Na jučerašnjoj sjednici Vlade osnovan je Savjet za pregovore s MOL-om o otkupu dionica INA-e, kojem je na čelu premijer Plenković. Zašto ministrica Dalić nije članica Savjeta? Je li Vlada odustala od modela kojim bi se prodalo 25% dionica HEP-a za otkup dionica INA-e od MOL-a? Kakav model predlažu MOST, SDP i sindikati?
Kroz ta i druga pitanja situaciju s otkupom dionica INA-e od MOL-a jučer je u HRT-ovoj emisiji Otvoreno s gostima je analizirao urednik i voditelj Domagoj Novokmet. U emisiji su gostovali ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Čorić, bivši potpredsjednik Vlade Branko Grčić i predsjednik Hrvatskog elektrogospodarskog sindikata Dubravko Čorak. U emisiji je trebao sudjelovati i bivši ministar gospodarstva Tomislav Panenić, no iz nepoznatih razloga nije se pojavio.
Bivši SDP-ov potpredsjednik Vlade Branko Grčić je rekao kako oporba neće dopustiti kupnju udijela INA-e od MOL-a pod svaku cijenu. „Ta cijena mora biti diskontna“. Istaknuo je kako se nada da će otkup dionica ipak biti plan B, dok bi prioritet trebao biti ozbiljni nastavak pregovora s MOL-om da vrati INA-u na razinu respektabilne komapnije. S druge strane Vlada i dalje zagovara otkup dionica. Što se tiče razgovora s Mađarima, ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Čorić, najavio je kako bi oni mogli početi za tjedan do dva.
“Osnivanje savjeta zapravo je logičan korak Vlade RH u kontekstu naših aktivnosti”, kazao je ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Čorić. “Do Savjeta je trebalo doći neovisno o modaliteta kojim ćemo doći do dionica INA-e. Vi ste vidjeli iz izjava predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i svim ostalih ministara da smo otvoreni za bilo kakvu ideju i model.” Na pitanje je li model prema kojem bi se prodalo 25 posto minus jedna dionica HEP-a kako bi se tim novcem otkupio MOL-ov udio u INA-i i dalje prevladavajući, ministar je odgovorio potvrdno. Medije je danas posebno zaintrigiralo da u popisu od šest ministara koji čine Savjet nema ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta Martine Dalić. “Taj Savjet Vladi RH daje smjernice, a ministrica Dalić kao potpredsjednica Vlade je druga osoba u toj Vladi i ne vidim problem u činjenici što nije u Savjetu”, odgovorio je Čorić u rukavicama.
Bivši potpredsjednik Vlade Branko Grčić napomenuo je kako je SDP jučer predstavio svoj prijedlog otkupa dionica INA-e. “Predložili smo varijantu aktivnog udjela HEP-a ali ne i samo njega jer to neće biti dovoljno. Po našem modelu to bi trebalo biti 5 do 6 posto udjela u INA-i što bi joj omogućilo da bude vlasnik.” Oporba smatra da HEP ne treba prodavati jer je to ozbiljna i profitabilna tvrtka i zato pozivaju na kvalitetno, kompromisno i realno rješenje problema. “Ovo što se događa posljednjih 26 dana je klasična politička mantra”, kritizirao je predsjednik Hrvatskog elektro gospodarskog sindikata Dubravko Čorak. Istaknuo je kako privatizacija HEP-a nije moguća. “Kada analiziramo što bi mogao biti predmet HEP-a onda ćete vidjeti da on nema ništa za privatizaciju.”
Prilikom prodaje dionica HEP-a postavlja se pitanje koliko vrijedi HEP, istaknuo je Čorak. “Najvrjedniji dio HEP-a su hidroelektrane, a to je najveći problem. HEP je izgubio vlasništvo nad njima iako ih je gradio i održavao. Na određeni broj hidroelektrana se upisala Vlada RH putem DORH-a.” Ministar Čorić u tome ne vidi problem. “Prodaja 25 posto minus jedna dionica bile bi dovoljne da se otkupi udio u INA-e. Mađarska ima 48,9 posto paketa. Mi držimo da je to moguće. HEP je vlasništvo RH, elektrane također.” SDP-ov Grčić na to je kazao kako postoje tri ključne pretpostavke prilikom otkupa dionica INA-e od MOL-a novem iz HEP-a. “Prva je da MOL želi prodati taj udio u INA-i. Ona za MOL i dalje znači jednu zlatnu koku. Tu su i rezerve koje su procijenjene na visoke iznose. To je vrlo vrijedna imovina. Druga je cijena. Ako govorimo o iznosima od 2 milijarde eura kažem zaboravimo na to. Treća pretpostavka podrazumijeva da znamo što sve ulazi u HEP”, zaključio je.
Na pitanje kako komentira MOST-ov prijedlog koji je Petrov prije nekoliko dana predstavio na HRT-u, ministar Čorić kazao je kako u Vladi nema HDZ-ovih i MOST-ovih prijedloga, već da Vlada sve prijedloge razmatra zajedno. “Jedan od prijedloga je bio i da se formira SPV koji bi kao firma izdao obveznice za otkup dionica. Izdanje tih obveznica prema eurostatu bilo bi klasificirano kao javni dug. Nakon 6 godina recesije, RH rastom stječe uvjete za smanjenje javnog duga za porast kreditnog rejtinga. Bilo kakav model koji povećava javni dug nije dobar.” S njim se ne slaže Grčić. On smatra da bi Vlada, ukoliko ima jasan plan što će učiniti s INA-om kad ona bude u stopostotnom vlasništvu države, mogla podnijeti neznatno povećanje javnog duga jer bi se on brzo vratio na stari iznos, a takvim bi se modelima zadržalo i stopostotno vlasništvo nad HEP-om. “Ne bi bilo dobro privatizirati HEP, ni kad bi to bilo moguće. Isti tren bi jedna četvrtina dobiti što je oko 400 do 500 milijuna kuna odlazila nekom drugom. Našim modelom HEP zadržava imovinu i zaradu.”
Predsjednik Hrvatskog elektro gospodarskog sindikata na to je pogledao u papire i kazao kako je činjenica da HEP ima i plasiranih 450 milijuna dolara obveznica. “Tim prospektom je definirano pod kojim su uvjetima investitori kupili te obveznice. Promjena vlasničke strukture, titranje kontrolinga i svega ostaloga može dovesti u situaciju da investitori jednokratno dovedu to na naplatu što HEP dovodi u bezizlaznu situaciju.” Na Čorakovo upozorenje ministar Ćorić kazao je kako investitori nemaju razloga to napraviti.
SDP tvrdi da ima računicu za otkup dionica INE bez prodaja dionica državnih tvrtki. Potrebni iznos planiraju skupiti novcem iz dobiti HEP-a, JANAF-a i Plinacra uz petpostotno zaduženje iz državne blagajne. HDZ-ov Tomislav Čorić smatra da bi takva investicija paralizirala te tvrtke te i dalje zagovara prodaju dionica HEP-a smatrajući da država time neće izgubiti četvrtinu HEP-ove dobiti jer će je nadomjestiti dobiti iz INA-e. S tom se tvrdnjom ne slaže Čorak koji je ministara upozorio kako u posljednje tri godine INA-e bilježi samo gubitke, a HEP s druge strane posljednjih sedam godina velike dobitke.
Izvor: narod.hr/hrt.hr