Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved objavio je kako su u Vukovaru identificirali sedam osoba nestalih u Domovinskom ratu, čiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz dvije grobnice kod Negoslavaca. Među žrtvama iz masovne grobnice su otac i dva sina. Identificiran je i djed kojeg unuk traži već 33 godine.
“Danas smo u Vukovaru identificirali sedam osoba nestalih u Domovinskom ratu, čije smo posmrtne ostatke ekshumirali iz dvije grobnice kod Negoslavaca. Među žrtvama iz masovne grobnice su otac i dva sina. To jasno govori o razmjerima počinjenih zločina, kao i o teškim sudbinama žrtava i njihovih obitelji, koje su 33 godine tragali za svojim bližnjima. Hvala obiteljima na povjerenju i strpljenju. Naša je trajna misija pronaći sve nestale u Domovinskom ratu, omogućiti im dostojno počivalište, a njihovim obiteljima mir. Stoga i ovim putem apeliram na sve koji imaju informacije o nestalima, da nam se s povjerenjem obrate”, objavio je Medved na X-u.
Danas smo u Vukovaru identificirali 7️⃣ osoba nestalih u Domovinskom ratu, čije smo posmrtne ostatke ekshumirali iz dvije grobnice kod Negoslavaca.
Među žrtvama iz masovne grobnice su otac i dva sina. To jasno govori o razmjerima počinjenih zločina, kao i o teškim sudbinama žrtava… pic.twitter.com/NQhEDucdhf— Tomo Medved (@tomo_medved) December 2, 2024
Tekst se nastavlja ispod oglasa
U organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru 2. prosinca identificirano je sedam osoba nestalih i smrtno stradalih u Domovinskom ratu, dvojica hrvatskih branitelja i pet civilnih žrtava, ekshumirani iz dvije grobnice pronađene u rujnu i studenome o. g.
> Kod Negoslavaca pronađeni posmrtni ostaci iz Domovinskog rata: Iskapanja se nastavljaju na još nekoliko lokacija
Uz njihove obitelji, identifikaciji je nazočio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sa suradnicima. Izražavajući sućut obiteljima, istaknuo je punu predanost Vlade RH i Ministarstva hrvatskih branitelja u rješavanju sudbine svih osoba nestalih u Domovinskom ratu. Istaknuo je da su obje grobnice pronađene temeljem informacija dobivenih od Sigurnosno-obavještajne agencije te iznio osnovne podatke o okolnostima nestanka pronađenih osoba.
Odvedeni su uglavnom iz svojih kuća te im se posljednji trag veže uz Negoslavce, gdje su napokon i pronađeni njihovi posmrtni ostaci. Dvije osobe ekshumirane u rujnu 2024. odvedene su u rujna 1991. iz svojih domova u Vukovaru. Među žrtvama iz masovne grobnice su otac i dva sina, odvedeni iz svoga doma na Jakobovcu kod Sotina, a jedna je osoba iz BiH i bio je zaposelnik farme Jakobovac, odakle je i odveden u Negoslavce.
Medved: Podaci govore o razmjerima počinjenih zločina i teškim sudbinama žrtava
„To su podaci koji govore o razmjerima počinjenih zločina, kao i o teškim sudbinama žrtava i vas obitelji, koji ste 33 godine čekali kako bi napokon saznali istinu o sudbini svojih bližnjih“, kazao je u obraćanju obiteljima ministar Medved.
„To je ujedno pokazatelj našeg odgovornog i sustavnog pristupa kakav imamo od prvog dana moga mandata, a rezultati koje imamo ohrabruju nas da nastavimo ustrajno i predano raditi“, dodao je, poručivši: „Naša je misija pronaći sve osobe nestale u Domovinskom ratu, omogućiti im dostojno počivalište, a vama, njihovim obiteljima, mir. Mi smo danas i sve dane i godine s vama u traganju za istinom, a istina je ovaj put otkrivena uz cestu na putu od Vukovara do Negoslavaca.”
Nakon prelimirane obrade posmrtnih ostataka u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Dr. Juraj Njavro u Vukovaru, na Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu u vrlo kratkom roku napravljena je obrada i DNA analiza, na čemu je ministar Medved zahvalio ravnatelju bolnice dr. Anti Blažanoviću i prof. Milovanu Kubatu sa Zavoda za sudsku medicinu i rehabilitaciju Medicinskog fakulteta u Zagrebu, koji su također nazočili današnjoj identifikaciji.
Pojasnio je da, unatoč velikom proteku vremena, modernizacija opreme DNA laboratorija i ulaganje u ljudske kapacitete unaprjeđuje cjelokupan proces te zahvalio obiteljima na povjerenju i strpljenju, kao i svima koji sudjeluju u tom iznimno osjetljivom, složenom i zahtjevnom procesu.
Posebno je zahvalio obiteljima na razumijevanju, strpljenju i povjerenju, kao i svim dionicima procesa na suradnji i predanosti, posebno onima koji neumorno rade u teškim vremenskim i drugim uvjetima.
Alvir: Znali su gdje su i šutjeli 33 godine, ali zahvaljujući hrvatskim institucijama ipak smo korak bliže istini
Dr. Blažanović je istaknuo odgovoran i temeljit pristup u procesu traženja osoba nestalih u Domovinskom ratu, poručivši da će svi uključeni u proces jednako predano, odgovorno i snažno raditi kako bi se saznala istina o svim nestalima, a prof. Kubat istaknuo je da će Zavod i nadalje ustrajno raditi na identifikaciji ekshumiranih i neidentificiranih posmrtnih ostataka.
Predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir izrazila je zadovoljstvo što će sedam žrtava napokon dobiti svoj identitet, a njihove obitelji pronaći svoj mir. Ujedno je izrazila nezadovoljstvo što je prošlo više od tri desetljeća iščekivanja i strepnje koje su obitelji proživjele u traganju za svojim bližnjima, a neki nisu ni doživjeli ovaj dan, iako su oni koji su znali cijelo vrijeme gdje su posmrtni ostaci šutjeli o tome.
Apelirala je na sve one koji još uvijek šute, a znaju, da napokon olakšaju svoju savjest i kažu gdje su druga grobišta, te je zahvalila Ministarstvu hrvatskih branitelja i svima koji neumorno rade na traženju osoba nestalih u Domovinskom ratu, zaključivši da smo današnjom identifikacijom, zahvaljujući hrvatskim institucijama, ipak bliže istini te izrazivši nadu da će i druge obitelji pronaći svoje bližnje.
Unuk pronađenog Ante Korača: Sastali smo se danas ponovno nakon 33 godine
Među identificiranim osobama nalazi se i Ante Korač, čiji unuk Igor se oglasio na Facebooku:
““Tražit ćete me i naći me jer ćete me tražiti svim srcem svojim”.
Jeremiah; 29,13
Često sam citirao ovaj psalm kroz godine i moje molitve su uslišane, PRONAĐEN JE…
Kroz život sam imao dvije želje, jedna je bila da postanem otac, a druga da pronađem djeda i dostojno ga pokopam.
Prva mi se ostvarila sa 40 godina, dobio sam prekrasnog sina, a druga se ostvarila sa 49 godina.
Tu drugu želju dragi Bog i Sveti Ante su ipak čuli i uslišali moje molitve.
Najveći strah je bio kada i ako se djed pronađe hoće li tijelo biti cijelovito, hvala Bogu je.
Ono za čime najviše žalim je to što moj otac nije danas tu uz mene i što nije doživio da pokopa svog oca.
> Potresno pismo Dragani Jeckov članova obitelji nestalih: U vašim Negoslavcima krv je tekla u potocima – Dajte nam tijela! Dajte nam njihove kosti
U trenutku kada sam shvatio da je djed u toj grobnici prva pomisao mi je bila; “Bože da li je tata zato i otišao gore da djedu pokaže brži put kući”..
Ako slučajno nije tako…onda ću samo reći: Tata, obećanje je izvršeno! 🫡
Djede, sastali smo se danas ponovno nakon 33 godine, ali se u isto vrijeme nažalost opet i rastajemo, razlika je samo u tome da ću sada znati gdje si..
Ovo nije zbogom, nije bilo ni u najtežim danima, ovo je samo doviđenja do nekog ponovnog susreta, susreta tamo gore sa tobom i tatom..
Volim Vas obojicu svim srcem, nedostajete neopisivo, počivajte u miru zajedno..
💔🙏🏼🕯️😢
P.S. – Svim svojim srcem svima Vama koji još tražite svoje najmilije, želim da pronađete svoje sinove, kćeri, očeve, djedove, bake, majke…
Svima Vama znanim i neznanima neizmjeno HVALA na nesebičnoj podršci i potpori svih ovih godina..
Za mene sada počinje neko novo poglavlje života, nadam se neko mirnije i spokojnije koliko to može biti u ovom životu, uz moju obitelj i prijatelje..
Djede, tvojim pronalaskom za mene prestaje poglavlje života koje se odnosilo na potragu a ti ćeš sada imati mjesto na kojem ću moći doći upaliti svijeću i popričati s tobom kao nekada.
Ispunio sam očevu i svoju želju da budeš pronađen i dostojno pokopan.
Meni je najvažnije da tvoje kosti sada imaju mir i spokoj.. 🙏🏼
Vrijeme i mjesto pokopa ću objaviti naknadno..”, objavio je Igor Korač.
Priča o Koraču
O Koraču je više puta pisala književnica i kolumnistica Tanja Belobrajdić na direktno.hr. Dio donosimo u nastavku:
“Tijekom bitke za Vukovar, među ostalim braniteljima, grad pod opsadom branio je i Antin sin, a Igorov otac – Ivan, koji će u široj javnosti ostati zapamćen po poznatoj, zlokobnoj snimci beogradske televizije na kojoj njihove dojučerašnje susjede srpske nacionalnosti, Jelica Janković i Nada Todorović, po ulasku JNA i srpskih paravojnih postrojbi u grad, nabrajaju imena hrvatskih branitelja, prokazujući ih – Tomislav Pap, Došen, Molnar, Dane, Ivan Korač itd. a jedna od njih, Nada Todorović, pri tome kaže: “Tog Korača objesite pred Olajnicom, da visi!”.
Ante i Milica Korač ostali su u svome domu na Jakobovcu, dva i pol kilometra udaljenom od druge VUPIK-ove farme, kasnije – stratišta Ovčara, okruženi JNA i srpskim paravojnim jedinicama koje su zaposjele ove pustare početkom mjeseca rujna i utvrdile artiljerijske položaje.
Antin unuk Igor Korač, u to vrijeme šesnaestogodišnjak koji se s majkom nalazio u progonstvu, svojevremeno je ispričao: “Kada su farme zauzete, počelo je s prijetnjama ljudima koji su tamo živjeli, ispitivanja, upadanja u kuće. Jednoj su grupi ljudi među kojima je bila i moja baka, njih trideset do četrdeset, dana 4. rujna ’91. dozvolili da ode. Moj djed nije htio ići, iako ga je baka usrdno molila. Rekao joj je da je on star, tvrdio je kako ga nitko neće dirati jer ni on nikada nikome nije učinio ništa zlo… Da će čuvati kuću, hraniti kokoške… Nije bio jedini koji je tako razmišljao, danas se skoro svi vode kao nestali”.
> Kod Vukovara pronađena nova masovna grobnica, traga se još za 1.800 nestalih
Svjedokinja koja je preživjela njihovo nasilno odvođenje ispričala je kako su ih dana 28. studenoga 1991. sve izveli, potrpali u nekakav kamion i odvezli u Negoslavce, a Igor se ogorčeno prisjetio: “Rekla mi je da joj je u tom kamionu moj djed dao cigarete uz riječi – ‘Uzmi, meni više neće trebati’. Sigurno je bio svjestan onoga što će uslijediti i nije se prevario. Čim su se zaustavili u Negoslavcima, rulja ga je skinula s kamiona i počela mlatiti… Lopatama, kundacima, s čim su stigli… Nju su odveli dalje, pa više nije znala što se s djedom događalo, zadnje mi je rekla – ‘Znaš, unatoč tome što su mu radili, tukli su ga strašno cijelim putem, glasa nije pustio…’
Druga žena koja je preživjela negoslavački podrum mi je ispričala ostalo; od grupe koju su s njim doveli i zatvorili u podrum u kojem je i ona bila, moj je djed je najduže preživio, otprilike šest dana. U tom su ga podrumu, bio je to podrum tadašnje MZ Negoslavci, zgrada današnje Opštine Negoslavci, kao i sve ostale, užasno fizički zlostavljali. Ruke su mu, kad ga je posljednji put vidjela prije negoli su ga odveli na ispitivanje s kojeg se nije vratio, bile svezane bodljikavom žicom”.”
Od 2016. identificirano 280 hrvatskih branitelja i civila iz Domovinskog rata
U mandatu ministra Medveda, od 2016. godine proces traženja osoba nestalih u Domovinskom ratu intenzivirao se i ojačao u svim segmentima, posebno u pogledu institucionalnog pristupa i metodologije rada te osnažene međuresorne suradnje, kao i kroz partnerstvo s udrugama koje okupljaju obitelji nestalih osoba.
Tako su u razdoblju od 2016. godine provedena terenska istraživanja na 406 lokacija, pretraženo je više od 980 tisuća četvornih metara, pronađeno je šest masovnih i niz pojedinačnih grobnica te je u tom razdoblju sveukupno ekshumirano najmanje 197 osoba, a identificirano 280 hrvatskih branitelja i civila.
Sve masovne grobnice pronađene su na širem vukovarskom području, i to: kod Marinaca (2018.) iz koje su ekshumirane i identificirane četiri osobe, kod Bobote (2022.) iz koje je ekshumirano 13, a identificirano 12 osoba, Šarviz dola (2023.) iz koje su ekshumirani i identificirani posmrtni ostaci 11 osoba, u Bogdanovcima su ove godine ekshumirane četiri osobe, na Petrovačkoj doli najmanje 10 osoba te kod Negoslavaca pet danas identificiranih osoba, dok su dvije osobe iz pojedinačne grobnice pronađene također kod Negoslavaca.
Hrvatska traga za još 1782 osobe nestale u Domovinskom ratu
Republika Hrvatsa traga za još 1782 osobe nestale u Domovinskom ratu. Najveći broj neriješenih slučajeva je s područja Vukovarsko-srijemske županije, njih 489, a s područja Grada Vukovara 365. gdje su u proteklih osam godina istražene 142 lokacije te su i trenutačno u tijeku pretraživanja određenih lokacija.
Nakon pronalaska posmrtnih ostataka na Petrovačkoj doli, čija je obrada još u tijeku, nastavlja se intenzivna pretraga i tog sumnjivog područja, koje više nije aktivno odlagalište otpada, a česte pretrage terena provode se i na području Banovine te zapadne Slavonije.
U tijeku je i revizija svih ekshumiranih neidentificiranih posmrtni ostataka i prikupljanje dodatnih krvnih uzoraka, što je zahvaljujući suvremenoj opremi i dodatnim uzorcima krvi već rezultiralo identifikacijama žrtava.
Ministar Medved pozvao je sve obitelji na suradnju i u tom pogledu, napose članove obitelji koji to do sada nisu učinili, kao i one kod kojih je nedostatno uzoraka, da daju krvne uzorke jer je to preduvjet za uspješnu identifikaciju. Svi koji to trebaju učiniti o tome su i obaviješteni.
I ovom prilikom pozvali su sve koji mogu pomoći u pronalasku nestalih osoba da svoja saznanja podijele s Ministarstvom hrvatskih branitelja ili drugim nadležnim tijelima Republike Hrvatske kako bi pridonijeli rješavanju ovog prioritetnog humanitarnog pitanja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa