Evo prijedloga kamo otići s djecom za praznike: Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj

Muzej
Foto: Muzej Domovinskog rata Karlovac - Turanj

Karlovac je za vrijeme Domovinskog rata bio jedna od najvažnijih točaka ratovanja. Na području grada i okolice vođene su žestoke borbe. Za agresora Karlovac je predstavljao okosnicu zamišljene linije granice paradržave “Republike Srpske Krajine”, dok je za Hrvatsku predstavljao simbol hrvatstva i zadnjeg većeg otpora prije glavnog grada – Zagreba. I danas je snažna povezanost Karlovca i Domovinskog rada. U njegovoj gradskoj četvrti Turanj smjestio se najpoznatiji muzej Domovinskog rata u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj

Naselje Turanj nije slučajno dom muzeja Domovinskog rata. Turanj je bio presudna strateška točka u obrani grada Karlovca. Obranom Turnja zaustavljen je agresorski pokušaj zauzimanja Karlovca i presijecanja Hrvatske. Turanj danas predstavlja simbol obrane Hrvatske i hrabrosti hrvatskih branitelja, a muzej u Turnju osigurava garanciju da sjećanje na te ponosne dana nikad neće izblijediti.

Sve spremno za otvorenje Muzeja Domovinskog rata na Turnju: Ovdje se branio Karlovac i Hrvatska

Muzej Domovinskog rata smješten je na tri etaže obnovljene stare austrougarske vojne zgrade, koja je među hrvatskim braniteljima za vrijeme rata kolokvijalno nazivana “Hotel California”. Prizemlje zgrade rezervirano je za muzejsku suvenirnicu i spomen-sobu poginulim karlovačkim braniteljima. Prvi kat dom je stalne izložbe “Karlovac 1991.-1995.” koja posjetiteljima zorno predočava tadašnju obranu Karlovca, ali i živote civila za vrijeme Domovinskog rata. Na drugom je katu “Californije” nalazi se dvorana za povremene izložbe te knjižnica s čitaonicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Foto: Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj

“Karlovac 1991.-1995.”

Stalna izložba multimedijski je podijeljena na 6 cjelina. “Kako je počeo rat” uvodna je cjelina koja prikazuje političku i ekonomsku situaciju pred raspad SFRJ. U drugoj pod nazivom “Virovitica-Karlovac-Karlobag” posjetitelji mogu saznati koji su bili ciljevi velikosrpske ideologije te kako je počela agresija na RH. Hrvatski branitelji i njihovi životi na prvoj crti bojišnice centar su glavne, treće cjeline pod nazivom “Postali su branitelji”. Četvrta cjelina prikazuje društvenu, kulturnu i gospodarsku sliku Karlovca za vrijeme Domovinskog rata. VRO OLuja prikazana je u petoj cjelini pod nazivom “Pobjeda”. Šesta i posljednja cjelina nalazi se u vanjskom prostoru muzeja te prikazuje borbena vozila I vojnu tehniku.

Karlovac, 5.7.2019. – Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović prisustvovala je otvaranju Muzeja Domovinskog rata Karlovac – Turanj. Na fotografiji kolinda Grabar-Kitarović.
foto HINA/ Mladen VOLARIĆ/ mv

Posebnu atrakciju muzeja čini preko 400 originalnih muzejskih predmeta: vojne karte, amblemi, uniforme, oružje…

Muzej

Tekst se nastavlja ispod oglasa
(VIDEO, FOTO) U Karlovcu otvoren Muzej Domovinskog rata: Turanj nikada nije pao!

Začetnik i misija muzeja

Dubravko Halovanić, brigadir u miru, idejni je začetnik Muzeja Domovinskog rata u Turnju. On je i prikupio prve predmete vojne tehnike koji su na ovoj lokaciji bili postavljeni prije otvaranja muzeja. Misija muzeja kroz sve njene izložbe i programe je promicanje vrijednosti Domovinskog rata i ideje domoljublja te humanizma. Osim učenju temeljih vrijednosti Domovinskog rata “Muzej Domovinskog rata Karlovac – Turanj” svojim sugrađanima i svim posjetiteljima povremeno nudi i razne edukacije, tečajeve, tribine, okrugle stolove koje svi zainteresirani mogu posjetiti.

Svi zainteresirani muzej mogu posjetiti od utorka do petka od 08-18 h te vikendom od 10-18 h.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.