Zvonimir Dobrović, direktor festivala Queer Zagreb i predsjednik LGBTQ udruge Domino, nedavno se obrušio na bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića jer je za 50% srezao godišnja sredstva za njihov festival Queer Zagreb, za koji Dobrović tvrdi da je prepoznat kao “kvalitetni festival ovdje u Hrvatskoj”. Ustvari, riječ je o najvulgarnijim aktivističkim performansima, što je moguće vidjeti iz priloženih snimki zaslona video isječaka, koje je udruga Domino objavljivala do 2013. (upozoravamo čitatelje da su slike vulgarne i eksplicitne):
U zadnjih 12 godina Ministarstvo kulture je za ovakve performanse u sklopu festivala udruge Domino izdvojilo oko 1,5 milijuna kuna, iako je razvidno da ovaj festival ne zadovoljava temeljne kriterije natječaja na kojem je dobio ta sredstva, a to su:
– važnost programa za očuvanje kulturne baštine i kulturnog identiteta,
– promicanje hrvatske kulture u svijetu i uključenost u europske i međunarodne kulturne mreže i projekte,
– opći interes za kulturni razvitak kao i posebni interesi prema područjima obrazovanja, znanosti, gospodarstva, turizma itd. te
– promicanje programa za djecu i mlade.
Podsjećamo, oko festivala Queer Zagreb se 2013. podigla velika prašina u javnosti zbog tadašnjeg gostovanja promotora legalizacije pedofilije Gerta Hekme u sklopu tog festivala i njegovog intervjua za Tportal u kojem je otvoreno zagovarao legalizaciju pedofilije.
Hekma je predavač o seksualnosti na Sveučilištu u Amsterdamu, bivši član uredničkih vijeća pedofilskog časopisa Paidika: The Journal of Paedophilia (1988.-1997.) i časopisa Perversions (1993.-1996.) te autor Enciklopedije perverzija. Tportal je prenio njegovu izjavu u kojoj se otvoreno zalaže da zakonski budu dopušteni spolni odnosi s desetogodišnjacima. Izjava je, kao i naslov intervjua “Homoseksualnost i pedofilija su povijesni suputnici” uklonjena sa stranice nakon negativnih reakcija čitatelja:
“Moje je mišljenje da su mladi seksualna bića te da sve ranije postaju svjesni seksa zbog sveopće seksualizacije Zapada. Danas u Nizozemskoj i desetogodišnjaci znaju, ako su gej, izraziti to. Sviđa mi se taj princip samoodređenja. Ako im se sviđa imati seks s nekim svojih godina ili starijim (a mislim da mnogi preferiraju starije partnere), to im treba biti dozvoljeno. Uvjet je da znaju što čine i dobrovoljno pristaju na to. Zato trebaju dobiti dobro seksualno obrazovanje koje će ih pripremiti za seksualni život.“, ističe Hekma te nastavlja: „ Moj stav prema seksualnom zakonodavstvu je takav da treba progoniti ljude koji zlostavljaju druge – kada se nanesu povrede ili se seks dogodi bez pristanka druge osobe. To možda nije jednostavno definirati ili dokazati na sudu, ali ako ljudi znaju što čine u seksualnom kontekstu, samima će im biti jasnije što znači pristanak, a što odbijanje. Seks je većinom aktivnost koja donosi zadovoljstvo i koju djeca trebaju naučiti prakticirati na ugodan način, umjesto da moraju godinama čekati da ga isprobaju. Posebno sam zabrinut za queer klince koji iskorače iz ormara s deset godina, a onda moraju čekati još šest godina da bi im po zakonu bilo dozvoljeno ići vlastitim putem. U međuvremenu su isporučeni heteroseksualnim obiteljima, školama i drugim institucijama. Dobna granica za seks velika je prepreka LGBT emancipaciji.”
Dobrović je tom prilikom negodovanje javnosti zbog Hekminog gostovanja stavio u kontekst tadašnje polemike oko zdravstvenog odgoja, izjavivši da se “navedene aktivnosti Queer Zagreba instrumentaliziraju kao povod za još jedan napad na uvođenje zdravstvenog odgoja u hrvatske škole prema odobrenom Kurikulumu [zdravstvenog odgoja]”. Pritom je ustvrdio kako je njegov festival otvorio “bitna pitanja u domaćem kulturnom, ljudskopravaškom i medijskom prostoru: nadilaženje označavanja različitih seksualnih orijentacija kroz prizmu grijeha, zločina i bolesti, osvještavanje razine homofobije u hrvatskom društvu, potreba zakonskog prepoznavanja zločina iz mržnje, potreba uvođenja zdravstvenog odgoja u škole koji će uključivati i edukaciju o homoseksualnosti”. Udruga Domino je za realizaciju festivala 2013. godine od Ministarstva kulture dobila 140 tisuća kuna u okviru financiranja trogodišnjih programa (2013.-2015.).
Tekst se nastavlja ispod oglasa