Državni tajnik o Meggleu: ‘Ne možemo sanirati mljekaru kao brodogradilište’

Foto: snimka zaslona

Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede i Vjekoslav Budanec, predstavnik Hrvatske poljoprivredne komore, u TNT-u su razgovarali o problemima poljoprivrednih proizvođača u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka kompanija Meggle seli proizvodnju iz Hrvatske u Srbiju i BiH i na burzu šalje 160 radnika. U neizvjesnosti je više od 300 kooperanata. Za utorak je sazvan hitan sastanak u Ministarstvu poljoprivrede.

U ovom trenutku se ne zna hoće li Meggle pogon prodavati ili premjestiti u susjedne zemlje. Zdravko Tušek kaže da se država ne može miješati u privatni kapital, dodavši da se mljekara ne može sanirati kao brodogradilište.

Mljekar Igor Rešetar rekao je da se puno manjih mljekara već zatvorilo, dodajući da iz ceha hrvatskih proizvođača mlijeka upozoravaju da se smanjuje proizvodnja mlijeka. Jedan od najvećih problema je neulaganje u farme. Kaže i da, od 4000 proizvođača mlijeka u Hrvatskoj, njih stotinjak je apliciralo i dobilo sredstva iz fondova EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meggle, kaže, nije prva mljekara koja se zatvorila. “Hrvatska proizvodi 50 posto potreba za mlijekom. Od Zagreba do Vukovara nemamo ozbiljnog otkupljivača mlijeka”, rekao je Rešetar.

Vjekoslav Budanec kaže da je u prvom valu krize najveći problem bio zatvaranje tržnica. Sada nema tolike potrošnje u trgovačkim centrima, a poljoprivrednici imaju problem s viškom povrća. “Čekamo da se zaštiti domaća proizvodnja, da se ne konkurira s jeftinim uvozom u dijelu godine kada imamo dovoljno naše robe”, poručio je.

Tušek je istaknuo da je koronakriza pokazala da moramo razmišljati o samodostatnosti – proizvodnji mesa, žitarica, voća, povrća… “Ministarstvo je poduzelo mjere u vrijednosti 500 milijuna kuna”, govori, i dodaje da uvoz ne možemo zabraniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budanec objašnjava kako je problem rušenje cijena domaćim proizvođačima. “Nije u Hrvatskoj višak poljoprivredne proizvodnje. Manjak je. Dolazi nam roba koja je ispod cijene, koja ruši cijene našim proizvođačima”, rekao je. Kao primjer naveo je da ove godine otkupni krastavac 80 lipa do kune, dok je lani bio 5,6 kuna.

Iz fonda za oporavak EU-a, 4 i pol milijarde eura možemo očekivati u poljoprivredi, kaže Tušek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.