Splitski gradonačelnik Ivica Puljak zaradio je kaznu od 100 tisuća kuna (13.272,28 eura) zbog kršenja zabrane radova na rekonstrukciji Vile Dalmacija. Danas je za medije komentirao cijeli slučaj.
Puljak: Pokušavaju vršiti pritisak
Državni inspektorat izrekao mu je kaznu, koju mora platiti iz svog džepa, jer radovi u Vili Dalmaciji nisu vraćeni u prvobitno stanje. Novinarima je pokazao dokumente prema kojima su radovi obustavljeni nakon izlaska inspekcije na teren. Vladina povjerenica platila je izvođaču radova povratak na prvobitno stanje nakon što je on dao ostavku.
“Apsurdno je što je inspektor koji je prije mjesec dana bio na terenu u zapisniku konstatirao da se radovi ne izvode, nakon čega su ih naši službenici izvijestili da su izvršeni prije godinu dana, a oni su mi razrezali kaznu kako bi me potaknuli da zaustavim radove”, kazao je Puljak.
>Započinje obnova kultnog hrvatskog hotela Marjan u Splitu: Evo kako će izgledati
Dodao je da će se na odluku žaliti. Kaže da se radi o pokušaju vršenja pritiska kako bi ga se eliminiralo iz politike. Dodao je da je na čelu inspekcije “HDZ-ov uhljeb”.
Što se tiče rekonstrukcije Vile Dalmacije, kazao je da glavni projekt za rekonstrukciju vodovoda i kanalizacije datira još iz 2018. U proračunu za 2020. predviđena je ta stavka za izvršenje u mandatu Andre Krstulovića Opare.
Povjerenica je konstatirala da je sve vraćano
“Kad smo došli na vlast u listopadu 2021. prijavljen je početak radova, ali utvrđeno je da nedostaje dokumentacija. Naložili smo povratak u prvobitno stanje i angažirali narudžbenicom izvođača. Nakon toga, su praktički radovi izvedeni, a mi dajemo ostavke. Sedam dana poslije dolazi vladina povjerenica, a rješenje građevinske inspekcije je došlo u Banovinu dan nakon njezinog dolaska. Traži da se u roku 120 dana sve vrati u prvobitno stanje”, kazao je Puljak.
“Povjerenica je 27. svibnja platila račun za povratak, a prilikom primopredaju vlasti ona i ja smo potpisali u zapisnik u kojem je navela kako je završena sanacija vraćanja u prvobitno stanje. Povjerenica je konstatirala da je sve vraćano, a ako se sumnja u zapisnik, onda niti jedan gradonačelnik, načelnik i župan ne bi smjeli preuzeti dužnost jer bi sve predmete trebalo provjeriti“, dodao je Puljak.
>Počele akcije rušenja bespravnih građevina na području Istre
“Ovo je tipičan primjer zastrašivanja i pritisaka: Pozivam građevinsku inspekciju i da ukine rješenje. Pozivam ih i da nam kažu koliko je ovakvih kazni izrečeno, a da su ih državni dužnosnici isplatili iz svog džepa”, naglasio je Puljak.
Reakcija Državnog inspektorata
Iz Državnog inspektorata poručili su da je Puljkov istup neprimjeren te da ‘blati’ “i svojim javnim istupom, bez iznošenja svih relevantnih podataka i činjenica pokušava kompromitirati rad građevinskih inspektora te diskreditirati Državni inspektorat kao instituciju”.
Napominju da je očevidom utvrđeno kako “investitor Grad Split izvodi građevinske radove rekonstrukcije postojećeg sustava vodoopskrbe, odvodnje i hidrantske mreže bez akta kojim se odobrava građenje. Slijedom navedenoga obustavljeno je daljnje građenje postavljanjem posebnog službenog znaka ‘ZATVORENO GRADILIŠTE’ te je pokrenut upravni inspekcijski postupak…
Kontrolom izvršenja rješenja utvrđen je nastavak izvođenja radova nakon zatvaranja gradilišta bez za to propisanog akta te je slijedom navedenoga građevinska inspekcija u skladu s Naputkom o načinu rada građevinske inspekcije („Narodne novine“, broj: 46/2020 i 80/2020) izrekla novčanu kaznu kojima se izvršenika prisiljava na obustavu građenja. Člankom 142. stavak 2. Zakona o općem upravnom postupku (NN br. 47/09) propisano je da se novčana kazna kojom se pravna osoba prisiljava na izvršenje, izriče rješenjem odgovornoj osobi te pravne osobe”, pojašnjavaju iz Državnog inspektorata.