Zabrinuti zbog stvaranja ozračja duhovne, političke i intelektualne represije u hrvatskome društvu, prošlog je tjedna skupina hrvatskih povjesničara te povjesničara književnosti i umjetnosti (njih 24) potpisala apel kojim se od političkih, pravosudnih i drugih vlasti zahtijeva jamčenje slobode mišljenja, govora i povijesnog istraživanja te prekid s pokušajima nametanja i propisivanja tzv. povijesnih istina, stoji u priopćenju hrvatskih povjesničara – potpisnika apela.
Apel 24 povjesničara: Za slobodu misli i govora, za slobodu povijesnog istraživanja!
Nakon toga pozvani su svi koji se slažu s njegovim sadržajem, da ga također potpišu, što je do sada učinilo preko 1056 građana. Apel možete pročitati i potpisati ovdje.
Razgovarali smo s dr.sc. Tomislavom Jonjićem koji je, zajedno s dr.sc. Zlatkom Hasanbegovićem, pokrenuo ovaj Apel.
Tomislav Jonjić diplomirao je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1988. radi u Imotskom kao odvjetnički vježbenik, potom odvjetnik. Bio je pripadnik 115. brigade HV 1991./92. Od studenoga 1992. do studenoga 1995. radi u veleposlanstvu Republike Hrvatske u Švicarskoj, a od studenoga 1995. do rujna 1997. kao savjetnik za međunarodne odnose u Ministarstvu unutarnjih poslova. Od rujna 1997. ponovno radi kao odvjetnik.
Bavi se temama iz novije hrvatske povijesti. Od 1990. je objavio nekoliko stručnih znanstvenih članaka te više od 700 novinskih i publicističkih tekstova. Član je uredništva više novina i časopisa. Od siječnja 1997. do prosinca 2005., pa opet od listopada 2007. glavni je urednik «Političkog zatvorenika», mjesečnika Hrvatskog društva političkih zatvorenika.
Na pitanje što ih je potaknulo na pokretanje ovog Apela, dr. sc. Jonjić oodgovara:
“Razlozi navedeni u njemu su naši razlozi: skandalozno je da bilo koja vlast misli kako smije propisati bilo koju historiografsku istinu i proglasiti dogmu.”
Upitali smo ga u kojoj mjeri je kroz svoj znanstveni rad doživljavao napade na slobodu povijesnog istraživanja i kako su oni izgledali.
“Baveći se hrvatskom poviješću prve pol. 20. st. i 21 godinu uređujući ‘Politički zatvorenik’, časopis Hrvatskog društva političkih zatvorenika, svakadnevno nailazim na barijere u obliku “neupitnih istina” i tzv. činjenica koje se ne smiju dovesti u pitanje, ako se ne želite gurnuti na društvenu marginu, izgubiti gradsku ili državnu potporu itd. Oblici gušenja slobode danomice postaju raznovrsniji i drastičniji. Tomu treba stati na kraj i omogućiti slobodu misli, govora, mišljenja i tumačenja.”
Na kraju, dr.sc. Jonjić poručuje kako su zadovoljni odjecima koji Apel ima u javnosti, ističući da je “priča o njemu tek započela, a nije završila”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa