Hrvatska Vlada, kako Jutarnji doznaje, dobila je pismo iz Europske komisije vezano uz našu ideju da nam se produlji rok za korištenje sredstava iz Fonda solidarnosti, pa ćemo morati, sada je sasvim sigurno, dio od 5,1 milijardi kuna vraćati jer ih nećemo stići potrošiti do lipnja.
U dopisu tako piše kako je jasno kako pravila Fonda solidarnosti nalažu da nema niti razmatranja produljenja roka od 18 mjeseci za iskorištavanje sredstava od dana kada nam je novac isplaćen i kako je krajnji rok za to 17. lipnja, piše Jutarnji.
Hladan tuš za Vladu stiže i u ostatku dopisa gdje se izričito kaže kako se od Hrvatske očekuje da već do sredine siječnja pošalje akcijski plan korištenja sredstava iz Fonda, koji će sadržavati informacije o tome što je već isplaćeno, plan za isplate s rokovima i potencijalne mjere za otklanjanje nepredviđenih poteškoća. U tom smislu, savjetuju da se sva tijela za provedbu koriste modalitetima koje je izradilo Ministarstvo kulture.
A tu se nemamo čime pohvaliti jer smo od 5,1 milijardu kuna, od podnesenih zahtjeva od 313 milijuna kuna, do danas isplatili mizernih 119 milijuna kuna, odnosno tek 2,3 posto od ukupnih sredstava koja su nam na raspolaganju.
Traži se i da što prije pošaljemo detaljne informacije o korištenju sredstava Fonda, sa svim potpisanim ugovorima, u brojkama i postocima.
A brojke do danas izgledaju tako da smo zaprimili ukupno 545 projekata vrijednosti čak 11,9 milijardi kuna, a sklopljeno je 316 ugovora u vrijednosti 8,4 milijarde kuna.
Dakle, imamo ugovoreno i više projekata nego što možemo financirati iz Fonda, ali se sredstva ne isplaćuju, a jedino se to računa.
Europska komisija traži i da se pošalje odluka Vlade o osnivanju posebnih odjela u okviru Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja koji su uspostavljeni isključivo za rad na Fondu. Posebne službe unutar Ministarstva oformljene su tek u prosincu prošle godine, godinu dana od dobivanja sredstava.
Podsjećaju također kako su sredstva Fonda solidarnosti namijenjena za hitne operacije nakon šteta, dok se za ostale projekte mogu koristiti sredstva drugih fondova, prenosi Jutarnji.
Obuljen Koržinek sve pokušala opravdati
Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek objasnila je pismo Europske komisije hrvatskoj Vladi da neće produžiti Hrvatskoj rok za potrošnju 5,1 milijarde kuna koje smo dobili za sanaciju hitnih šteta od potresa, javlja Večernji list.
Što je Fond solidarnosti?
– Fond solidarnosti nije fond za obnovu od potresa. Iz fonda se financiraju nužne žurne mjere kako bi se pomoglo ljudima, spriječilo daljnje opasnosti koje bi mogle naštetiti ljudima od nesaniranih građevina – rekla je ministrica. Objasnila je kako je novac iz Fonda solidarnosti puno lakše potrošiti u Petrinji nego u Zagrebu.
– Tip štete u Gradu Zagrebu je takav da zahtjeva sve pripremne radnje da bi se pristupilo samoj fizičkoj obnovi, intervenciji, onome što je prihvatljivo iz Fonda solidarnosti – rekla je Obuljen Koržinek.
Tehnički sastanak
– U pismu piše follow up našeg tehničkog sastanka koji smo održali sa službama EK tijekom prosinca i na kojem smo se dogovorili oko dinamike daljnjeg rada. Cilj pisma bio je potvrditi ono što se dogovaralo na sastanku. Dogovaralo se o provedbi projekata koji se financiraju iz projekata Fonda solidarnosti, o organizacijskoj strukturi i o načinu izvještavanja – rekla je Nina Obuljen Koržinek.
Rekla je i kako Vlada nije tražila produljenje roka.
– Ono što smo znali da će dogoditi jest činjenica da u ćemo u nekim resorima potrošiti puno više od alokacije, a u nekima manje. Manje ćemo sigurno potrošiti u zdravstvu jer ne možemo u pandemiji evakuirati bolnice – rekla je Obuljen Koržinek.
Sljedeći sastanak u ožujku
– Tehnički sastanci služe tome da se prati dinamika. Šest mjeseci prije isteka roka bilo bi neozbiljno od nas što će se realizirati, a što neće do predviđenog roka. Preko osam milijardi kuna projekata je dogovoreno. Sljedeći sastanak imamo početkom ožujka, dotad će biti jasno sve oko dinamike trošenja, a tad ćemo i vidjeti da se i formalno ta odluka o raspodjeli resora uskladi s onim što će biti realno. Fond solidarnosti pokriva jedan mali postotak ukupne štete – rekla je ministrica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/Večernji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.