Europska udruga čiji je HRT član: Gledatelji u Hrvatskoj zadovoljni, a rad na HRT-u profesionalan

Pismom premijeru Tihomiru Oreškoviću i predsjedniku Sabora Željku Reineru reagirala je Europska radiodifuzijska unija (EBU), čiji je član HRT.  Sve to HRT je objavio u svom posljednjem Dnevniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Generalna direktorica EBU-a Ingrid Deltenre premijeru Oreškoviću i Reineru pisala “kako bi zbog prijavljenih prijetnji uredničkoj i institucionalnoj neovisnosti javne hrvatske televizije HRT-a izrazila zabrinutost vodeće svjetske udruge javnih medijskih servisa koja zastupa interese 73 organizacije iz 56 zemalja diljem svijeta”.

“HRT je cijenjeni član EBU-a od 1993. godine”, podsjetila je Deltenre i naglasila da su prema spoznajama EBU-a, “nedavne reforme koje je provela aktualna uprava HRT-a postigle znatan uspjeh što je urodilo dosljednim povećanjem gledanosti i većim povjerenjem građanstva. Dapače, HRT je po razmjerno naprednom profesionalnom i tehnološkom statusu jedinstven u jugoistočnoj Europi i čest je slučaj da se EBU-ove članice iz te regije HRT-u obraćaju radi savjeta i zbog stručnosti”.

“Stoga smo osobito zabrinuti zbog informacija o povećanom političkom pritisku kojem je proteklih nekoliko tjedana izložena uprava HRT-a. Neovisnost o političkom i komercijalnom pritisku temeljno je počelo koje javni medijski servisi imaju u svojoj funkciji jamaca slobode izraza i medijskog pluralizma u skladu s člankom 10 Europske konvencije o ljudskim pravima koju je potvrdio Europski sud za ljudska prava kao i mnogobrojni europski i međunarodni standardi”, podsjetila je generalna direktorica EBU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetivši i da je na “državnoj razini HRT zakonski obvezan izaći ususret cjelokupnoj populaciji, pružati usluge svim razinama društva uključujući između ostaloga informiranje te promidžbu nacionalnog identiteta i vrijednosti, obrazovanje i socijalnu koheziju, na taj način HRT – kao i svi javni medijski servisi – pripada samo građanima i samo pred njima snosi odgovornost”. “Ako je javnom medijskom servisu upućena kritika – iz bilo kojeg izvora – primjerena institucija za rješavanje pritužbe je samoregulacijski mehanizam televizijske kuće, a prema potrebi i nadzorno tijelo javnog medijskog servisa”, naglasila je Deltenre.

“Javni medijski servisi u cijeloj Europi mogu se suočiti s izazovima u obrani svoje institucionalne i uredničke neovisnosti. Međutim, u zrelim demokracijama postoji razumijevanje ključne uloge koju javni medijski servis ima u društvu te njegove temeljne važnosti u osiguranju stabilnog okružja lišenog političkog pritiska”, piše i zaljučuje uvjerenjem da će “Oreškovićeva Vlada poštovati ovo osnovno demokratsko načelo i zajamčiti nastavak institucionalne i uredničke neovisnosti javnog hrvatskog medijskog servisa u skladu s europskim zakonom. HRT treba ostati primjer televizijskim kućama u regiji”.

Jean-Paul Philippot, potpredsjednik EBU-a, izjavio je za HRT da je nezavisna javna radiotelevizijska kuća jedan od stupova moderne demokracije i da je to europski standard. “HRT je posljednjih godina pokazao da se modernizirao te stekao povjerenje gledatelja, a tržišni udio, profesionalnost i gledanost povećali su se. Stoga nam služi kao primjer, nama javnim europskim operaterima, u mnogim područjima. Mislimo da je jedna od zadaća hrvatske Vlade zajamčiti uredničku nezavisnost i nezavisnost funkcioniranja HRT-a kao javnog audiovizualnog medija u modernoj europskoj demokraciji”, kazao je Philippot za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP je dolaskom na vlast u pet dana smijenio 40 urednika

Pismo EBU-a i njihova reakcija u neskladu su s tvrdnjama novinara koji su nezadovoljni radom HRT-a i često se žale na nekompetentost unutar sustava, te na odabir rukovoditelja prema političko aktivističkim, a ne prema profesionalnim kriterijima.

“Izmjenama Zakona o HRT-u 2012. Kukuriku koalicija odlučila je da politika postavlja i smjenjuje ravnatelja javnog servisa izravno u Hrvatskom saboru i ne treba se sada čuditi što nova vlast želi konzumirati takav zakon i to u trenutku kada je dio javnosti izrazito nezadovoljan programom javne televizije. Ako se pokaže da je gospodin Radman zaista izgubio političko povjerenje HDZ-a i MOST-a, smatramo da bi i sam trebao razmisliti o ostavci. Hrvatski novinari i publicisti među svojim članstvom imaju veliki broj zaposlenika HRT-a koji se često žale na nekompetentost unutar sustava, te na odabir rukovoditelja prema političko aktivističkim, a ne prema profesionalnim kriterijima”, istaknuo je Siniša Kovačić, predsjednik strukovne udruge Hrvatski novinari i publicisti (HNiP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ je također podsjetio da je SDP prilikom dolaska na vlast za samo 5 dana smijenio čak 40 urednika na javnoj televiziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.