Eko udruge: Gradnja HE na rijeci Krupi ne bi se trebala ni razmatrati

Foto: Fah

Brojni stručnjaci, kao i djelatnici Parka prirode Velebit protive se gradnji hidroelektrana u zaštićenim područjima, pa i gradnji male hidroelektrane na rijeci Krupi, u Zadarskoj županiji, te smatraju kako institucije ne bi ni trebale razmatrati takve zahtjeve budući da investitori brzo nakon gradnje zaborave na preuzete obveze za zaštitu prirode i okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvo su stajalište u zajedničkom priopćenju iznijele: Svjetska organizacija za zaštitu prirode – World Wide Fund (WWF Adria), Udruga BIOM, Eko pan i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode.

Ekološki aktivisti ističu da je rijeka Krupa najveća pritoka rijeke Zrmanje i sastavni dio Parka prirode Velebit te dio europske ekološke mreže Natura 2000. pa bi izgradnja hidroelektrane u tom zaštićenom području imala velik utjecaj na ekologiju i prirodne karakteristike područja stavljenog pod domaću i međunarodnu zaštitu.

Irma Popović Dujmović, koordinatorica projekata u WWF Adria, posebno ističe da je iznenađujuće loša kvaliteta elaborata zaštite okoliša za zahvat mHE Krupa, posebno zbog niza propusta i nedostatka ključnih podataka za utvrđivanje utjecaja planirane hidroelektrane na prirodu i okoliš rijeke Krupe, Park prirode Velebit. Stručno vodstvo Parka također je protiv izgradnje mHE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Privatni investitor, naime, planira sagraditi hidroelektranu snage 1,6 MW, pregraditi rijeku branom 1,5 m visoku i 45 m dugačku, preusmjeriti tok rijeke cjevovodom kroz brdo na turbinu u dužini od 170 m, urediti dna rijeke u površini od 2.000 metara četvornih te napraviti podzemni kanal kojim bi se hidroelektrana spojila na trafostanicu.

Provedba tih radova značajan je zahvat u kanjonu rječice Krupe, s tim da investitor ne planira nove pristupne putove na tom prilično nepristupačnom terenu, već radove planira izvoditi uz pomoć helikoptera, tvrdi Tibor Mikuška, voditelj projekata u Hrvatskom društvu za zaštitu ptica i prirode.

Upozorava i da se investitor sigurno ni u jednom trenutku nije zapitao o utjecaju buke helikoptera, vrtloga zraka i ispušnih plinova na prirodu i životinjski svijet tog zaštićenog područja, kao i da sve to poništava i samu svrhu i koncept zaštićenih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime Eko pana Denis Frančišković se snažno protivi korištenju rijeke Krupe u hidroenergetske svrhe te podsjeća na njihovo nedavno iskustvo s rijeke Mrežnice i slapa Šušnjar, na kojem je izgrađena mala hidroelektrana Dabrova dolina “koja je prouzrokovala degradaciju lokaliteta i nagrdila krajolik”.

Taj primjer pokazuje da čim se dozvoli gradnja i izgradi neka mala hidroelektrana investitor brzo zaboravi na uvjete zaštite prirode i okoliša pa Vlada RH i odgovorne institucije ne bi ni trebale razmatrati takve projekte, zaključio je Frančišković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.