Na skupštini Društva za zaštitu novinarskih autorskih prava (DZNAP), koja je održana u subotu u Zagrebu, istaknuto je da su povećane naknade koje press clipping agencije plaćaju za korištenje novinarskih autorskih djela.
Redefiniran je odnos s press clipping agencijama, a posebno nepravedno niske naknade koju su nam plaćali za distribuiranje autorskih radova jer smo nakon višemjesečnih pregovora uspjeli podići naknadu za korištenje autorskih djela za tisak i web sa 10 na 16 posto te za audio i video na 12 posto, priopćio je DZNAP.
DZNAP će u ovoj godini, kako navodi, zajedno s izdavačima i press clipping agencijama, raditi na razvijanju novog modela naplate koji bi išao u smjeru većeg vrednovanja kvalitete autorskih radova u odnosu na kvantitetu.
Podsjeća kako je prošle godine iz Fonda za poticanje kulturnog stvaralaštva DZNAP financirao tri projekta – snimanje filma Marinka Petkovića o stanju na novinarskom tržištu i poticanju svijesti o potrebi zaštite autorskih prava; projekt Tanje Ivančić Belošević i Nataše Vlašić Smrekar koje su se bavile realnošću prijetnje robota-autora stvarnim autorima te analizu namjernog plasiranja lažnih vijesti Gordena Knezovića.
DZNAP poziva članove da i dalje se prijave s projektima koji će poticati zaštitu i razvijanje autorstva.
“Povećanje pritiska na zaštitu autorstva, s naglaskom na kvalitetnije potpisivanje, ne samo medija, nego i autora, te širenje platforme naplate naknada za distribuirane tekstove na web stranice državnih institucija i tvrtki, jedan je od najvažnijih ciljeva u predstojećem razdoblju”, poručila je predsjednica DZNAP-a Valentina Wiesner i najavila da će se DZNAP u 2018. agilnije baviti i usklađivanjem s regulativom koja tek treba stupiti na snagu.
Društvo za zaštitu autorskih novinarskih prava objavilo je, a skupština potvrdila, listu svojih 150 najcitiranijih autora, na čijem je čelu sedmu godinu zaredom novinarka Novog lista Jagoda Marić koja prati rad Vlade i Ministarstva financija te pretežno piše o gospodarskim temama.
“Lista je sastavljena na temelju izvještaja press clipping agencija o tekstovima te audio i video prilozima koji su dostavljani njihovim korisnicima. Dok su prethodnu, 2016. godinu, obilježili parlamentarni izbori pa su na višim mjestima na listi bili plasirani novinari političkih rubrika, 2017. je snažno obilježio slučaj Agrokor”, pojasnio je glavni tajnik DZNAP-a Igor Vukić koji je i izradio popis autora čiji su se radovi najviše distribuirali.
Budući da su korisnici usluga press clipping agencija, uz državna tijela i institucije, najčešće tvrtke i financijske institucije, Vukić ističe da je njihovo zanimanje većinom usmjereno na gospodarske vijesti, ponajprije one u kojima se spominje njihova tvrtka ili djelatnost.
“Prema kraju godine mogao se uočiti i rast broja ukupno prodanih tekstova, što je odraz i općeg buđenja gospodarskih aktivnosti”, rekao je Vukić.
Izvor: Hina/gs