradskoga komiteta KP Hrvatske u Zagrebu (1945–51), predsjednik Izvršnoga vijeća Sabora SR Hrvatske (1963–67), predsjednik Saveznog izvršnog vijeća (1967–69), predsjednik Vijeća Saveza sindikata Jugoslavije (1971–82) te predsjednik Predsjedništva SFRJ (1983–84).

Ime Mike Špiljka povezuje se s ubojstvom hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u Münchenu. Kako je tvrdio njemački sud, Đurekovića su likvidirale jugoslavenske tajne službe po nalogu hrvatskih političara, prije svega Mike Špiljka koji je htio zataškati obiteljsku aferu vezanu za naftno poslovanje, pisala je Slobodna Dalmacija.

Dokumentarno-igrani film “Lex Perković – Tajna udbaškog ubojstva” po prvi puta donosi audio zapis dijelova priče Vinka Sindičića, jednog od agenata UDB-e, u kojima objašnjava kako je od ideje došlo do egzekucije hrvatskog emigranta i bivšeg direktora u Ini. Vinko Sindičić na toj audio snimci, na korektnom njemačkom, nedvojbeno tvrdi da je ubojstvo “naručio” tadašnji visoki partijski dužnosnik Mika Špiljak, kako bi zaštitio svoga sina Vanju, također jednog od direktora u Ini, koji je navodno bio umiješan u financijske malverzacije vezano za uvoz nafte. “Vanja je pronevjerio veliki iznos novca, koji je on ubirao po europskim tržištima nafte. Đureković je znao za Špiljkove malverzacije pa je bio nezgodan svjedok.” Kako se krug istrage oko Vanje Špiljka stezao, prema Sindičićevom iskazu, Mika Špiljak je shvatio da mu Stjepan Đureković, koji je sve znao o malverzacijama u Ini, predstavlja najveću opasnost za sina, ali i posredno za njega jer se vjerojatno ne bi uspio održati na visokoj dužnosti ako bi mu sin završio u zatvoru zbog malverzacija, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.