Peternel o ‘zaštićenim najmoprimcima’: Štiti se crvena buržoazija

peternel hrastić
Foto: Domovinski pokret

Igor Peternel, predsjednik Domovinskog pokreta Grada Zagreba i Josip Hrastić, tajnik udruge ‘Vlasništvo i posjed’ na konferenciji za medije upozorili su na stanje ljudskih prava u Zagrebu i Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je 2014. godine na Europskom sudu za ljudska prava pravomoćno osuđena zbog kontinuirane povrede ljudskih prava vlasnika stanova u kojima žive silom nametnuti stanari, tzv. ‘zaštićeni najmoprimci’.

RH je od tada pod pojačanim nadzorom Odbora ministara Vijeća Europe i pod pritiskom izmjene svog zakonodavstva. Tek je krajem 2018. donesen novi Zakon o najmu stanova prema kojem bi ‘zaštićeni’ 2023. morali napustiti stanove, ali ga je Ustavni sud 2020., pod očitim političkim diktatom, u cijelosti poništio. Prošle su dvije godine da se nije učinilo ništa, a u međuvremenu država plaća enormne iznose odšteta vlasnicima koji su tužili RH, dok ‘zaštićeni’ i dalje stanuju u tuđim privatnim stanovima.

Od prvih presuda nije se napravilo suštinski ništa

Peternel je uvodno poručio kako su prije nekoliko dana iz Europskog suda za ljudska prava ponovno  došle dvije presude za jedan stan u Zagrebu, jedan u Splitu gdje se traži od Republike Hrvatske da prilagodi zakonodavstvo odnosno da konačno počne dosljedno primjenjivati konvencije o ljudskim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Od 2014. godine kada su stigle prve presude pa do dan-danas nije se napravilo suštinski ništa, ljudi i dalje ne mogu uči u svoje otete stanove. Iz potpuno nepoznatih razloga Hrvatska se sramoti i iz državnog proračuna se plaćaju ogromne odštete”, izjavio je Peternel.

Peternel: “Štiti se crvena buržoazija”

Peternel navodi kako smo jedna od rijetkih zemalja koja ne provodi odluke i presude Europskog suda za ljudska prava.

”Štiti se crvena buržoazija, njeni nasljednici koji se danas pretvaraju u otimače i uzurpatore onoga što su još njihovi djedovi uzurpirali, a kasnije i očevi. Mi ne možemo shvatiti zašto se dozvoljava da se štite te elite, da se zakoni i odluke Europskog suda za ljudska prava ne provode i da se vlasnicima i nasljednicima, odnosno današnjim vlasnicima njihovo vlasništvo konačno, nakon toliko godina, vrati”, poručio je Peternel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrstić: “Hrvatski porezni obveznici morali su izdvojiti 2,2 milijuna kuna štete”

Hrastić je poručio kako se udruga ‘Vlasništvo i posjed’ bavi problemima stanova u kojima žive zaštićeni najmoprimci, a u vlasništvu su fizičkih osoba te da se trenutno nalaze u situaciji gdje nema niti naznake novog zakona.

”Ono što je izvjesno je da sve to skupa košta stotine i stotine milijuna kuna, sad je već potpuna rutina da se vlasnicima dodjeljuju odštete na hrvatskim sudovima za što se dosta treba pomučiti. Europski sud za ljudska prava uredno donosi nove presude, a za posljednje četiri samo, hrvatski porezni obveznici morali su izdvojiti 2,2 milijuna kuna štete. Više-manje svi vlasnici su tužili državu, štete su milijunske i postavlja se pitanje: – O čemu se tu radi i zašto država ne reagira? Koga se to štiti i tko je toliko važan da se stotine milijuna kuna bacaju u vjetar?!”, zapitao se Hrastić.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.