Dvostruki kriteriji: Trans-vijećnik Noah Kraljević nije izbačen ni opozvan, a Možemo je to tražio u slučaju drugih stranaka

Foto: fah, snimka zaslona; fotomontaža: narod.hr

Stranka Možemo u posljednje vrijeme pokazuje veliku dvoličnost te je zbog toga mnogi prozivaju za licemjerje. Posebna priča je transrodni vijećnik Možemo iz afere Zambija, koji je još uvijek član i vijećnik Možemo, unatoč optužbama za trgovinu djecom. O ovome smo poslali i upit Možemo, a odgovor ćemo objaviti kad ga dobijemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno smo pisali kako u Gradu Osijeku, gdje su u oporbi, “Možemovci” kritiziraju vlast zbog poskupljenja prijevoza i cijena gradskih usluga te sudjeluju u peticijama građana protiv toga, dok istovremeno u Zagrebu, gdje su na vlasti, provode upravo takva poskupljenja. Zanimljivo je također da iz središnjice stranke pohvaljuju i razglašuju postupke osječke podružnice, dok istovremeno ne spominju Zagreb u kojemu njihova stranka radi upravo ono protiv čega se bune u Osijeku.

> Tko je ovdje lud? Možemo se u Osijeku bori protiv poskupljenja, a u Zagrebu diže cijene
> Još jedna Tomaševićeva laž: Noah Kraljević slao srca, sad se pravi da ju/ga ne poznaje
> Afrički novinar o aferi Zambija: Šokirani smo – kako su djeca imala hrvatske putovnice, nova imena…?

U ovom kontekstu zanimljivo je spomenuti još jednu nedosljednost i raskorak između stavova koje Možemo zagovara i postupaka koje prakticira. Primjerice, njihov transrodni vijećnik, Noah Kraljević, kojemu se, zajedno s još 7 hrvatskih državljana, trenutačno sudi u Zambiji zbog optužbe za trgovanje djecom, i dalje je član stranke i vijećnik u jednom zagrebačkom mjesnom odboru. Činjenica optužbe, uhićenja i suđenja njihovom članu, za Možemo sada očito nisu dovoljni razlozi da bi ga se izbacilo iz stranke? Podsjetimo pak da je ta stranka u mnogim slučajevima, kada se radilo o dužnosnicima drukčijih i političkih uvjerenja, zagovarala razrješavanje članova ili skidanje imuniteta zbog sumnji u neke nezakonitosti i kaznena djela.

Izdvojimo neke primjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević pozdravio skidanje imuniteta političarima iz afere Janaf 2020.

U jeku afere JANAF 2020. kada je, nakon uhićenja Dragana Kovačevića, istraga i do drugih osoba povezanih s ovim kriminalom, među kojima su bili i političari, pokrenula se i inicijativa za skidanje imuniteta tim saborskim zastupnicima. Istragom su, u rujnu 2020., bili obuhvaćeni i Dražen Barišić (HDZ), tada saborski zastupnik i gradonačelnik Velika Gorice te Vinko Grgić (SDP), tada, a i sada još uvijek, gradonačelnik Nove Gradiške.

> Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander o aferi Zambija: A kako su djeca?
> Dijete ‘afrikanista’ iz Otvorenog zbog nasilja u obitelji boravilo u domu: Tko će na HRT-u snositi odgovornost za njegov poziv?
> U Otvorenom tzv. ‘afrikanist’ pravdao trgovinu djecom, priznao da je pomagao u kaznenom djelu, pravobraniteljica odšutjela

Čelnik stranke Možemo Tomislav Tomašević, tada je pozdravio taj postupak. Podsjetimo, dok je transrodni Noah Kraljević sada optužen i izveden pred sud, u onom je slučaju bila riječ tek o istrazi dvojice političkih dužnosnika. Ako je tada Tomašević pozdravljao skidanje imuniteta tim političarima, zašto sada, kada je u pitanju član njegove stranke, ne postupi na način da se ogradi od njega i isključi ga iz stranačkog članstva i dužnosti koju obnaša?

Evo što je Tomašević poručio u slučaju Barišića i Grgića 2020.:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Da se sljedećih godinu dana svaki dan uhiti desetak korumpiranih lokalnih šerifa i direktora javnih poduzeća i dalje ne bi bili ni blizu gotovi…………”Ogorčen, zasićen, još jedan uhapšen, valjda već deseti, nitko se ne čudi”.

Možemo tražio smjenu glavne državne odvjetnice zbog optužbi da je lagala u Saboru

Stranka Možemo nedavno je u Saboru podržala inicijativu za smjenom glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek. Razlog za opoziv bio je tvrdnja oporbe da je Šipek u saslušanju pred saborskim tijelima lagala o činjenici svoje komunikacije s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac, povezanoj s aferom “Vjetroelektrane”.

“U normalnim i razvijenim demokracijama takvo što nije moguće”, rekla je saborska zastupnica Možemo i predsjednica Kluba Zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić.

“Ovaj zaključak kojim želimo obvezati Vladu da pokrene proceduru opoziva, dat ćemo svim opozicijskim klubovima i klubovima iz vladajuće većine, osim HDZ-a. Dat ćemo im priliku da kažu da nisu u koaliciji da bi podržavali korupciju i institucionalnu zaštitu korupcije”, istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Benčić je zaključila da je DORH jedna od osnovnih neovisnih institucija koja se ne smije uništavati nego se mora graditi, čak i kad to podrazumijeva smjenu čelne osobe.

Možemo i Benčić tada su isticali da se zbog netočnih informacijama pred saborskim tijelima treba smijeniti državnu odvjetnicu. Aktualni sudski progon njihova vijećnika očito nije dovoljan razlog za njegovu smjenu.

Pokušaji opoziva Bandića zbog nezakonitosti 2020.

Možemo je bio poznat po svojoj žestokoj kritici bivšeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, kojega je kritizirao i progonio zbog nezakonitosti, korupcije itd. Nažalost, nisu bili tako dosljedni u mnogim drugim sličnim situacijama.

Prisjetimo se samo posljednjih pokušaja opoziva Bandića, onih iz 2020. gdje je upravo Možemo bio najglasniji.

Naime, tada je zagrebačka skupština razmatrala mogućnost opoziva svim mogućim legalnim putevima: uz pomoć dvotrećinske većine zastupnika u Skupštini te referendum putem prikupljanja potpisa 140.000 Zagrepčana.

„Oporba cijelo vrijeme razotkriva truli Bandićev sustav s ciljem da mu ovo bude posljednji mandat. Svakim danom Bandić radi toliko štete Zagrebu da radimo sve u našoj moći da ga maknemo s vlasti i prije isteka mandata. Pokušali smo prije godinu dana isprovocirati nove izbore, no Bandić je tada obavio političku trgovinu te se spasio uz pomoć prebjega iz oporbenih klupa. Međutim, najviše se sva bijeda Bandićeve vladavine razotkrila za vrijeme ove kombinirane krize epidemije i potresa tako da je imperativ da ga maknemo što prije s vlasti iako je to zahvaljujući HDZ-ovim zakonima kao što je lex Šerif gotovo nemoguće, ali opet nije nemoguće.“ – rekao je tada Tomašević.

>Aktivist za dječja prava iz Konga: Ne možeš s djetetom u Zambiju. Službenici koji to dopuštaju dio su mafije
>Dr. Markić: Tomašević laže o svojim vezama s transseksualnim vijećnikom Noom Kraljević, a Grlić Radman pomaže Možemo

Za što se optužuje Kraljevića i na kojoj je on trenutačno funkciji?

Podsjetimo, Noah Kraljević, transrodni muškarac, rođen kao žena, uhićen je početkom prosinca 2022. u Zambiji zajedno s još sedmero hrvatskih državljana zbog optužbe za trgovinu djecom. Suđenje je trenutačno u tijeku. Kraljević i njegova partnerica, Ivona Kraljević su, zajedno s još tri hrvatska para, otišli u Zambiju kako bi ondje preuzeli dijete iz DR Konga, za koje tvrde da su ga posvojili, dok zambijske vlasti sumnjaju da su dokumenti krivotvoreni. Afera je razotkrila i brojne nedorečenosti u radu hrvatskih institucija – MUP-ovih, pravosudnih…, a koje bacaju sumnju na moguću upletenost u međunarodnu trgovinu djecom.

> Prof. Hrabar: ‘Hrvatski sud trebao je odbiti zahtjev za priznanje strane (kongoanske) presude o posvojenju’
>Udruga Noah Kraljevića sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola
> Vučemilović: Da nije bilo institucija strane države, Hrvatska ne bi reagirala na krijumčarenje djece iz Zambije

Noah Kraljević vijećnik je stranke Možemo u zagrebačkom mjesnom odboru “Samoborček” (Trešnjevka). Na listi za izbore u taj odbor, Kraljević je bio drugi po redu, odmah nakon aktualnog gradonačelnika Tomaševića. Iz javnih objava na Facebooku, vidljivo je i da su Tomašević i Kraljević bili u bliskim prijateljskim odnosima.

Članovi stranke Možemo od otkrivanja afere Zambija na različite načine pokušavaju opravdati svog člana u javnosti. Na izravna pitanja novinara o sudskom postupku protiv njihova vijećnika Možemovci su se, u najboljem slučaju, pokušali ograditi, no inicijative za opozivom i izbacivanjem iz stranke nije bilo. O ovome smo poslali i upit Možemo, a odgovor ćemo objaviti kad i ako ga dobijemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.