(FOTO) Malteška predsjednica počela posjet Hrvatskoj

Foto: Fah

Malteška predsjednica Marie-Louise Coleiro Preca, koja je u ponedjeljak počela dvodnevni posjet razgovorom u Zagrebu s hrvatskom kolegicom Kolindom Grabar-Kitarović objavila je da Malta ukida ograničenja za hrvatske radnike, a odluka odmah stupa na snagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je povijesni posjet, ne samo zato što je to prvi put da čelnik Malte stiže u Hrvatsku nakon desetljeća, nego jer je rijetkost da se sastanu dvije žene na čelu država, rekla je Coleiro Preca na Pantovčaku nakon razgovora s predsjednicom Grabar-Kitarović kojim su dominirale teme gospodarske i sigurnosne suradnje.

“Malta je upravo obavijestila Europsko vijeće da se ukidaju sve restrikcije na zapošljavanje hrvatskih državljana na Malti”, izvijestila Grabar-Kitarović nakon susreta.

“Kao hrvatska predsjednica želim da naši državljani ostanu u Hrvatskoj, ali isto tako držim da je naša dužnost boriti se za njihovu jednakopravnost unutar institucija Europske unije i unutar država članica”, naglasila je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država s oko 450 tisuća stanovnika, Malta je lani zabilježila rast BDP-a od 5,5, posto, a Europska komisija ove godine prognozira joj snažniji rast od 7,2 posto. Predsjednica te otočne države istaknula je da ona bilježi gotovo punu zaposlenost te da velik broj europskih državljana već radi na njezinu teritoriju.

Brojno malteško poslovno izaslanstvo

Sastanak dviju čelnica nastavlja se na prošlogodišnje putovanje hrvatske predsjednice na Maltu, a Coleiro Preca je u Zagreb stigla sa snažnim poslovnim izaslanstvom većinom iz građevinskih, turističkih i visokotehnoloških tvrtki, ali i onih koji se bave reciklažom te predstavnika aviokompanije Air Malta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadam se da ćemo uskoro razgovarati o uspostavi izravnih zrakoplovnih veza” između dviju država, rekla je Grabar-Kitarović i dodala da raste broj malteških turista u Hrvatskoj.

Prema popisu Hrvatske gospodarske komore (HGK) u izaslanstvu su predstavnici 32 tvrtki i organizacija.

“Moram kazati da ugodno iznenađuje interes malteških biznismena za poslovanje s Hrvatskom, a tu je puno mogućnosti”, naglasila je hrvatska predsjednica uoči Hrvatsko-malteškog gospodarskog foruma koji se ponedjeljak održava u prostorijama HGK-a i na kojemu će se potpisati ugovor o suradnji između dviju gospodarskih komora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suradnja dviju zemalja ima potencijala posebno u pomorskoj dimenziji, od morskog prometa i ribarstva, do zaštite zaliha riba, naglasila je Grabar Kitarović. Istaknula je da su Malti na raspolaganju hrvatske luke Rijeka i Ploče putem kojih može izvoziti svoje proizvode na europsko tržište.

Malta i Hrvatska mogu razmjenjivati iskustva u turizmu, a pogodne gospodarske grane za suradnju su i petrokemijska industrija, farmaceutika, agrikultura, prerađivačka industrija, telekomunikacije, visoke tehnologije te brodogradnja u kojoj se već bilježe investicije. Malteška predsjednica u utorak će posjetiti i Institut Ruđer Bošković.

Geopolitička pitanja

Grabar-Kitarović istaknula je kako će Hrvatska uoči svog mandata u prvoj polovici 2020. učiti iz prošlogodišnjeg malteškog predsjedanja Europskom unijom u kojem je dokazala da za to nije važna “veličina zemlje, nego veličina ideje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi s Maltom inozemno su bitni i zbog jačanja “sredozemne dimenzije hrvatske vanjske politike”, smatra predsjednica.

“Uvijek govorim da Hrvatska mora iskoračiti široko izvan svog prostora jugoistoka Europe i pridonositi ne samo razvoju EU-a i NATO saveza, nego i onih rubnih područja koja su toliko bitna za našu sigurnost i stabilnost, a to je prostor Mediterana, sjeverne Afrike i Bliskog istoka. Hrvatska i Malta se tu suočavaju s istim izazovima, posebice s migracijama o kojima smo detaljno raspravljali”, zaključila je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.