Dr. sc. Mato Palić: Promjena Ustava jedino rješenje za diskriminaciju i otežano glasovanje Hrvata izvan Hrvatske

palić
Foto: Fah

“Otežani pristup biračkim mjestima i broj mandata fiksiran na tri, neovisno o tome koliko birača izađe, to je specifična situacija izborne jedinice za dijasporu. Na ovim izborima u 10 izbornih jedinica, ako dobivate više glasova imate više mandata, ako dobivate manje glasova, manje mandata. Toga u izbornoj jedinici dijaspore nema. Jedno bez drugog mijenjati čak nema ni logike – jer što vrijedi ako će u toj izbornoj jedinici više ljudi imati pravo ostvariti svoje biračko pravo ako ostaju fiksna tri mandata”, pojasnio je doc. dr. sc. Mato Palić s Katedre ustavnih i političkih znanosti Pravnog fakulteta u Osijeku komentirajući za naš portal moguće pravne korake kako bi se ukinula diskriminacija i otežavanje glasovanja Hrvatima izvan Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se tiče smanjenog broja biračkih mjesta za birače izvan Republike Hrvatske, u odnosu kako je to bilo prije, jedini pravni korak ka rješavanju diskriminacije jest promjena Ustava. Godine 2010. promjenom Ustava je definirano da naši državljani s prebivalištem izvan Republike Hrvatske svoje biračko pravo ostvaruju isključivo u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništva Republike Hrvatske u inozemstvu”, rekao je.

“Da bi se ostvarila veća izlaznost, tj. da bi se olakšao pristup biračkim mjestima u inozemstvu, bilo bi nužno ili dvotrećinskom većinom u Hrvatskom saboru ili na ustavotvornom referendumu promijeniti tu ustavnu formulaciju i onda bi se moglo glasati i na drugim mjestima, odnosno i izvan sjedišta diplomatsko-konzularnih predstavništva Republike Hrvatske u inozemstvu”, ocijenio je te dodao: “Dok se to ne dogodi, ne smije se drugačije glasati”.

“Također, uvedena je i fiksna kvota, tri zastupnika umjesto ranije postojeće tzv. nefiksne kvote kad je taj broj zastupnika mogao biti i veći – bio je maksimalno šest”, rekao je Palić dodavši: “To su dva ograničenja koja su se dogodila ustavnim promjenama iz 2010. godine koje je tražio SDP, bez kojih nije moglo biti ustavnih promjena”. Pojasnio je kako je to bio paket promjena koji je bio prvenstveno motiviran ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i prilagodbom našeg Ustava tim okolnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.