Udruga Proljeće – privatnih vlasnika stanova i kuća grada Splita i SD županije pisala je premijeru Andreju Plenkoviću zbog prijedloga izmjena Zakona o najmu stanova, koje je Vlada uputila u saborsku proceduru, a kojim se ukidaju “zaštićeni najmoprimci”.
Ovo su tvrdnje koje oni iznose:
1. Vlasnici stanova nemaju pristup svom privatnom vlasništvu i često plaćaju pričuvu koja je veća od “zaštićene najamnine”
2. “Zaštićeni najmoprimci” plaćaju „zaštićenu najamninu“ od cca. 2kn/m2 u središtima gradova
3. Preko pola “zaštićenih najmoprimaca” ima druge vlastite nekretnine
Prema podatcima Državnog zavoda za statistiku iz 2002. godine na uzorku od 3009 tzv. zaštićenih najmoprimaca, za navedene zaštićene najmoprimce vrijedi sljedeće:
– 1083 (35.99%) zaštićenih najmoprimaca ima 1 vlastiti stan ili kuću, a živi u tuđem
– 316 (10.50%) zaštićenih najmoprimaca ima 2 vlastita stana ili kuću, a živi u tuđem
– 105 (3.49%) zaštićenih najmoprimaca ima 3 vlastita stana ili kuću, a živi u tuđem
4. Prosječna površina stanova u kojima žive je 91.36 m2, a uglavnom se nalaze u užim središtima grada
5. “Stanarsko pravo” ne postoji u zakonima RH. Zakonom o najmu stanova iz 1996. godine prestalo je postojati „stanarsko pravo“ te da važeći zakoni Republike Hrvatske ne poznaju stanarsko pravo.
6. Samo 19 (0.51%) svih zaštićenih najmoprimaca spada u braniteljsku populaciju.
7. Europski sud za ljudska prava je presudio u korist vlasnika – vlasnici okupirane imovine imaju pravo na novčanu odštetu za nemogućnost uživanja svoje privatne imovine, a to je potvrđeno i na domaćim sudovima. Svako odugovlačenje povrata imovine znači veće odštete koje će u konačnici platiti porezni obveznici.
8. Vijeće ministara EU je tražilo od RH da sukladno navedenim presudama donese pozitivne izmjene zakonskih propisa do 31.12.2017. godine, sukladne ovim presudama, u suprotnom Hrvatskoj prijete kazne.
Izvor: narod.hr