Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Napad na slobodu govora na Malti, članici EU-a: Bivši homoseksualac mora na sud jer je govorio o vlastitom iskustvu

Podijeli

Tridesettrogodišnji Matthew Grech s Malte mogao bi biti prva osoba osuđena zbog promicanja konverzijske terapije homoseksualaca i to samo jer je javno progovorio o svom iskustvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grech je u javnom istupu rekao da se ne slaže s izrazom “konverzijska terapija” i da je napustio svoj homoseksualni identitet nakon što je postao kršćanin – bez ikakve vrste terapije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da homoseksualnost nije osjećaj, nego praksa.

Optužen je nakon što je dao intervju za program PMnews na Malti, članici Europske unije.
On će se zajedno s dvoje voditelja, pojaviti pred malteškim sudom 3. veljače zbog optužbi za kršenje malteških zakona koji zabranjuju promicanje “konverzijske terapije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se dokaže da su krivi, prijeti im kazna do 5000 eura ili do pet mjeseci zatvora, javlja portal NewsLetter.

Grech koji je povjerenik bivše homoseksualne dobrotvorne ustanove Core Issues Trustse, ne slaže s optužnicom i tvrdi da je jedino što je napravio je dijeljenje svoga iskustva kao bivšeg homoseksualca.

Podržava ga britanska kampanja, Christian Concern/The Christian Legal Centre, koja inzistira na tome da ni u jednom trenutku tijekom programa Grech nije pozvao nijednog slušatelja da se priključi konverzijskoj terapiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izrael zabranjuje ‘terapiju konverzije’ koja LGBT osobama, koje to traže, pomaže da postanu heteroseksualne

Vjeruju da je Malta otvorila put drugim državama time što je prva provela zakonsku zabranu promicanja takvih terapija i da je Grech stoga prva osoba na svijetu koja je optužena za to djelo.

Dr. Mike Davidson, izvršni direktor Core Issues Trust, rekao je da je ovdje riječ o slučaju u ”kojem se napadaju sloboda govora, savjesti i vjere”.

Dr. Davidson, koji se identificira kao “bivši homoseksualac”, ustvrdio je da vlade koje promiču “monokulturna stajališta” o LGBT pitanjima “uskraćuju onima koji se ne žele identificirati kao LGBT pravo da napuste identitete i prakse koji im više nisu relevantni”.
Dodao je da “bez ideološke raznolikosti u bilo kojem životnom pitanju, demokracija je lišena kontrole i ravnoteže i spušta se do totalitarizma”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andrea Williams, izvršna direktorica Kršćanskog pravnog centra, dodala je: “Ako je ovaj slučaj na Malti postavio presedan, vidjet ćemo slične slučajeve u Ujedinjenom Kraljevstvu osim ako se ne poduzmu snažne mjere.”

> Pročitajte svjedočanstvo muškarca koji je promijenio spol – i požalio!

> Svjedočanstvo o ranama homoseksualnosti: Sami smo sebi najgori neprijatelji

> LGBT aktivisti poručuju: ‘Obratit ćemo vašu djecu, malo po malo, tiho i suptilno’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski LGBT aktivist Peter Tatchell upozorio je da je konverzijska terapija štetna i da bi je trebalo zabraniti, no inzistira na tome da malteško tužiteljstvo nije u pravu.

“Matthewa Grecha ne treba kazneno goniti. On nije bio podvrgnut konverzijskoj terapiji, nije prakticirao konverzijsku terapiju niti reklamirao usluge konverzijske terapije. Koliko ja znam, jednostavno je ispričao svoju životnu priču i izrazio svoje stajalište. Ne slažem se s njim, ali on ima pravo na slobodu izražavanja. To je zajamčeno ljudsko pravo. Ono što je Matthew rekao treba osporiti, ali ne i kriminalizirati. U slobodnom i demokratskom društvu, zabrana konverzijske terapije trebala bi kriminalizirati radnje, a ne mišljenja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci