Što je izborna šutnja i čemu služi?

Foto: Fah

Što je izborna šutnja? Čemu služi? Kada počinje? Do kada traje? Tko se osim Hrvatske pridržava tog pravila?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izborna šutnja pred ove parlamentarne izbore započinje u ponoć dan prije izbora odnosno u trenutku prelaska s 15. na 16. travnja i traje do zatvaranja birališta. Točnije, do 17. travnja u 19:00 sati.

Kako javlja DIP, zabrana izborne promidžbe za glasovanje u inozemstvu traje od 15. travnja 2024.
od 00:00 sati do 17. travnja 2024. do 19:00 sati.

Riječ je, zapravo, o zabrani političke promidžbe netom prije i za vrijeme trajanja demokratskih izbora. Kao jedno od mogućih objašnjenja spominje se teza o tome da je biračima potrebno određeno vrijeme šutnje kako bi na miru donijeli odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema definiciji na stranici Državnog izbornog povjerenstva (DIP), “na dan održavanja izbora do zatvaranja birališta, kao i 24 sata prije dana održavanja izbora zabranjuje se svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua nositelja lista, odnosno kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.

Možda će vas zanimati

Parlamentarni izbori: Što sve podrazumijeva izborna šutnja?

DVA DANA I KONAČNA ODLUKA

Kako je drugdje?

U Italiji izborna šutnja traje jednako dugo kao i kod nas. Neki podaci, međutim, spominju i period zabrane objave rezultata anketa te promociju kandidata isključivo na televizijskim programima koji su pristali na regulirano izborno oglašavanje.

Pravilo u Italiji je i da najmanje 200 metara od biračkih mjesta ne smiju biti istaknuti nikakvi promidžbeni materijali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U još jednoj susjednoj zemlji, Sloveniji, izborna šutnja počinje 24 sata prije dana izbora Slovenija. Isto pravilo ima i Poljska.

S druge strane, izborna šutnja ne postoji npr. u Finskoj i Nizozemskoj. Termin izborne šutnje ne poznaju ni Sjedinjene Američke Države.

Možda će vas zanimati

DIP: 'Poštuje se izborna šutnja'

Na nedjeljnim predsjedničkim izborima tri milijuna 855 tisuća birača u Hrvatskoj i inozemstvu odlučivat će tko će idućih pet godina biti hrvatski predsjednik

Izborna šutnja, kršenje i kazne

Za povredu izborne šutnje zakonom su predviđene novčane kazne u iznosu od nekadašnje tri tisuće kuna, pa naviše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, iz Državnog izbornog povjerenstva za Narod.hr potvrdili su da se to ne primjenjuje u slučaju parlamentarnih izbora.

Novčane kazne, dakle, primjenjuju se za kršenje šutnje samo na lokalnim i izborima za EU parlament.

Prije dvije godine radilo se o uistinu pozamašnim ciframa. Iznosi kazni kretali su se od tri tisuće kuna za fizičku, do pola milijuna kuna za pravnu osobu. Kandidati koji su kršili izbornu šutnju mogli su biti kažnjeni iznosima od 10 tisuća do 30 tisuća kuna.

Izborna šutnja, mediji i internet

Mediji i medijski nakladnici trebaju se suzdržati od objavljivanja fotografija, izjava, intervjua, navođenja izjava ili pisanih djela svih izbornih sudionika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, mediji iz svojih sadržaja trebaju ukloniti sve što predstavlja izbornu promidžbu. To se odnosi na reklame, linkove, oglase i bannere na portalima koji vode na mrežne stranice izbornih kandidata i stranaka.

Dakle, kazne za kršenje šutnje u slučaju parlamentarnih izbora ne postoje.

No, sve i da zakon to određuje, kontrola je gotovo nemoguća na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.