Traje izborna šutnja, znate li kolike su kazne za kršenje?

europski
Foto: iStock

Ovog tjedna održavaju se izbori za Europski parlament. U nekim državama izbori su već počeli dok će se u Hrvatskoj održati u nedjelju 9. lipnja. Kao i za parlamentarne izbore, i za europske vrijedi izborna šutnja. No, na izborima za EP kazne za kršenje šutnje puno su veće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska će u nedjelju izabrati svojih 12 predstavnika u Europskom parlamentu. Službena kampanja službeno je počela 24. travnja, a završava 24 sata prije dana održavanja izbora. Tada nastupa vrijeme izborne šutnje.

>Što je izborna šutnja i čemu služi?

Izborna šutnja nastupila je s petka na subotu, odnosno sa 7. na 8. lipnja u ponoć. Šutnja traje cijelu subotu i na dan izbora sve do zatvaranja birališta, do 19 sati 9. lipnja. Izborna šutnja zapravo je o zabrana bilo kakve političke promidžbe netom prije i za vrijeme trajanja demokratskih izbora.

“Na dan održavanja izbora članova u Europski parlament do zatvaranja birališta, kao i 24 sata prije dana održavanja izbora zabranjuje se svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua nositelja kandidacijskih lista, odnosno kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela”, stoji na stranicama DIP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike kazne za kršenje šutnje

Kao jedno od mogućih objašnjenja izborne šutnje spominje se teza o tome da je biračima potrebno određeno vrijeme šutnje kako bi na miru donijeli odluku.

>Polšak Palatinuš: Psssssst!

Za kršenje šutnje predviđene su i novčane kazne. U slučaju izbora za Europsku parlament te kazne su uistinu velike. Tako za prekršaj šutnje kazna za fizičku osobu iznosi 398 eura, za kandidate to je od 1327 eura do 3980 eura. Za pravne osobe kazne su od 13 200 eura do 66 000 eura, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi od 1 327 eura do 3 981 eura.

Europski izbori u Hrvatskoj

Podsjetimo, ovu su četvrti europski izbori za Hrvatsku. Prvi su održani 14. travnja 2013. godine, prije službenog ulaska u EU-u, 1. srpnja te godine. Tada je birano 12 zastupnika, a mandat im je trajao samo godinu jer su se iduće, 2014. godine održavali redovni europski izbori. Posljednji europski izbori održani su u svibnju 2019. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Objavom kandidacijskih lista službeno počela kampanja za Europski parlament

Ove je godine manje lista i manje kandidata nego je to bilo 2019. Ove godine za 12 mjesta u Europskom parlamentu natječe će se 25 lista, 23 stranačke i dvije nezavisne. Na njima su imena 300 kandidata. Prije pet godina bile su 33 liste i 396 kandidata.

Sve liste kandidata možete pogledati u dokumentu:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.