U sklopu velike ekološke akcije “Čišćenje bez granica”, više od dvjesto ronilaca iz Hrvatske i Slovenije očistilo je u nedjelju podmorje na pet lokacija u Savudrijskoj vali, a otpad je uklonjen s površine veće od pedeset kilometara četvornih.
Osim luke Piran i Savudrija, čišćeno je podmorje kraj kampa Veli Jože te ono u Zabratiji i Bašaniji, a sudionici akcije suglasni su da otpad u moru nema nacionalnost te kako zemlje trebaju surađivati u brizi za budućnost mora i podmorja, priopćili su organizatori.
„Osamdeset posto otpada u moru dolazi s kopna, a osamdeset posto tog otpada je plastika. Sva plastika iz otpada kad-tad postaje mikroplastika koja ulazi u hranidbeni lanac živih organizama u moru, pa i onih na kopnu. Stoga je nužna edukacija mladih kako bi se smanjila količina otpada u Jadranskom moru“, kazao je državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Mario Šiljeg.
Izlovljene kamionske gume, plastične čaše, građevinski otpad
Neobičan podvodni ulov ronilaca u Savudrijskoj vali to je i potvrdio, a izlovljeni su, među ostalim, kamionska guma, građevinski otpad te plastične boce i čašice jogurta.
„Ovo smo prekrasno more dobili na čuvanje za generacije koje dolaze i zbog toga se prema njemu trebamo odnositi odgovorno. Nažalost, čak sedamdeset i dva posto svih voda u Europi su zagađene mikroplastikom“, rekao je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš.
Gradonačelnik Pirana Đenio Zadković kazao je kako se u akciji Čišćenje bez granica osjeća prijateljski duh ljudi s tamošnjeg područja. „Državne institucije, poduzeća i mi sami trebamo skupiti snage da pronađemo inovativan i efikasan način na koji ćemo održivo živjeti neovisni od plastike“, poručio je.
S njim se složio i gradonačelnik Umaga Vili Bassanese koji je rekao da granica služi i kako bi spajala, odnosno isticala bogatstvo različitosti.
Prijateljstvo susjednih zemalja potvrdili su i Branko Roglić, počasni konzul Slovenije u Hrvatskoj, te Božo Dimnik, počasni konzul Hrvatske u Sloveniji. Dimnik se pritom predstavio i kao najstariji ronilac na Jadranu te upozorio da njegovi posljednji uroni svjedoče o smanjenju ribljeg fonda te devastaciji podmorja koje se teško može oporaviti.
„Glavni je cilj ekološke akcije Čišćenje bez granica, osim samog čišćenja podmorja, povezivanje hrvatskih i slovenskih ronioca te podizanje svijesti djece i mladih o važnosti očuvanja mora i prirode. Zbog toga je s akcijom povezana IV. Međunarodna dječja ronilačka eko patrola. U sklopu nje djeca pod vodstvom instruktora ronjenja pomažu u čišćenju mora uz obalu u kampu Veli Jože“, kazala je u Andreja Vedrina direktorica Promocije ronjenja, organizatora akcije.
Čišćenje bez granica i IV. Međunarodna dječja ronilačka eko-patrola održavaju se pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović i predsjednika Republike Slovenije Boruta Pahora te pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Grada Umaga i Grada Pirana.
Promocija ronjenja akciju je organizirala uz potporu tvrtke Electrolux, a suorganizatori su ronilački klub HRVI Nemo-Adriatic, PGD Piran, Zagrebački holding te njegova podružnica Vladimir Nazor.
Tekst se nastavlja ispod oglasa